143 starcia na froncie w ciągu doby
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje, że w ciągu ostatniej doby Rosja przeprowadziła dwa ataki rakietowe, 77 ataków powietrznych i 4 900 ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskich wojsk i terenów zabudowanych.
W obwodzie zaporoskim powstać mają 23 podziemne szkoły
Budowa podziemnych szkół ma zapewnić dzieciom bezpieczną naukę w obwodzie, który znajduje się pod stałym ostrzałem rosyjskich wojsk. Łącznie w tych szkołach, na dwie zmiany, uczyć się będzie 19 tys. uczniów. 11 podziemnych szkół jest już w budowie.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 724 050 żołnierzy, 9 382 czołgi, 19 092 pojazdy opancerzone, 20 632 zestawy artyleryjskie, 1 252 wyrzutnie rakiet, 999 zestawów przeciwlotniczych, 369 samolotów, 329 śmigłowców, 19 111 bezzałogowych statków powietrznych, 2 754 pociski manewrujące, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 29 548 pojazdów (w tym cystern), 3 672 jednostek sprzętu specjalnego.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przypomina, że dziś mija 1000 dni od rozpoczęcia przez Rosję wojny
„1000 dni zaciętej walki o nasze istnienie” - czytamy na profilu Sztabu.
Po ostatnich ataków Rosji na Ukrainę kolejna fala uchodźców może dotrzeć do Polski
O tym, że „są wyraźne sygnały, że jesienią jest możliwy duży napływ ludności ukraińskiej do Polski”, mówił już w lipcu w Sejmie dyrektor Departamentu Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego MSWiA Dariusz Marczyński. – Oczywiście, że bierzemy pod uwagę taki scenariusz, zwłaszcza patrząc na to, co dzieje się w Ukrainie w ostatnich dniach – przyznaje dziś Czesław Mroczek, wiceminister MSWiA.
Czytaj więcej
Czy powtórzy się exodus Ukraińców do Polski? – Nie wykluczamy fali nowych uchodźców – mówią przedstawiciele służb.
Ołeksij Melnyk: To było niesamowite, jak Polska pomagała Ukrainie w pierwszych dniach wojny
Jestem ogromnie wdzięczny Polakom i moje poczucie wdzięczności nie malało nawet wtedy, gdy mieliśmy konflikty zbożowe czy gdy dochodziło do wymiany zdań na temat tragedii wołyńskiej. Wsparcie ze strony Polski było olbrzymie. Bez Polski Ukraina miałaby bardzo ciężko. Dzisiaj Polska jest najważniejszym centrum logistycznym dla Ukrainy, przez Polskę idzie najważniejszy tranzyt pomocy wojskowej i nie tylko – mówi „Rzeczpospolitej” Ołeksij Melnyk, ekspert ds. bezpieczeństwa międzynarodowego w kijowskim Centrum Razumkowa, oficer lotnictwa w stanie spoczynku.
Czytaj więcej
Nasi zachodni partnerzy nie wyciągnęli wniosków z własnych błędów po tysiącu dni wojny – mówi „Rzeczpospolitej” Ołeksij Melnyk, ekspert ds. bezpieczeństwa międzynarodowego w kijowskim Centrum Razumkowa, oficer lotnictwa w stanie spoczynku.
Za kilka lat może się okazać, że przemysł obronny Ukrainy bije polski na głowę
Z czego to wynika? Choć ukraińska zbrojeniówka – szczególnie na początku wojny – poniosła ciężkie straty z powodu rosyjskich ataków, to jednak 1000 dni wojny spowodowało, że bardzo się rozwinęła i obecnie należy do najbardziej innowacyjnych na świecie. Szczególnie rozwijają się właśnie produkcja różnego rodzaju bezzałogowców, ale też np. systemy naprowadzania rakiet czy produkcja amunicji wielkokalibrowej – pisze Maciej Miłosz.
Czytaj więcej
Największy sukces eksportowy polskiego przemysłu obronnego to sprzedaż 54 krabów do Ukrainy. Ale PGZ kolejnych dużych kontraktów w tym kraju nie podpisała.
Bogusław Chrabota: 1000 dni rosyjskiej agresji na Ukrainę to tytuł do wielkiego szacunku, na jaki zasługuje ukraiński naród i jego przywódca
W tej wojnie nie było ani równych stron, ani sprawiedliwych motywów. Pełna wina za wojnę i śmierć setek tysięcy ludzi leży po stronie Putina i jego zbrodniczej polityki – pisze redaktor naczelny grupy medialnej Gremi Media, wydawcy „Rzeczpospolitej”.
Czytaj więcej
Istota obrony Ukrainy przed Moskwą to walka o jej związki z Zachodem. Równie ważne zarówno dziś, jak i po zawieszeniu broni.
Choć wojna nie wygasa, polskie firmy nie wycofują się z Ukrainy
– Staramy się utrzymać tam dobrych pracowników, ale wegetujemy i czekamy na lepsze czasy – przyznaje Ryszard Florek, współwłaściciel Fakro. Według Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej (PUIG) od początku wojny polscy przedsiębiorcy zarejestrowali tam niemal 300 spółek kapitałowych.
Czytaj więcej
Ukraina po zakończeniu wojny może stać się taką szansą dla polskich firm, jak Polska dla niemieckich na początku lat 90.
Na Morzu Czarnym jest sześć rosyjskich okrętów
Wszystkie rosyjskie okręty, które znajdują się na Morzu Czarnym, są uzbrojone w pociski Kalibr. Na ich pokładach są łącznie 24 takie pociski.
Dmitrij Pieskow przypomina, że Rosja zmieniła doktrynę nuklearną
Ze słów rzecznika Kremla wynika, że „zmiany zostały sformułowane” i w każdej chwili „mogą być sformalizowane”.
Czytaj więcej
Po tym, jak USA udzieliły Ukrainie zgody na atakowanie celów w głębi Rosji przy użyciu amerykańskich pocisków ATACMS, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow w wywiadzie udzielonym agencji TASS poruszył temat rosyjskiej doktryny nuklearnej.
W nocy nad obwodami biełgorodzkim i rostowskim strącono 12 dronów
Informacje takie przekazuje Ministerstwo Obrony Rosji. 11 dronów zostało strąconych nad obwodem rostowskim.
USA: W obwodzie kurskim jest 11 tys. żołnierzy z Korei Północnej
Zastępczyni rzecznika Pentagonu Sabrina Singh w czasie konferencji prasowej poinformowała, że w obwodzie kurskim jest 11 tys. żołnierzy z Korei Północnej. Nie wykluczyła, że liczba ta może się zwiększyć.
Prorosyjski prezydent separatystycznej Abchazji zmuszony do dymisji
Do dymisji Aslana Bżaniji doszło po masowych protestach w Suchumi, stolicy separatystycznej republiki. Uczestnicy protestów nie zgadzali się na ratyfikację przez władze Abchazji porozumienia, które umożliwiałoby obywatelom Rosji kupowanie nieruchomości w Abchazji. Porozumienie forsował Bżanija, uważany za prorosyjskiego polityka.
Czytaj więcej
Aslana Bżanija, prezydent separatystycznej Abchazji, nieuznawanej przez społeczność międzynarodową republiki istniejącej na terytorium Gruzji, podał się do dymisji.
Ukraińska Gwardia Narodowa publikuje nagranie z ataku drona na zestaw do walki radioelektronicznej
Do ataku doszło w rejonie pokrowskim. Udany atak przeprowadzili żołnierze 14. Brygady Gwardii Narodowej.
W obwodzie sumskim dron uderzył w budynek mieszkalny w mieście Głuchów
Telewizja Suspilne wynika, że po ataku na Głuchów są zabici i ranni. Pod gruzami zniszczonego budynku mogą znajdować się ludzie.
Rosyjskie drony-kamikadze atakowały w nocy Ukrainę
Drony pojawiły się m.in. nad obwodem kijowskim. W obwodzie kijowskim aktywna była obrona przeciwlotnicza.
Szef MSZ Ukrainy: Rosja traci na Ukrainie w 10 dni tylu żołnierzy, ilu straciła w Afganistanie w 10 lat
- Obecnie Rosja traci ok. 1,5 tys. żołnierzy, zabitych i rannych, codziennie w wojnie na Ukrainie. W 10 dni traci ich tylu, ilu ZSRR stracił w czasie wojny w Afganistanie w ciągu 10 lat – mówił na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ szef MSZ Ukrainy, Andrij Sybiha. O rosyjskich zdobyczach na Ukrainie Sybiha mówił, że są to „najbardziej krwawo zdobyte metry kwadratowe w historii”. - Co pokazuje też, jak niska jest cena ludzkiego życia w Rosji – dodał.
1000 dni wojny Rosji przeciw Ukrainie
Siergiej Ławrow przekonuje, że relacje między Chinami a Rosją są na „bezprecedensowym poziomie”
Ławrow mówił o tym w czasie spotkania z szefem MSZ Chin, Wangiem Yi, na marginesie szczytu G20 w Rio de Janeiro. - Jesteśmy w bezprecedensowym etapie rozwoju naszych strategicznych relacji (...) co potwierdzają regularne kontakty pomiędzy prezydentem (Federacji Rosyjskiej Władimirem) Putinem i przewodniczącym (Chińskiej Republiki Ludowej) Xi Jinpingiem – mówił Ławrow. Szef MSZ Rosji przekonywał też, że model „równej, obustronnie korzystnej współpracy dwóch mocarstw jest atrakcyjny dla innych, podobnie myślących państw”, czego dowodem jest „aktywność BRICS”.
Nad obwodem rostowskim strącono dwa ukraińskie drony
Drony zostały strącone nad obwodem około północy – napisał w serwisie Telegram p.o. gubernatora obwodu rostowskiego Jurij Sliusar. Szczątki jednego ze strąconych dronów raniły jednego z mieszkańców, który został hospitalizowany.
Delegacja z Wojskowej Akademii Sztabu Generalnego Federacji Rosyjskiej przybyła do Pjongjangu
O wizycie informuje północnokoreańska agencja KCNA. Na czele delegacji stoi rektor akademii, Władimir Zarudnicki.
Wiceminister obrony Rosji odznaczył żołnierzy rosyjskiej armii, którzy brali udział w zajęciu Wuhłedaru
Uroczystość zorganizowano na froncie. Wiktor Goremykin wręczył odznaczenia państwowe żołnierzom grupy wojsk „Zachód”, którzy brali udział w zajęciu Wuhłedaru. Miasto w obwodzie donieckim jest okupowane przez Rosjan od początku października.
Wojna Rosji z Ukrainą trwa już 1000 dni
Po 1000 dniach walki Rosja kontroluje ok. 18 proc. terytorium Ukrainy.
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 999 dniu wojny (MAPA)
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 999 dniu wojny
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 17 na 18 listopada rosyjska obrona przeciwlotnicza strącała drony lecące w stronę Moskwy.