Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Po 1000 dniach rosyjskiej agresji przeciw Ukrainie Rosjanie kontrolują ok. 18 proc. terytorium sąsiedniego państwa.
– Prawda jest dramatyczna – zarówno w obwodzie donieckim jak i kurskim, Rosjanie napierają. Ofiar przybywa – powiedział generał, zaznaczając, że „problemy Ukraińców się mnożą i nie da się ich szybko rozwiązać”. – Brakuje żołnierzy, a ci, którzy walczą, są wycieńczeni, nie ma z nich wielkiego pożytku. Wola walki w całym ukraińskim narodzie słabnie – mówił.
Wojna Rosji z Ukrainą. Czy broń dalekiego zasięgu coś zmieni?
Zdaniem gen. Packa sytuacja nie ulegnie gwałtownej poprawie po decyzji Joe Bidena o możliwości użycia przez Kijów rakiet ATACMS do atakowania celów na terytorium Rosji. – Z sygnałów wysyłanych przez otoczenia przyszłego prezydenta USA, ale też z zapowiedzi państw europejskich wynika, że nic nie wskazuje na poprawę sytuacji Ukrainy, by nagle pozyskała dodatkowe zdolności militarne dzięki przekazywanym pociskom, zbrojeniu, obronie przeciwrakietowej. (...) Atak bronią dalekiego zasięgu jest wprawdzie precyzyjny, ale drogi i nie zawsze skuteczny – tłumaczył.
Czytaj więcej
Ukraińska armia po raz pierwszy przeprowadziła atak rakietami ATACMS na rosyjskie terytorium „Uderzenie było wymierzone w obiekt wojskowy w rejonie miasta Karaczew w obwodzie briańskim i zakończyło się sukcesem” – przekazało serwisowi RBK-Ukraina źródło w ukraińskiej armii. Atak potwierdziło rosyjskie Ministerstwo Obrony.
Dodał, że skuteczność ataków zależy od wielu czynników. – Inaczej wygląda sytuacja, gdy mamy do dyspozycji pięć pocisków, a inaczej – jak mamy ich 200. (...) Inną kwestią jest to, ile pocisków trafi w rosyjskie obiekty. Wiele zależy od zdolności obrony powietrznej Rosji i dodatkowo od woli wspierania Ukrainy przez Europę w tym zakresie – zauważył.