Wątpliwości Rzecznika budzi art. 15 zzs9 tzw. ustawy covidowej z 2 marca 2020 r., który wszedł w życie 3 lipca 2021 r. Zgodnie z nim w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 oraz w ciągu roku od odwołania, w pierwszym piśmie procesowym adwokata, radcę prawnego, rzecznika patentowego lub Prokuratorię Generalną RP podaje się adres poczty elektronicznej i numer telefonu przeznaczone do kontaktu z sądem. Niewykonanie tego obowiązku stanowi brak formalny pisma.
Sąd doręcza pisma sądowe poprzez umieszczenie ich w systemie teleinformatycznym (portal informacyjny). Datą doręczenia jest data zapoznania się przez odbiorcę z pismem umieszczonym w portalu. W przypadku niezapoznania się, pismo uznaje się za doręczone po upływie 14 dni od dnia umieszczenia pisma w portalu. Przewodniczący zarządza odstąpienie od doręczenia pisma za pośrednictwem portalu informacyjnego, jeżeli doręczenie jest niemożliwe ze względu na charakter pisma.
Czytaj więcej:
- Regulacja ta wpisuje się w niewątpliwie konieczny i oczekiwany proces elektronizacji postępowania cywilnego, który przeprowadzany stopniowo, napotykał dotychczas na problemy związane przede wszystkim z zapewnieniem technicznych i organizacyjnych możliwości stworzenia i działania sądowego systemu teleinformatycznego - przyznaje RPO. Jego wątpliwości budzi jednak sposób wprowadzenia tych zmian, niejasność, nieprecyzyjność unormowania oraz zakres, a w konsekwencji skutki, jakie wywołuje, nie tylko dla pracy sądów oraz pełnomocników, lecz przede wszystkich dla stron postępowania.
Rzecznik przypomina, że według orzecznictwa TK, prawidłowość doręczenia pisma jest podstawową gwarancją prawidłowości samego postępowania przed sądem i instrumentem ochrony praw procesowych jego uczestników. Procedura zawiadamiania musi zatem być ukształtowana - również od strony technicznej – w sposób, który ograniczy ryzyko naruszenia prawa strony do sądu. Tymczasem - twierdzi RPO - art.15zzs9 jest regulacją epizodyczną i niespójną z regulacjami Kodeksu postępowania cywilnego w zakresie e-doręczeń oraz z oczekującą na wejście w życie ustawą z 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych.