Watykan wydał nowy komunikat ws. stanu zdrowia papieża. Jak czuje się Franciszek?

Watykan poinformował w najnowszym komunikacie, że papież „miał spokojną noc i odpoczął”. Franciszek od ponad tygodnia walczy z chorobą – z powodu obustronnego zapalenia płuc przebywa w klinice Gemelli w Rzymie.

Publikacja: 23.02.2025 09:17

Wierni z różnych krajów przybywają pod rzymską Poliklinikę Gemelli, gdzie przed pomnikiem Jana Pawła

Wierni z różnych krajów przybywają pod rzymską Poliklinikę Gemelli, gdzie przed pomnikiem Jana Pawła II zostawiają świeczki i kwiaty oraz modlą się o zdrowie przebywającego tam ósmy dzień papieża Franciszka.

Foto: REUTERS/Yara Nardi

adm

W sobotę Stolica Apostolska przekazała, że papież pozostaje w stanie ciężkim. U głowy Kościoła katolickiego wciąż utrzymują się poważne problemy oddechowe związane z astmą i zapaleniem płuc, ale – jak poinformował w nowym komunikacie Watykan – Ojciec Święty miał „spokojną noc”. 

Watykan o stanie papieża Franciszka: Miał spokojną noc

W niedzielę Watykan poinformował w porannym komunikacie, że przebywający w klinice Gemelli w Rzymie papież Franciszek, który walczy z obustronnym zapaleniem płuc, miał „spokojną noc” i „odpoczął”. 

W sobotę w biuletynie medycznym Watykanu podano zaś, że papież jest nadal w stanie ciężkim oraz że miał długi kryzys oddechowy, wymagający podania tlenu. 88-letni Franciszek przeszedł również transfuzję krwi po tym, jak testy wykazały trombocytozę (nadpłytkowość) związaną z anemią. 

Włoska agencja Ansa zapewniała, że papież Franciszek jest przytomny, ale cierpi bardziej niż w dniach poprzednich. Na razie lekarze nie przedstawiali żadnych rokowań w sprawie  stanu zdrowia Franciszka. 

Franciszek: Kontynuuję z ufnością pobyt w Poliklinice Gemelli 

W niedzielę papież Franciszek – w przygotowanym wcześniej oświadczeniu, które zostało opublikowane w niedzielę przez służby prasowe Watykanu – przekazał, że z „ufnością kontynuuje kurację”. „Kontynuuję z ufnością pobyt w Poliklinice Gemelli poddając się niezbędnej kuracji, a odpoczynek także stanowi część terapii. Dziękuję z serca lekarzom i personelowi medycznemu tego szpitala za okazywaną troskę i za poświęcenie, z jakim pełnią służbę wśród osób chorych” – czytamy. 

Papież przypomniał także, że w poniedziałek miną trzy lata od wybuchu inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. „To rocznica bolesna i haniebna dla całej ludzkości”. Ponawiając moją bliskość z umęczonym narodem ukraińskim, zachęcam was do tego, by pamiętać o ofiarach wszystkich konfliktów zbrojnych i by modlić się o dar pokoju w Palestynie, Izraelu i na całym Bliskim Wschodzie, w Birmie, Kiwu Północnym i Sudanie” - zaznaczył. 

Jak podkreślił Franciszek, w ostatnich dniach otrzymał wiele życzeń. „Dziękuję za tę bliskość i za modlitwy pocieszenia, które otrzymałem z całego świata. Zawierzam wszystkich wstawiennictwu Maryi i proszę, byście modlili się za mnie” – napisał papież.

Czytaj więcej

Stolica Apostolska: Stan papieża Franciszka się pogorszył

Papież Franciszek choruje na obustronne zapalenie płuc

W ubiegły piątek Watykan podał w oficjalnym komunikacie, że Franciszek, który w ostatnich tygodniach mierzył się z wieloma problemami zdrowotnymi, trafił do szpitala. We wtorek przekazano zaś, że duchowny cierpi na obustronne zapalenie płuc.

Obustronne zapalenie płuc to poważna infekcja, która może spowodować stan zapalny i blizny w obu płucach oraz utrudnić oddychanie. Watykan poinformował wcześniej, że papież cierpi na zakażenie wielobakteryjne, dodając, że pozostanie w szpitalu tak długo, jak będzie to konieczne, aby zająć się „złożoną sytuacją kliniczną”.

Watykański urzędnik, który nie chciał ujawnić swojego nazwiska – gdyż nie jest upoważniony do wypowiadania się na temat stanu zdrowia papież – powiedział wcześniej mediom, że Franciszek nie jest podłączony do respiratora i oddycha samodzielnie. Urzędnik poinformował też, że papież jest w stanie wstać z łóżka i usiąść w fotelu w swojej szpitalnej sali, kontynuując pracę.

Papież o swojej chorobie poinformował po raz pierwszy na początku lutego. Podczas cotygodniowej audiencji generalnej w Watykanie powiedział wówczas, że „z silnym przeziębieniem, wciąż nie może czytać”. Ze względu na trudności związane z mówieniem przekazał głos swojemu pomocnikowi, który dokończył za niego katechezę. Watykan poinformował później, że papież cierpi na bronchit (zapalenie oskrzeli) i w związku z tym w piątek i sobotę audiencje przyjmuje w swojej rezydencji. We wtorek kontrolna tomografia komputerowa klatki piersiowej, którą przeszedł papież, wykazała jednak początek obustronnego zapalenia płuc, które wymagało dalszej terapii lekowej.

Problemy zdrowotne papieża Franciszka. Jest szczególnie podatny na infekcje płuc

Stan Franciszka wzbudza niepokój wśród wiernych. 88-letni papież w ostatnich miesiącach – ale i latach – miał wiele problemów ze zdrowiem. 16 stycznia Watykan poinformował, że Franciszek upadł i doznał stłuczenia – na audiencjach pojawił się z unieruchomioną prawą ręką. Biuro prasowe Stolicy Apostolskiej oświadczyło wówczas, że to środek ostrożności. Był to kolejny taki przypadek w ostatnich tygodniach – 7 grudnia Franciszek przewodniczył ceremonii w Bazylice św. Piotra, podczas której mianowano 21 nowych kardynałów. Uwagę mediów przyciągnął wtedy duży siniak na brodzie papieża. Watykan wyjaśnił wówczas, że Franciszek uderzył się o stolik nocny.

Czytaj więcej

Papież Franciszek zrezygnuje? „Wszystko jest możliwe”

Franciszek, który jest papieżem od 2013 roku, w ostatnich latach miewał także inne kłopoty zdrowotne – z powodu bólu kolan i pleców często porusza się na wózku inwalidzkim, a w Domu św. Marty korzysta z chodzika lub wspiera się laską. W 2021 roku papieżowi wycięto również fragment jelita, a dwa lata później Franciszek był operowany z powodu przepukliny brzusznej. W ubiegłym roku papież odwołał też swój udział w Drodze Krzyżowej w Koloseum z powodu infekcji dróg oddechowych.

Franciszek jest szczególnie podatny na infekcje płuc – w młodości zachorował on na zapalenie opłucnej i usunięto mu część jednego płuca.

W styczniu papież Franciszek zapytany został o ustąpienie z urzędu. - To możliwość otwarta dla wszystkich papieży, ale nie jest w centrum moich myśli – powiedział we włoskiej telewizji i zapewnił, że „idzie naprzód”. 

Czy papież zrezygnuje?

Włoskie media, powołując sie na przypadek papieża Benedykta XVI, który jako pierwsza od 598 lat głowa Kościoła katolickiego zrezygnował z pełnionego urzędu, pełnionego dożywotnio przez jego poprzedników, coraz częściej piszą o możliwej rezygnacji Franciszka. 

Wcześniej takie pogłoski pojawiły się w 2022 roku. Media pisały wówczas, że zaplanowane na sierpień tamtego roku uroczystości, takie jak spotkanie z kardynałami w celu omówienie nowej konstytucji Watykanu, ceremonia ustanowienia nowych kardynałów oraz wizyta duszpasterska papieża w mieście L'Aquila, mogły stanowić wstęp do ogłoszenia przez Franciszka rezygnacji. 

Papież miał jednak wówczas „wyśmiać” te pogłoski, jak pisała Agencja Reutera. - To nigdy nie przyszło mi do głowy. Na razie nie, na razie nie. Naprawdę! - mówił wtedy Franciszek.

W sobotę Stolica Apostolska przekazała, że papież pozostaje w stanie ciężkim. U głowy Kościoła katolickiego wciąż utrzymują się poważne problemy oddechowe związane z astmą i zapaleniem płuc, ale – jak poinformował w nowym komunikacie Watykan – Ojciec Święty miał „spokojną noc”. 

Watykan o stanie papieża Franciszka: Miał spokojną noc

Pozostało jeszcze 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kościół
Stolica Apostolska: Stan papieża Franciszka się pogorszył
Kościół
Papież Franciszek zrezygnuje? „Wszystko jest możliwe”
Kościół
Watykan wydał oficjalny komunikat o zdrowiu papieża. Jego stan „nieznacznie się poprawia”, ale „krążą fałszywe informacje”
Kościół
Watykan opublikował komunikat o stanie zdrowia papieża Franciszka
Kościół
W jakim stanie jest papież Franciszek? Watykan wydał nowy komunikat