Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Po 1000 dniach rosyjskiej agresji przeciw Ukrainie Rosjanie kontrolują ok. 18 proc. terytorium sąsiedniego państwa.
Informacja o produkcji schronów pojawiła się w momencie, gdy USA wydały zgodę na atakowanie przez Ukrainę celów w głębi Rosji przy użyciu amerykańskiej broni oraz w momencie, gdy Rosja zmieniła doktrynę nuklearną obniżając próg użycia broni atomowej. Obecnie Rosjanie mogą użyć broni atomowej w sytuacji, gdy zostaną zaatakowane przez kraj nie posiadający broni atomowej jeżeli wsparcia udziela mu kraj posiadający taką broń. Oznacza to, że obecnie atak z użyciem amerykańskiego pocisku ATACMS przez Ukrainę może skutkować odwetem Rosji z użyciem broni atomowej.
Przed czym chronią rosyjskie mobilne schrony KUB-M?
O seryjnej produkcji schronów KUB-M poinformował instytut badawczy Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Schrony zapewniają ochronę do 48 godzin przed różnego rodzaju zagrożeniami – w tym atakami przy użyciu broni konwencjonalnej, groźnymi substancjami chemicznymi i ogniem. Schrony gwarantują też ochronę przed skutkami użycia broni atomowej – falą uderzeniową i promieniowaniem.
Czytaj więcej
Po tym, jak USA udzieliły Ukrainie zgody na atakowanie celów w głębi Rosji przy użyciu amerykańskich pocisków ATACMS, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow w wywiadzie udzielonym agencji TASS poruszył temat rosyjskiej doktryny nuklearnej.
Schrony KUB-M wyglądają jak wzmocnione kontenery i składają się z dwóch modułów – pomieszczenia dla 54 osób i części technicznej. W razie potrzeby schron można powiększyć o kolejne moduły.