Informację mediów na temat zwolnienia Pawła S. z aresztu potwierdził w czwartek wieczorem rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej, prok. Przemysław Nowak. „W dniu 4 lutego prokurator uchylił tymczasowe aresztowanie stosowane wobec Pawła S., podejrzanego w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w RARS" – przekazał na platformie X prok. Nowak.
Jak wyjaśnił, „powodem decyzji było ustanie przesłanek do dalszego stosowania izolacyjnego środka zapobiegawczego". Jednocześnie rzecznik PK poinformował o zastosowaniu środków wolnościowych, tj. poręczenia majątkowego, zakaz opuszczania kraju oraz zakaz kontaktu ze wskazanymi osobami.
Czytaj więcej
Twórca marki Red is Bad Paweł S., który jest podejrzany w sprawie nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, pozostanie w areszcie – zdecydował Sąd Okręgowy w Katowicach.
Co łączy Pawła S. z aferą w RARS?
3 września 2024 r. prokurator wszczął poszukiwania Pawła S. listem gończym, a trzy dni później sąd wydał za nim Europejski Nakaz Aresztowania. 10 października Interpol wystawił za podejrzanym czerwoną notę. 25 października Paweł S. został zatrzymany w Dominikanie. Do Polski został przekazany w środę 30 października w ramach procedury deportacji. Prokuratura postawiła biznesmenowi zarzuty popełniania przestępstw w związku z umowami zawartymi z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych.
Śledztwo ws. przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez przedstawicieli Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych dotyczy nadużywania regulacji z ustawy o rezerwach strategicznych pozwalających na pominięcie lub uproszczenie procedur zamówień publicznych. Jak informowała Prokuratura Krajowa, chodzi o preferencyjne traktowanie wybranych podmiotów gospodarczych oraz akceptowania zawyżonych cen na towary, w tym m.in. na dostawy agregatów prądotwórczych, maseczek ochronnych oraz innych produktów służących przeciwdziałaniu skutkom pandemii COVID-19.