Tych leków może zabraknąć w aptekach od 25 września. Na nowej liście 241 pozycji, m.in. Ozempic

Na obwieszczonej 17 września liście leków, które są zagrożone brakiem dostępności na terenie Polski, znajduje się aż 241 pozycji. Nie można ich wywozić i zbywać poza terytorium kraju. Lista obowiązuje od 25 września.

Publikacja: 22.09.2024 07:23

Z dostępnością wielu leków może być problem po 25 września

Z dostępnością wielu leków może być problem po 25 września

Foto: Adobe Stock

241 wyrobów medycznych znajduje się na liście produktów, które mogą być w najbliższym czasie niedostępne. To znaczy, że utrudnione lub niemożliwe może być dostanie leków, które w wielu przypadkach ratują zdrowie, a nawet życie. O które preparaty chodzi?

Minister Zdrowia obwieszcza listę leków, których może nie być w aptekach

Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 17 września 2024 roku w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zostało ustalone na 25 września 2024 roku na podstawie art. 37av ust. 14 ustawy Prawo farmaceutyczne.

Wspomniany ust. 14 traktuje o tym, że Minister Zdrowia ogłasza co najmniej raz na dwa miesiące w drodze obwieszczenia listę produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, które są zagrożone brakiem dostępności, opierając się na informacjach przekazywanych mu przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Dane te są gromadzone w Zintegrowanym Systemie Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi.

Czytaj więcej

Od dziś zmiana w skierowaniach do sanatorium. Nowości dla jednej grupy kuracjuszy

Zagrożonych dostępnością leków nie można wywozić z Polski

Jak wskazuje ustawa Prawo farmaceutyczne, przedsiębiorcy muszą zgłaszać Głównemu Inspektorowi Farmaceutycznemu zamiar wywozu poza terytorium kraju oraz zbycia podmiotowi prowadzącemu działalność poza terytorium Polski właśnie tych produktów i wyrobów, które są wskazane w obwieszczeniu Ministra Zdrowia. Główny Inspektor Farmaceutyczny może wnieść w tym przypadku sprzeciw, szczególnie jeśli w Polsce może nastąpić problem w dostępności danego leku. Tym samym obwieszczenie mówi nie tylko o braku dostępności, lecz także wskazuje, które leki i inne wyroby nie powinny być zbywane i wywożone poza Polskę.

Których leków może zabraknąć od 25 września?

Pełną listę leków i innych wyrobów medycznych można znaleźć w obwieszczeniu Ministra Zdrowia pod tym linkiem.

Wśród 241 pozycji znajdują się między innymi leki na cukrzycę, takie jak na przykład: Abasaglar, Actrapid Penfill, Apidra, Fiasp, Gensulin M30 (30/70), Gensulin N, Humalog, Humulin M3 (30/70), Ozempic, Insuman Basal, Mixtard 30 Penfill, NovoRapid, Polhumin MIX-3, Suliqua lub Tresiba.

Ponadto niedostępny może okazać się także Gardasil 9, czyli szczepionka przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego, Detriol stosowany u osób dorosłych w przypadku leczenia ciężkiej lub postępującej wtórnej nadczynności przytarczyc czy Controloc 20, którego zadaniem jest zmniejszenie wydzielania kwasu w żołądku, potrzebny w leczeniu chorób żołądka oraz jelit związanych z wydzielaniem kwasu solnego.

Czytaj więcej

Nowy wariant Covid-19 rozprzestrzenia się w Europie. Jakie objawy ma XEC?

W wykazie znajduje się również Concerta – lek stosowany w leczeniu ADHD zarówno u dorosłych, jak i dzieci powyżej 6. roku życia. Opisywany jest jako element kompleksowego programu leczenia w przypadku, gdy inne sposoby terapeutyczne nie działają. Innym lekiem, którego może zabraknąć, stosowanym w terapii nadpobudliwości ruchowej dla dzieci w wieku 6 lat i starszych, jest Medikinet.

Inne wyroby i produkty medyczne to między innymi:

  • Gabitril, czyli lek przeciwpadaczkowy;
  • Envarsus stosowany profilaktycznie u dorosłych biorców alogenicznego przeszczepu nerki lub wątroby lub leczniczo w przypadku odrzucania takiego przeszczepu;
  • Durogesic, czyli lek wspomagający stosowanie opioidowych leków przeciwbólowych, wskazany w leczeniu bólu przewlekłego i opornego na leczenie;
  • Instanyl, aerozol do nosa dla osób dorosłych leczonych opioidami w przewlekłym bólu nowotworowym, stosowany w przypadku leczenia bólu przebijającego;
  • Menopur stosowany w leczeniu niepłodności – zarówno kobiet, jak i mężczyzn;
  • Neocat Junior, czyli żywność specjalnego przeznaczenia medycznego stosowana u dzieci z alergią na białka mleka krowiego;
  • Omnitrope stosowane w zaburzeniach wzrostu;
  • Pentasa, czyli lek na między innymi łagodną i umiarkowaną postać wrzodziejącego zapalenia jelita grubego;
  • Srivasso stosowany w leczeniu chorób, w których przebiegu dochodzi do skurczu oskrzeli;
  • Valhit, czyli lek przeciwwirusowy stosowany w leczeniu początkowym oraz podtrzymującym w przypadku zapalenia siatkówki spowodowanego wirusem cytomegalii.

Czytaj więcej

Obowiązują nowe normy ciśnienia krwi. W grupie ryzyka więcej osób

241 wyrobów medycznych znajduje się na liście produktów, które mogą być w najbliższym czasie niedostępne. To znaczy, że utrudnione lub niemożliwe może być dostanie leków, które w wielu przypadkach ratują zdrowie, a nawet życie. O które preparaty chodzi?

Minister Zdrowia obwieszcza listę leków, których może nie być w aptekach

Pozostało 93% artykułu
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach