Aktualizacja: 19.02.2025 05:24 Publikacja: 27.06.2024 04:30
Premier Donald Tusk nie chce zatrzymać budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego
Foto: PAP/Leszek Szymański
Do 2032 r. powstanie lotnisko w Baranowie, natomiast port lotniczy na Okęciu być może nie zostanie zamknięty, tylko zmodernizowany i przeznaczony pod nowe funkcje. Koleje będą łączyć miasta pomiędzy sobą, a z Warszawy do Katowic, Krakowa, Wrocławia, Poznania i Gdańska będziemy mogli dojechać pociągiem w czasie nieprzekraczającym 100 minut.
Kluczowe założenia związane z realizacją projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego zaprezentowali na konferencji prasowej w środę przedstawiciele rządu: według premiera Donalda Tuska nowy projekt ma być „trójskokiem w nowoczesność”, a dzięki szybkiej kolei i rozbudowie sieci Polska stanie się jednym wielkim megalopolis. – W projekt nowoczesnej komunikacji zostaną włączone wszystkie miasta w Polsce – zapowiedział Tusk.
Kłopoty z nawigacją przy zakłóconym sygnale GPS oraz przekleństwa w kabinie pilotów spowodowały katastrofę AZAL Airlines - uważa Aleksander Jakowlew, rosyjski ekspert lotniczy. Ani słowa o tym, że samolot został ostrzelany przez Rosjan.
Pociągi na szybkiej linii między Warszawą, Łodzią, Wrocławiem i Poznaniem pojadą 320 km/h, a podróż do stolicy potrwa najwyżej 100 minut. Będzie nowa flota dla LOT, CPK ruszy w 2032 r. – mówi Maciej Lasek, wiceminister infrastruktury.
Rząd Hiszpanii nie patrzy przychylnie na przejęcie przez PFR 40 proc. akcji producenta superszybkich pociągów Talgo. W tej sytuacji polski fundusz nie przedstawi w tej sprawie oferty - podaje w czwartek hiszpańska prasa.
Producenci aut w USA obawiają się ceł na importowane z Kanady i Meksyku towary. Przedstawiciele Forda alarmują, że tego typu działania będą szkodliwe dla sektora i pozwolą zdobyć silniejszą pozycję producentom samochodów z Europy czy Azji.
Ukraiński wywiad opublikował szczegółową listę tankowców rosyjskiej floty cieni wraz z danymi ich kapitanów. Celem jest ochrona międzynarodowych wód przed ewentualną katastrofą ekologiczną i ostrzeżenie biznesu przed współpracą z agresorem.
W czasie konferencji prasowej na Florydzie Donald Trump oświadczył, że zaproponował, aby przed zawarciem układu pokojowego Rosji z Ukrainą na Ukrainie odbyły się wybory prezydenckie.
Choć do końca rozmów pokojowych jeszcze daleko, trzeba stwierdzić, że Rosja wojnę wygrała. Nie w sensie militarnym, lecz politycznym – a taki jest ostatecznie sens każdego konfliktu zbrojnego.
Anulowane z wątpliwych powodów wybory w Rumunii po tygodniach wciąż budzą emocje. Gdyby odbyła się druga tura, to prezydentem dużego kraju w naszym regionie byłby albo odpowiednik Grzegorza Brauna, albo Magdaleny Biejat.
Samorządowcy – nie tylko eksperci – zaangażowali się w prace zespołu Rafała Brzoski ds. deregulacji. Liczą m.in. na ułatwienia w inwestycjach. A sam zespół i jego prace skupiają uwagę – nie tylko koalicji, ale i opozycji.
Biometria, którą chce wprowadzić MSZ, ma zablokować przechwytywanie terminów wizowych przez nieuczciwych pośredników – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
Podobnie jak wobec Ukrainy, Donald Trump stosuje strategię szokową także wobec Bliskiego Wschodu. Tam jednak szanse na sukces są, jak na razie, równe zeru.
To, co miało być spontanicznym odruchem, odreagowaniem własnej przegranej w wyborach, pomału zamienia się w wyznanie wiary PiS: Donald Trump jest bohaterem polskiej prawicy, która chce się załapać na superszybki pociąg, jakim podróżuje prezydent USA. Nawet jeśli chce nim rozjechać Ukrainę i pół świata.
Prezydent Francji Emmanuel Macron przygotowuje się do zwołania kolejnego spotkania dotyczącego sytuacji na Ukrainie. Jednak nie wszystkie kraje zostaną tam zaproszone. Brakować ma m.in. Polski.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas