Na skutek nowelizacji kodeksu karnego wykonawczego, która weszła w życie 1 stycznia 2023 roku wydłużono okresy, po upływie, których może nastąpić przeniesienie skazanego na karę dożywotniego pozbawienia wolności do zakładu karnego typu półotwartego (z 15 do 20 lat) i do zakładu karnego typu otwartego (z 20 do 25 lat) (art. 89 § 3 k.k.w.) Ówczesne władze Ministerstwa Sprawiedliwości tłumaczyły, że jest to podyktowane realizacją ustawowego obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa.
Skazany na dożywocie będzie miał motywacje do dobrego zachowania
Dziś MS zapowiada przywrócenie poprzednich regulacji. Osoba skazana na dożywotnie pozbawienie wolności będzie się mogła starać o przeniesienie do „półotworka” po 15 latach, a po 20 do zakładu typu otwartego. Zdaniem ekspertów, mimo iż chodzi o osoby skazane za najcięższe zbrodnie, skrócenie okresów, po których osadzeni będą mogli ubiegać się o przeniesienie do jednostki o łagodniejszym rygorze, jest korzystne nie tylko dla samych osadzonych, ale i przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa. Dlaczego?
– Jako osoba głównie pracująca z więźniami dożywotnimi obserwuję jak ważne jest to, aby taki skazany miał motywację do pracy nad sobą. Skrócenie tych okresów pozwala skazanemu na zmianę swojej sytuacji po 15 latach, a to motywuje go do przestrzegania regulaminu i realizowaniu indywidualnego programu oddziaływania. W sytuacji, w której dana osoba dopiero zaczyna odbywać swoją karę, okresy 20/25 lat były zbyt długie, aby mogły w świadomości człowieka być realną nadzieją na zmianę sytuacji, w której się znalazła – mówi mec. Monika Gorząch z komisji praw człowieka Naczelnej Rady Adwokackiej.
Jej zdaniem jest to dobra zmiana, tym bardziej że możliwość zmiany jednostki nie jest obligatoryjna, a fakultatywna. Decyzję podejmuje komisja penitencjarna jednostki, w której dany skazany przebywa.
Czytaj więcej
Skazani na karę pozbawienia wolności do lat trzech będą mogli ostatnie półtora roku odbyć w Systemie Dozoru Elektronicznego. Nastąpi także koniec obligatoryjnego doprowadzenia do więzienia.