Mikołaj Małecki: Zgwałcenie spoczywa w spokoju

To niepokojące, że głośno dyskutowana nowelizacja, zapowiadana jako przełom w podejściu do przestępczości seksualnej, spoczywa w spokoju i ciszy.

Publikacja: 15.01.2025 05:00

Za miesiąc, 13 lutego 2025 r., wejdą w życie nowe przepisy dotyczące przestępstwa zgwałcenia.

Za miesiąc, 13 lutego 2025 r., wejdą w życie nowe przepisy dotyczące przestępstwa zgwałcenia.

Foto: Fotorzepa / Rafał Guz

Za miesiąc, 13 lutego 2025 r., wejdą w życie nowe przepisy dotyczące przestępstwa zgwałcenia. Otrzymały stosunkowo długą vacatio legis, wynoszącą aż sześć miesięcy. To niepokojące, że głośno dyskutowana nowelizacja, zapowiadana jako przełom w podejściu do przestępczości seksualnej, spoczywa w spokoju i ciszy.

Nieczęsto ustawy nowelizujące kodeks karny wchodzą w życie dopiero po sześciu miesiącach od dnia ich ogłoszenia. Wyjątkiem była niedawna nowelizacja, którą zawdzięczamy resortowi Zbigniewa Ziobry, upodabniająca polskie prawo do czasów głębokiej komuny. Wejście w życie ustawy przesunięto z marca 2023 r. na 1 października 2023 r., co umożliwiło granie nowelizacją w środku kampanii wyborczej. Notabene, spot wyborczy Ziobry, który lansował się politycznie pod pretekstem nowelizacji, został zakwestionowany przez PKW i stał się zarzewiem późniejszych problemów finansowych PiS.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rzecz o prawie
Ewa Szadkowska: Uderz w stół, myśliwi się odezwą
Rzecz o prawie
Patrycja Pobideł, Mariusz Ulman: Sądownictwo czeka na lepsze projekty
Rzecz o prawie
Jacek Dubois: Zróbmy sobie zamach stanu
Rzecz o prawie
Joanna Parafianowicz: Szkodliwe przyzwolenie na odseparowanie
Rzecz o prawie
Mikołaj Małecki: Nie skreślać „jej”