Zgodnie z Prawem o ustroju sądów powszechnych (art. 110 par. 1 i 3) w sprawach dyscyplinarnych sędziów w pierwszej instancji orzekają sądy dyscyplinarne przy sądach apelacyjnych. Wyjątkiem są sprawy dotyczące przewinień dyscyplinarnych wyczerpujących znamiona umyślnych przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego, które zostały zastrzeżone do właściwości Sądu Najwyższego.
W pozostałych sprawach, ponieważ ustawowo od rozpoznania sprawy wyłączony jest sąd, w okręgu którego pełni służbę sędzia objęty postępowaniem dyscyplinarnym, sąd dyscyplinarny właściwy miejscowo do rozpoznania sprawy wyznacza Prezes Sądu Najwyższego kierujący pracą Izby Dyscyplinarnej na wniosek rzecznika dyscyplinarnego.
Zarządzenie wydane w środę przez sędziego Adama Rocha przewiduje, że strona postępowania ma prawo do złożenia do Prezesa SN kierującego pracą Izby Dyscyplinarnej wniosku o wyznaczenie sądu w wyniku losowania.
Losowanie będzie odbywać się z grona dziesięciu sądów dyscyplinarnych przy sądach apelacyjnych, z wyłączeniem sądu, w okręgu którego pełni służbę sędzia objęty postępowaniem dyscyplinarnym.
Czytaj więcej
Prezydent Andrzej Duda przedstawił swoje pomysły na sędziowski system dyscyplinarny. Jak pisała dziś rano "Rzeczpospolita", obecna Izba Dyscyplinarna ma zostać zlikwidowana. W ten sposób ma zostać rozwiązany problem orzeczeń TSUE i kar, które płaci Polska.