Legitymacja emeryta i rencisty. Ważny dokument dla seniorów. Chodzi o ulgi i zniżki

Emeryci oraz renciści mogą posługiwać się legitymacją emeryta-rencisty. ZUS wystawia ją automatycznie tylko w formie elektronicznej. W innym przypadku konieczne jest złożenie wniosku.

Publikacja: 13.09.2024 11:01

Aby uzyskać legitymację emeryta, nie jest konieczne składanie wniosku

Aby uzyskać legitymację emeryta, nie jest konieczne składanie wniosku

Foto: Adobe Stock

Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 3 marca 2022 roku w sprawie legitymacji emeryta-rencisty precyzuje informacje dotyczące dokumentu, który od 2023 roku wydawany jest w dwóch formach. Po co emerytom legitymacja i jak ją wyrobić?

Czym jest legitymacja emeryta?

Legitymacja emeryta-rencisty jest dokumentem, który potwierdza status emeryta-rencisty. Dzięki niemu świadczeniobiorcy mogą między innymi korzystać z przysługujących im przywilejów.

Od 1 stycznia 2023 roku legitymacja emeryta-rencisty wydawana jest w dwóch formach: tradycyjnej oraz elektronicznej. Jeżeli ktoś uzyskał prawo do świadczeń od tej daty, to automatycznie otrzymuje tylko mLegitymację, czyli wersję elektroniczną. Jeżeli chce posiadać tradycyjną formę, musi złożyć wniosek. Legitymacje wydane wcześniej nie tracą ważności.

Czytaj więcej

Zmiany w L4. Nowe zasady już od 1 października. Co oznaczają dla pacjentów?

Legitymacja emeryta: Jak wygląda?

Legitymacja emeryta w formie tradycyjnej to karta o wymiarach 53,98 mm × 85,60 mm, która ma zaokrąglone rogi. Wykonana jest z tworzywa sztucznego i laminowana z dwóch stron. Na drugiej stronie w prawym górnym rogu umieszczony jest skrót „LER” zapisany alfabetem Braille’a. Dokument zawiera:

  • numer legitymacji;
  • imię i nazwisko emeryta;
  • PESEL;
  • rodzaj świadczenia;
  • ważność legitymacji;
  • warunek ważnego posługiwania się dokumentem;
  • oznaczenie organu rentowego wydającego legitymację, imię i nazwisko oraz podpis kierownika;
  • logo ZUS-u;
  • miejsce i datę wystawienia.

Z kolei dokument elektroniczny dostępny jest w aplikacji mObywatel. Wizualizacja ta zawiera:

  • numer mLegitymacji;
  • zdjęcie emeryta lub rencisty;
  • imię i nazwisko emeryta lub rencisty;
  • PESEL;
  • rodzaj świadczenia;
  • termin ważności mLegitymacji, ewentualnie informację o tym, że jest ona nieważna;
  • oznaczenie organu rentowego wydającego mLegitymację;
  • logo ZUS-u;
  • hologram z wizerunkiem orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, w którym kolory tła o gradientowym zabarwieniu zmieniają się w sposób dynamiczny, kiedy zmienia się położenie urządzenia mobilnego w przestrzeni;
  • napis RZECZPOSPOLITA POLSKA;
  • flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej.

Czytaj więcej

Duże zmiany w opłatach za sanatorium. Nowe stawki już od 1 października

Jak dodać legitymację emeryta w aplikacji mObywatel?

Elektroniczna forma legitymacji emeryta-rencisty, zwana mLegitymacją, jest automatycznie wystawiana przez ZUS. Jednak to emeryt-rencista musi ją dodać do swojej aplikacji mObywatel. Jak to zrobić? Należy uruchomić aplikację, kliknąć opcję „Dodaj dokument”, a następnie wybrać z listy „Legitymacja emeryta-rencisty”. Te kroki sprawią, że e-dokument będzie dostępny.

Kto ma prawo do otrzymania legitymacji emeryta?

Legitymację emeryta-rencisty mogą uzyskać osoby mające ustalone prawo do emerytury, renty bądź nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jeżeli to prawo ustało, wówczas należy zwrócić legitymację do organu rentowego.

Jeżeli emeryt lub rencista umiera, wówczas członek rodziny lub inna osoba posiadająca tę legitymację musi zwrócić ją do organu rentowego.

Do czego potrzebna jest legitymacja emeryta?

Legitymacja emeryta-rencisty potwierdza jego uprawnienia, dzięki czemu może on między innymi korzystać ze świadczeń zdrowotnych, zniżek w uzdrowiskach, w placówkach kultury, otrzymać zwolnienie z płacenia abonamentu RTV, korzystać z różnego rodzaju ulg i zniżek (na przykład w pociągach czy komunikacji miejskiej).

Czytaj więcej

Tracą ważność orzeczenia o niepełnosprawności. Ważny termin mija we wrześniu

Jak wyrobić legitymację emeryta?

Jeżeli ktoś nie chce lub nie może korzystać z mLegitymacji, musi złożyć wniosek o wydanie wersji fizycznej. Ponadto wniosek składa się, gdy konieczne jest wydanie nowego dokumentu, na przykład w razie jego zniszczenia, zgubienia lub zmiany danych.

Należy wówczas złożyć do jednostki ZUS wniosek o wydanie legitymacji emeryta-rencisty (wniosek ERL), oświadczenie dotyczące faktu uszkodzenia lub zniszczenia legitymacji bądź oświadczenie o utracie legitymacji wraz z zobowiązaniem do zwrotu utraconej legitymacji w przypadku jej odzyskania.

Wniosek składać można osobiście lub przez pełnomocnika w dowolnej jednostce organizacyjnej ZUS-u lub za pośrednictwem operatora pocztowego czy polskiego urzędu konsularnego.

Następnie jest on rozpatrywany przez organ rentowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub jednostkę organizacyjną ZUS-u wyznaczoną przez jego prezesa. Organ rentowy wydaje decyzję w ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do jej wydania.

Czytaj więcej

Dodatek do emerytury. Wielu seniorów nie wie, że ma do niego prawo

Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 3 marca 2022 roku w sprawie legitymacji emeryta-rencisty precyzuje informacje dotyczące dokumentu, który od 2023 roku wydawany jest w dwóch formach. Po co emerytom legitymacja i jak ją wyrobić?

Czym jest legitymacja emeryta?

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Posiadaczy starych kominków czeka kara lub wymiana. Terminy zależą od województwa
W sądzie i w urzędzie
Prawo jazdy nie do uratowania, choć kursanci zdali egzamin
Podatki
Od 1 października nie dodzwonimy się do swojego urzędu skarbowego
Prawo dla Ciebie
Prawo na czas powodzi. Kary za odmowę ewakuacji, ale i pomoc państwa
Prawo karne
Powódź 2024. Szaber to kradzież zasługująca na szczególne potępienie