Podczas ostatniego kongresu zostały również przedstawione nowe zalecenia dla pacjentów. Nie zmieniła się jedynie sama definicja choroby. Za nadciśnienie tętnicze nadal uznawane jest skurczowe ciśnienie tętnicze wynoszące co najmniej 140 mmHg i rozkurczowe wynoszące co najmniej 90 mmHg.
Nowe normy ciśnienia krwi. Co się zmieniło?
Powstanie nowej kategorii oznacza, że obecnie istnieją trzy sposoby klasyfikacji ciśnienia tętniczego.
- Niepodwyższone – poniżej 120/70 mmHg.
- Podwyższone - ciśnienie skurczowe od 120 mmHg do 139 mmHg, ciśnienie rozkurczowe od 70 mmHg do 89 mmHg.
- Nadciśnienie - powyżej 140/90 mmHg.
Według specjalistów ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych dotyczy już osób z ciśnieniem tętniczym wynoszącym co najmniej 130/80 mm Hg. Jest ono zwiększone u pacjentów z umiarkowaną lub ciężką przewlekłą chorobą nerek, chorobą sercowo-naczyniową, cukrzycą lub hipercholesterolemią rodzinną. W takim przypadku konieczna jest ocena ryzyka i podjęcie decyzji o ukierunkowanym leczeniu farmakologicznym po 3 miesiącach od wprowadzenia zmian w stylu życia. Takie podejście ma na celu zapobieganie dalszemu rozwojowi nadciśnienia.
Czytaj więcej
Od wielu lat eksperci ostrzegają, że zanieczyszczenie sztucznym światłem ma negatywny wpływ na zdrowie. Ostatnio pojawiły się w tym kontekście nowe wyniki badań, które wiążą nadmierną ekspozycję organizmu na sztuczne światło z ryzykiem wystąpienia choroby Alzheimera. Problem ten dotyczy zwłaszcza mieszkańców miast w młodym i średnim wieku.