Cezary Kulesza: Pandemiczne przepisy dla lekarzy i urzędników

Dotknął je wirus populizmu penalnego i instrumentalnego podejścia do prawa.

Aktualizacja: 04.10.2020 07:55 Publikacja: 04.10.2020 00:01

Cezary Kulesza: Pandemiczne przepisy dla lekarzy i urzędników

Foto: AdobeStock

W Warszawie 7 sierpnia lekarze protestowali przeciwko trudnej sytuacji w służbie zdrowia w czasie pandemii i przeciwko zaostrzeniu odpowiedzialności karnej za „nieumyślny błąd medyczny", czyli zmianie art. 37a kodeksu karnego. W przeciwieństwie do demonstracji środowisk LGBT, głośnych przede wszystkim ze względu na brutalną interwencję policji, pokojowy protest lekarzy nie doczekał się należnej uwagi mediów, ale skłania do refleksji nad jego zasadnością.

Przepis art. 37a kodeksu karnego został wprowadzony nowelizacją z 1 lipca 2015 r. i przewidywał dla przestępstw zagrożonych karą pozbawienia wolności nieprzekraczającą ośmiu lat w zasadzie pełną swobodę sądu do orzeczenia zamiennej kary grzywny albo kary ograniczenia wolności. Zmiana art.37a k.k. została dokonana w ustawie z 19 czerwca 2020 r. (DzU z 2020 r., poz. 1086) zwanej popularnie tarczą antykryzysową 4.o. Teraz § 1 art. 37a k.k. ogranicza swobodę sądów do orzekania alternatywnej kary grzywny bądź ograniczenia wolności za przestępstwa zagrożone karą pozbawienia wolności nieprzekraczającą ośmiu lat w ten sposób, że wymaga od sędziów dokonania (i uzasadnienia) następujących zabiegów:

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Opinie Prawne
Joanna Raglewska, Janusz Raglewski: Kilka uwag w kwestii nowelizacji przepadku pojazdu
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Negocjacje pokojowe Donalda Trumpa. Ale co ze zbrodniami Putina?
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Sprawa MTK symptomem głębszego kryzysu
Opinie Prawne
Robert Gwiazdowski: Demokracja walcząca walczy zawzięcie. Teraz także w USA
Opinie Prawne
Marcin J. Menkes: Trump legalizuje korupcję. Co to oznacza dla europejskiego biznesu?