Przestępstwo może dotknąć każdego z nas i wydarzyć się wszędzie. Każda ofiara przestępstwa popełnionego na terenie UE zasługuje zatem na ochronę, wsparcie i dostęp do wymiaru sprawiedliwości – niezależnie od tego, kim jest, jak bardzo ucierpiała czy od miejsca zdarzenia.
Europejski Dzień Ofiar Przestępstw, który przypada 22 lutego, to kolejna okazja, aby przypomnieć, że musimy dołożyć większych starań, aby poprawić jakość życia ofiar. W czasie mojej dotychczasowej pracy regularnie słyszałem bezpośrednie relacje o traumatycznym wpływie przestępstw na życie. Słyszałem o walce, bólu i poczuciu odrzucenia przez system.
Czytaj więcej
22 lutego 2023 roku przypada Dzień Ofiar Przestępstw. Tego dnia święto obchodzone jest również w pozostałych krajach członkowskich Unii Europejskiej, a jego celem jest monitorowanie sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwami oraz działania mające poprawić ich sytuację życiową.
Jako komisarz UE odpowiadam za wymiar sprawiedliwości w sprawach karnych i jestem zdeterminowany, aby doprowadzić do faktycznej poprawy sytuacji ofiar przestępstw.
Tak zminimalizujemy wiele skutków
Ofiary przestępstw to często osoby najbardziej podatne na zagrożenia, które mogą mieć poczucie izolacji i brakuje im pewności, gdzie zwrócić się o pomoc. Borykają się z traumami, a zdrowotne skutki przestępstw – zarówno fizyczne, jak i psychiczne – towarzyszą im do końca życia. Ponadto, w toku postępowania karnego ofiary mogą czuć się sprowadzone jedynie do roli świadków, a ich emocje i sytuacja są lekceważone. Uważam to za niedopuszczalne i wymagające zmian.