Trybunał: matka nie musi płacić ojcu, którego dziecko nie chce widzieć

Nałożenie na rodzica obowiązku zapłaty drugiemu rodzicowi określonej kwoty za utrudnianie kontaktów z dzieckiem, jest niezgodne z konstytucją, jeśli brak kontaktów wynika z zachowania samego dziecka - stwierdził w środę Trybunał Konstytucyjny.

Publikacja: 22.06.2022 12:32

sędzia TK Andrzej Zielonacki

sędzia TK Andrzej Zielonacki

Foto: tk/rp.pl

Po rozwodzie sąd może zabezpieczyć nie tylko materialne potrzeby dziecka orzekając alimenty, ale także zabezpieczyć na rzecz rodzica kontakty z dzieckiem, które zostaje z drugim rodzicem. Nie jest tajemnicą, że orzeczenia w tej sprawie nierzadko są ignorowane przez matki, dla których ograniczanie lub blokowanie ojcu kontaktów z dzieckiem jest okazją do odegrania się na nim. W takiej sytuacji ojciec może domagać się, by sąd nałożył na matkę obowiązek zapłaty określonej kwoty za każdy przypadek niewykonania orzeczenia ws. kontaktów. Problem pojawia się jednak wówczas, gdy kontaktu z ojcem nie życzy sobie samo dziecko.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Praca, Emerytury i renty
Nie wszyscy uprawnieni dostaną 13. emeryturę w tej samej wysokości. Od czego zależy kwota?
Prawo karne
Rośnie przestępczość obcokrajowców. Potrzebna nowa strategia
Zawody prawnicze
Państwo nie chce już płacić milionów komornikom za przymusową emeryturę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego