Aktualizacja: 15.11.2024 03:56 Publikacja: 20.09.2024 06:24
E-skierowania do sanatorium dla nowej grupy uprawnionych
Foto: Adobe Stock
Elektroniczny obieg dokumentów w ochronie zdrowia ułatwia życie pacjentom i personelowi. Przyzwyczailiśmy się już do e-recept i e-skierowań do specjalistów. Od 1 lipca 2023 roku również skierowania do sanatorium domyślnie wystawiane są tylko w formie elektronicznej. Do tej pory ten wymóg nie dotyczył jednak osób zatrudnionych przy produkcji wyrobów zawierających azbest. Są oni objęci odrębnymi przepisami określającymi ich uprawnienia do leczenia uzdrowiskowego (chodzi o Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 sierpnia 2004 r. w sprawie leczenia uzdrowiskowego osób zatrudnionych przy produkcji wyrobów zawierających azbest).
Trybunał Konstytucyjny uznał, że sposób wprowadzenia nowelizacji prawa farmaceutycznego, potocznie zwany „Apteką dla Aptekarza 2.0”, narusza ustawę zasadniczą.
Zabiegi, porady specjalistyczne i wizyty u stomatologa, które nie miały miejsca odkrywają pacjenci w Internetowym Koncie Pacjenta. Z 3,5 tysiąca zgłoszeń z całej Polski, jakie otrzymał Narodowy Fundusz Zdrowia, ponad połowa okazała się zasadna - ustalili dziennikarze RMF FM.
Emeryci oraz renciści mogą posługiwać się legitymacją emeryta-rencisty. ZUS wystawia ją automatycznie tylko w formie elektronicznej. W innym przypadku konieczne jest złożenie wniosku.
Otrzymanie spadku może wiązać się z koniecznością zgłoszenia go do urzędu skarbowego i zapłaty podatku. Jednak nie dotyczy to każdej grupy podatkowej. Jedna z nich może skorzystać ze zwolnienia.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Choć pobyt w szpitalu w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest darmowy dla osób ubezpieczonych, to jednak nie wszystko okazuje się bezpłatne. Za co pacjent musi zapłacić i czy jest to zgodne z przepisami?
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
Resort zdrowia zdecydował o skierowaniu przepisów dotyczących zmian w szpitalnictwie ponownie do konsultacji społecznych. Projekt reformy budzi wątpliwości m.in. strony społecznej. Związkowcy obawiają się redukcji etatów na skutek łączenia szpitali.
Rząd wycofał się z zakazu jednorazowych e-papierosów w Polsce. Jaki wpływ na to miał prawnik obsługujący lidera tej branży i znajomy polityków PO?
Ministerstwo Zdrowia rozważa wprowadzenie nowych rozwiązań z myślą o zwiększeniu liczby pierwszorazowych wizyt u lekarzy specjalistów. W grę wchodzą korekty w finansowaniu kolejnych porad przez NFZ – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
O pół miliona zgłoszeń wydłużyły się kolejki do specjalistów w ciągu roku. Szybciej rosną te, w których pacjent ma skierowanie z adnotacją „pilne” niż w pozostałych.
Oddziały położnicze, które wykonają mniej niż 400 porodów rocznie nie będą likwidowane z mocy prawa. O losach porodówek zadecydują zespoły wojewódzkie.
Zbyt niska wycena porodów powoduje zadłużenie oddziałów ginekologiczno-położniczych. Mowa o milionach złotych, które ciążą na budżetach szpitali.
Środki odurzające lub psychotropowe będą mogły być przepisane jedynie po obligatoryjnym osobistym zbadaniu przez wystawiającego receptę. Nie będzie możliwości wystawienia jej za pośrednictwem teleporady.
Od przyszłego roku przychód ze sprzedaży środków trwałych nie będzie wchodził do podstawy naliczania składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Na ostatnim posiedzeniu rząd przyjął projekt zmian w przepisach regulujących tę kwestię. Jednocześnie premier Donald Tusk zapowiedział, że za tydzień zostaną one uzupełnione zapisy mające na celu obniżenie wprost składki zdrowotnej. Z drugiej strony, tematem najbliższych posiedzeń rządu ma być sytuacja finansowa w ochronie zdrowia i zmiany w tym systemie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas