Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Po 1000 dniach rosyjskiej agresji przeciw Ukrainie Rosjanie kontrolują ok. 18 proc. terytorium sąsiedniego państwa.
Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Borrell: Putin nie jest gotowy na rozmowy po 4000 dniach wojny
Borrell odniósł się do masowego ataku powietrznego, który Rosja przeprowadziła na Ukrainę w nocy z 16 na 17 listopada, oraz do poniedziałkowych śmiercionośnych ataków na Odessę.
- Co to znaczy? Cóż, oznacza to, że Putin nie wydaje się być gotowy do negocjacji, ale raczej do eskalacji. Nie wygląda na chętnego do negocjacji, ale do eskalacji wojny, aby osiągnąć swoje cele. Jego cele były jasne od samego początku: podbić, zająć i podporządkować sobie Ukrainę - uważa szef unijnej dyplomacji.
Zauważył, że Putin wierzył, że wojna skończy się za dwa tygodnie, ale jego plan się nie powiódł.- To był jego plan. Za kilka tygodni, w Kijowie. 1000 dni później, nadal walczą w Donbasie. Ale to nie tylko 1000 dni – to 4000 dni od pierwszego ataku Putina na Ukrainę. To było w 2014 roku – przypomniał dyplomata.
Ataki Ukrainy na cele w głębi Rosji. Departament Stanu zabrał głos
W poniedziałek wieczorem szef unijnej dyplomacji Josep Borell powiedział, że administracja Joe Bidena zdecydowała się teraz zezwolić na użycie pocisków ATACMS do 300 kilometrów wewnątrz terytorium Rosji.
Czytaj więcej
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell poinformował, że Stany Zjednoczone potwierdziły zgodę na użycie swojej broni do ataków Ukrainy na cele w Rosji. Matthew Miller, rzecznik Departamentu Stanu USA, odmówił komentarza.
ONZ informuje o ponad 12 000 ofiarach śmiertelnych wśród cywilów na Ukrainie
Według oficjalnych statystyk, od początku pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę zginęło co najmniej 12 164 ukraińskich cywilów, a ponad 26 871 zostało rannych. Jednak rzeczywiste liczby mogą być znacznie wyższe.
Poinformowała o tym podsekretarz generalna ONZ Rosemary DiCarlo w oświadczeniu wydanym w imieniu Sekretarza Generalnego ONZ w poniedziałek w Nowym Jorku.
"To tylko potwierdzone liczby. Faktyczna liczba ofiar śmiertelnych jest prawdopodobnie znacznie wyższa” – podkreślił DiCarlo.
UE rozszerza sankcje wobec Iranu
UE rozszerzyła sankcje wobec Iranu, włączając do nich ograniczenia dotyczące statków i portów wykorzystywanych do przesyłania dronów i rakiet do Rosji.
UNESCO potępia rosyjskie ataki na zabytkowe centrum Odessy
UNESCO potępiło zakrojony na szeroką skalę rosyjski atak w nocy z czwartku 14 na piątek 15 listopada, który uszkodził kilka zabytkowych budynków i szkół w zabytkowym centrum Odessy, które jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
„Wstępne raporty wskazują na uszkodzenia około dwudziestu budynków, w tym budynków historycznych i religijnych, a także niektórych budynków edukacyjnych. UNESCO potępia te ataki, które naruszają prawo międzynarodowe, i wyraża swoje poparcie dla ofiar, ludności i władz lokalnych” — czytamy w komunikacie prasowym.
Sąd w Petersburgu zwolnił sądzonego zabójcę. Pojedzie na wojnę
Sąd Miejski w Petersburgu zawiesił sprawę karną Aleksandra Suchariewa, oskarżonego o zabójstwo na zlecenie szefa firmy budowlanej Wiktora Alijewa w 2023 roku.
Zabójca zostanie zwolniony z aresztu śledczego, gdyż podpisał kontrakt z Ministerstwem Obrony Narodowej na wyjazd na wojnę na Ukrainie.
W zeszłym roku Suchariew, będąc już w więzieniu, został skazany na kolejne 12 lat za serię napadów na sklepy jubilerskie.
Minister gospodarki Ukrainy o eksporcie towarów
W ciągu 10 i pół miesiąca 2024 r. Ukraina wyeksportowała towary o wartości 36,3 mld dolarów, co przekracza wartość eksportu z całego 2023 r.
Stało się to możliwe dzięki przyspieszeniu eksportu nowych zbiorów, stabilnej pracy korytarza morskiego i wznowieniu produkcji. Największymi pozycjami eksportowymi są olej słonecznikowy, kukurydza, pszenica i ruda żelaza.
Departament Stanu USA o wsparciu Ukrainy: Musimy wypełnić mandat przyznany przez naród amerykański
Departament Stanu USA nie wyklucza, że nowa administracja może zmienić swoje podejście w różnych obszarach polityki zagranicznej, w tym w odniesieniu do Ukrainy. Dlatego prezydent Biden jest zdecydowany nadal wspierać Ukrainę do ostatniego dnia swojej kadencji.
Takie oświadczenie zostało złożone w poniedziałek w Waszyngtonie przez rzecznika Departamentu Stanu Matthew Millera.
- Naród amerykański wybrał Joe Bidena na czteroletnią kadencję, a nie na trzy lata i dziesięć miesięcy, a my wykorzystamy każdy dzień naszej kadencji na realizację interesów polityki zagranicznej, które naszym zdaniem leżą w interesie narodu amerykańskiego — podkreślił Miller.
Przyznał, że jeśli nowa administracja chce zmienić swoje stanowisko, ma do tego prawo. - I spodziewam się, że w wielu przypadkach tak zrobią, ale naszym obowiązkiem jest wypełnienie mandatu, jaki naród amerykański dał prezydentowi Bidenowi, i będziemy to nadal robić – podkreślił przedstawiciel Departamentu Stanu.
Rośnie liczba poszkodowanych w rosyjskim ataku na Odessę
Pięćdziesiąt pięć osób zostało rannych po rosyjskim ataku rakietowym na miasto Odessa wieczorem 18 listopada. Trzy z nich są w stanie krytycznym.
Siły rosyjskie przeprowadziły atak rakietowy na Odessę, zabijając 10 osób. Wśród nich było siedmiu policjantów, lekarz i dwóch lokalnych mieszkańców.
Ukraina otrzymała 1 mln sztuk amunicji z UE z sześciomiesięcznym opóźnieniem
Unia Europejska przekazała Ukrainie obiecany milion pocisków artyleryjskich. Amunicja miała dotrzeć przed wiosną, ale dostawa opóźniła się o sześć miesięcy.
- Właśnie spełniliśmy również naszą obietnicę dostarczenia Ukrainie 1 miliona sztuk amunicji, a do końca zimy przeszkolimy 75 000 ukraińskich żołnierzy – zakomunikował szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.
Dyplomata UE zapewnił, że UE i jej państwa członkowskie są głównymi sojusznikami Ukrainy, a wielkość europejskiej pomocy rośnie. Jednocześnie Borrell podkreślił, że obecny poziom pomocy pozostaje niewystarczający, aby zmienić sytuację na polu bitwy na korzyść Ukrainy. Dlatego UE powinna zwiększyć swoją pomoc i porzucić politykę narzucania czerwonych linii ukraińskim obrońcom.
Doradca Trumpa: Kolejny krok
Kongresmen z Florydy Michael Waltz, doradca Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego, uważa, że pozwolenie Ukrainie na użycie pocisków ATACMS do ataku na terytorium Rosji grozi dalszą eskalacją wojny.
Waltz powiedział, że administracja Bidena nie poinformowała go z wyprzedzeniem o decyzji o zezwoleniu Ukrainie na przeprowadzenie dalekosiężnych ataków na Rosję.
- To kolejny krok na drabinie eskalacji i nikt nie wie, dokąd to zmierza. Korea Północna wystrzeliwuje pociski balistyczne, artylerię, a teraz wysyła dziesiątki tysięcy żołnierzy. Administracja [Bidena] odpowiada zniesieniem ograniczenia. Korea Północna wysyła więcej żołnierzy. Korea Południowa mówi teraz, że może się zaangażować - mówił Waltz.
Ponadto, jako przykład eskalacji, doradca prezydenta-elekta USA Trumpa wspomniał o sprzedaży przez Iran ropy Chinom, która jest wykorzystywana do wysyłania rakiet i dronów do Rosji, „a następnie uderzania w krytyczną infrastrukturę Ukrainy”.
Borrell potwierdza zgodę USA na użycie broni przez Ukrainę
Szef europejskiej dyplomacji Josep Borrel potwierdził, że administracja USA zezwoliła na użycie rakiet o zasięgu do 300 kilometrów do uderzenia w terytorium Rosji. Kwestia ta została omówiona na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE.
Rośnie liczba ofiar rosyjskiego ataku na Sumy
Liczba ofiar śmiertelnych ataku na Sumy, który Rosja przeprowadziła w niedzielę wieczorem, wzrosła do 12. Wśród nich jest dwoje dzieci, 9-latek i 14-latka
84 osoby zostały ranne, wśród nich 12 dzieci.
Brytyjski sekretarz obrony przeprowadzi dziś wieczorem rozmowy z USA i Ukrainą
Sekretarz obrony John Healey powiedział, że będzie dziś rozmawiał z sekretarzami obrony USA i Ukrainy. Odmówił podzielenia się stanowiskiem Wielkiej Brytanii w sprawie zezwolenia przez USA na użycie przez Ukrainę rakiet dalekiego zasięgu do ataku na terytorium Rosji, mówiąc Izbie Gmin, że komentarz „naruszyłby operacje i bezpieczeństwo”.
„Musimy podwoić wsparcie dla Ukrainy, zapewnić jej potrzebne wsparcie i robić to tak długo, jak będzie to konieczne” — dodał.
Moskwa ostrzega przed „radykalną zmianą”
Rosja twierdzi, że jakiekolwiek użycie rakiet dalekiego zasięgu do ataku na jej terytorium stanowiłoby „radykalną zmianę” w wojnie, prowokując „właściwą i namacalną” odpowiedź.
Komentarze rzeczniczki rosyjskiego MSZ pojawiły się po tym, jak Joe Biden zniósł zakaz atakowania Rosji przez Ukrainę amerykańskimi rakietami dalekiego zasięgu, według naszej sieci partnerskiej NBC News.
Czytaj więcej
Żadna „cudowna broń”, o którą modli się Zełenski i jego słudzy, nie jest w stanie wpłynąć na przebieg specjalnej operacji wojskowej - oświadczyła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa, używając jedynej uznawanej w Rosji za legalną nazwy inwazji na Ukrainę, komentując decyzję USA o użyciu przez Kijów broni dalekiego zasięgu.
Szef MSZ Estonii krytykuje Scholza
Rozmowa telefoniczna kanclerza Niemiec Olafa Scholza z Władimirem Putinem była „strategicznym błędem”, który osłabił jedność europejską, powiedział minister spraw zagranicznych Estonii Margus Tsahkna. Ocenił, ta rozmowa zaszkodziła zachodnim wysiłkom na rzecz odizolowania prezydenta Rosji.
- To był strategiczny błąd – powiedział.
- Uzgodniliśmy zasadę, że trzymamy Putina w izolacji. To po prostu osłabiło naszą jedność.
Boris Johnson wzywa do udzielenia Ukrainie pożyczki w wysokości 500 miliardów dolarów i ogłoszenia daty członkostwa w NATO
Boris Johnson, były premier Wielkiej Brytanii, wezwał do udzielenia Ukrainie pożyczki w wysokości 500 miliardów dolarów, aby pomóc jej zakończyć wojnę i wezwał do ogłoszenia daty członkostwa Ukrainy w NATO.
Johnson złożył to oświadczenie, aby uczcić zbliżający się 1000. dzień pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę.
Z zadowoleniem przyjął wiadomość, że prezydent USA Joe Biden w końcu zatwierdził użycie przez Ukraińców pocisków ATACMS przeciwko rosyjskim bazom. Johnson podkreślił również, że Wielka Brytania i Francja powinny natychmiast ustalić symetryczne stanowiska w sprawie użycia pocisków manewrujących Storm Shadow/SCALP.
Fico krytykuje USA za zgodę na ataki na cele w Rosji
Premier Słowacji Robert Fico dołączył do Węgier w zdecydowanym sprzeciwie wobec decyzji Waszyngtonu o zezwoleniu Ukrainie na użycie broni dalekiego zasięgu dostarczonej przez USA w atakach na Rosję
Fico uważa, że ruch ten ma na celu udaremnienie lub opóźnienie negocjacji pokojowych.
„To bezprecedensowa eskalacja napięć, decyzja, która udaremnia nadzieje na rozpoczęcie rozmów pokojowych i zakończenie wzajemnego zabijania Słowian na Ukrainie” — przekazał w oświadczeniu.
Nataliia Datsenko – reżyserka i aktorka – komentuje 1000 dni wojny na Ukrainie (WIDEO)
Datsenko jest reżyserką, aktorką, scenarzystką, performerką, edukatorką sztuki, kuratorką projektów artystycznych i edukacyjnych. Jest założycielką objazdowego teatru rzemieślniczego o animowanej formie “Art Baggage”, współzałożycielką Creative Studios.
Umerow: Rosyjska armia zwiększa siły i tworzy nowe brygady
Minister obrony Ukrainy Rustem Umierow na konferencji prasowej w Kijowie 18 listopada powiedział, że "siły rosyjskie będą rosły".
Umerow stwierdził, że Rosja korzysta z wojsk Korei Północnej, bo ma problem z mobilizacją, ale „nie ustępuje”.
Minister zauważył, że Ukraina obecnie pracuje nad „tworzeniem sił, które mogą stawić opór, ponieważ priorytetem są operacje obronne i stabilizacyjne”.
Rosyjskie wojska zaatakowały centrum Odessy (WIDEO)
Najnowsze doniesienia mówią o 10 osobach zabitych i kilkudziesięciu rannych.
Rosyjski gubernator przysięga zemstę za zabójstwo kapitana marynarki wojennej
Rosyjski gubernator Krymu przysięga zemstę „terrorystom”, którzy zabili wysokiego rangą kapitana rosyjskiej marynarki wojennej w zeszłym tygodniu w zamachu, do którego przyznały się ukraińskie służby bezpieczeństwa.
Waleryj Trankowski, szef sztabu 41. brygady rosyjskich okrętów rakietowych na Morzu Czarnym, zginął w środę w zamachu bombowym w porcie w Sewastopolu. Źródło w Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowało agencję Reuters w zeszłym tygodniu, że Kijów uznał 47-latka za „uzasadniony” cel zgodnie z prawem wojennym, z powodu „zbrodni wojennych”, które popełnił, w tym rozkazów ataków rakietowych uderzających w cele cywilne na Ukrainie.
Michaił Rozwożajew, rosyjski gubernator Sewastopola, powiedział, że ci, którzy wydali rozkaz jego śmierci, zapłacą wysoką cenę.
Olaf Scholz deklaruje, że nie zamierza wyrazić zgody na przekazanie pocisków Taurus Ukrainie
Z wypowiedzi rzecznika kanclerza cytowanej przez agencję EFE wynika, że opowiada się on za wsparciem dla Ukrainy w taki sposób, by nie doprowadzić do eskalacji konfliktu. Pociski Taurus to precyzyjne pociski powietrze-ziemia o zasięgu nawet 500 km.
Atak rakietowy na Odessę: Rośnie liczba rannych
Ołeh Kiper, gubernator obwodu odeskiego poinformował, że w ataku rakietowym na Odessę rannych zostało 47 osób, a nie, jak podawano wcześniej, 39 (liczba ofiar śmiertelnych – 10 – nie zmieniła się). 19 listopada będzie w mieście dniem żałoby.
220 tys. odbiorców nadal pozbawionych prądu po zmasowanym ataku Rosji na Ukrainę z 17 listopada
Informacje takie przekazuje premier Ukrainy, Denys Szmyhal.
Rosja rozbudowuje zakłady produkujące silniki rakietowe na paliwo stałe
Może to oznaczać, że Moskwa chce uniezależnić się od zewnętrznych dostawców pocisków rakietowych – Iranu i Korei Północnej.
Czytaj więcej
Fabian Hinz, analityk z Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych (IISS), think tanku zajmującego się globalnym bezpieczeństwem, na podstawie analizy zdjęć satelitarnych wykonanych przez Maxar Technologies wyciągnął wnioski co do planów Rosji.
Polscy giganci chcą zwiększyć produkcję materiałów wybuchowych
Azoty SA, Agencja Rozwoju Przemysłu SA, Grupa Polska Grupa Zbrojeniowa SA i MESKO SA podpisały list intencyjny dotyczący zwiększenia możliwości produkcyjnych materiałów wybuchowych. Chodzi o to by powstała fabryka nitrocelulozy, która jest niezbędna do produkcji prochu i amunicji. W Polsce takich zdolności nie mamy od lat, a proch produkowany na jej bazie sprowadzamy m.in. od naszych południowych sąsiadów z Czech i Słowacji.
Czytaj więcej
Dziś podpisano list intencyjny o współpracy gigantów. Ale historia tego typu listów w polskiej zbrojeniówce jest długa, a efekty mizerne.
Przewodniczący Dumy bagatelizuje zgodę USA na atakowanie pociskami ATACMS celów w głębi Rosji
Odnosząc się do decyzji, o której amerykańskie media poinformowały w niedzielę, Wiaczesław Wołodin napisał, że „nie zmieni ona sytuacji na polu walki”, a jedynie „pogorszy los Ukrainy i jej przyszłość”. Zdaniem Wołodina decyzja administracji Bidena „ostatecznie zniszczy relacje rosyjsko-amerykańskie”.
Jutro minie 1 000 dni od rozpoczęcia wojny na Ukrainie (MAPY)
Po 1 000 dni wojny Rosja okupuje 18 proc. terytorium Ukrainy i bombarduje ukraińskie miasta.
1000 dni wojny Rosji przeciw Ukrainie
Wołodymyr Zełenski z wizytą w obwodzie donieckim
Prezydent Ukrainy odwiedził m.in. Pokrowsk, gdzie spotkał się z żołnierzami broniącej miasta 25. Samodzielnej Brygady Powietrzno-Desantowej.
Francja nie podjęła jeszcze decyzji ws. zgody na używanie pocisków SCALP-EG do atakowania celów w głębi Rosji
O tym, że taka decyzja jeszcze nie zapadła, poinformował przed spotkaniem szefów MSZ państw UE w Brukseli szef francuskiej dyplomacji Jean-Noël Barrot.
USA: Spory ws. decyzji Bidena. Urzędnicy obawiają się „eskalacji”
„W samej waszyngtońskiej administracji sprawa zezwolenia Ukrainie na używanie w pełni amerykańskich rakiet ATACMS wywołała podobno znaczne spory. Większość urzędników obawia się „eskalacji”. Przeciwnikiem zniesienia ograniczeń był Pentagon. Wojskowi uznali, że byłoby to niepotrzebne, gdyż Rosjanie już wycofali swe najważniejsze siły (przede wszystkim lotnictwo) poza 300-kilometrowy zasięg rakiet (minus 30-50 kilometrów od linii frontu dla bezpieczeństwa samolotów lub wyrzutni, z których będą wystrzeliwane)” – pisze Andrzej Łomanowski.
Czytaj więcej
Kijów nie informuje, jaki obecnie jest zakres jego swobody w doborze celów. Gdyby był pełny, jednym z pierwszych zniszczonych obiektów zostałby bez wątpienia Most Krymski. Wraz z uruchamianiem kolejnych odcinków linii kolejowej z okupowanego Mariupola na zachód, utracił on część swej wartości jako droga zaopatrzeniowa rosyjskiej armii. Ale pozostała jego znaczna wartość propagandowa, symbolizująca największe osiągnięcie Władimira Putina: podbój terytorium sąsiedniego kraju.
W ataku rakietowym na Odessę zginęło co najmniej 10 osób
Rannych zostało co najmniej 39 osób – podają lokalne władze. Wśród ofiar śmiertelnych jest siedmiu policjantów, lekarz i dwóch innych cywilów. Wśród rannych jest czworo dzieci.
Rosjanie zaatakowali Odessę przy użyciu rakiety balistycznej Iskander-M
Szczątki rakiety spadły na budynki mieszkalne w jednej z dzielnic miasta – są zabici i ranni. Ponadto nad Odessą ok. 11:45 strącono drona rozpoznawczego Orlan-10 – podaje ukraińskie Dowództwo Sił Powietrznych.
Rosyjski uran nie dla amerykańskich elektrowni jądrowych
Decyzja ta została podjęta na polecenie Putina i jest odpowiedzią na sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone na lata 2024–2027 oraz zakaz importu rosyjskich produktów uranowych od 2028 r.
Czytaj więcej
Rosja jest największym dostawcą uranu do amerykańskich reaktorów jądrowych. Teraz Rosatom zaprzestaje tam eksportu. W minionym roku rosyjski koncern odpowiadał za 27 proc. dostaw tego surowca dla amerykańskiej energetyki jądrowej.
Kim Dzong Un mówi, że Zachód prowadzi wojnę przeciw Rosji wykorzystując Ukraińców do zdobycia doświadczeń bitewnych
Przywódca Korei Północnej przekonywał też, że USA budują w Azji lokalną wersję NATO, a najbardziej zagrożonym przez nich państwem jest właśnie Korea Północna.
Czytaj więcej
Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un oskarżył Koreę Południową, USA i Japonię o zagrażanie regionalnemu pokojowi poprzez współpracę wojskową.
Tragiczny bilans ataku Rosji na Sumy (WIDEO)
W ataku rakietowym na Sumy, w czasie którego pocisk balistyczny trafił w blok mieszkalny, zginęło 11 osób, a 84 zostały ranne.
W Lublinie od października działa pierwsze centrum rekrutacji dla Ukraińców, którzy mieszkają poza granicami swojego kraju (WIDEO)
Utworzenie tzw. Legionu Ukraińskiego ma przekonać ochotników w wieku poborowym do wstąpienia w szeregi armii. Przyszłych żołnierzy będą szkolić Wojsko Polskie oraz instruktorzy NATO. Rekruci docelowo mają trafić na front, gdzie będą odpierać rosyjską ofensywę. Do centrum w ciągu miesiąca zgłosiło się około 700 ochotników. Wkrótce mają oni rozpocząć szkolenie poligonowe.
Rosja podała nowe informacje o swoich szacunkach dotyczących strat Ukrainy w obwodzie kurskim
Z informacji przekazywanych przez Ministerstwo Obrony Rosji wynika, że od rozpoczęcia ofensywy w obwodzie kurskim 6 sierpnia Ukraina miała stracić tam 33 670 żołnierzy, 213 czołgów, 140 bojowych wozów piechoty, 115 transporterów opancerzonych, 1 175 innych pojazdów opancerzonych, 958 samochodów, 291 zestawów artyleryjskich, 40 wyrzutni rakiet, w tym 11 wyrzutni HIMARS i 13 zestawów przeciwlotniczych.
Andrzej Duda twierdzi, że telefon Olafa Scholza do Władimira Putina był „samowolną akcją”
Polski prezydent uważa jednocześnie, że decyzja Joe Bidena o tym, by pozwolić Ukrainie atakować cele w Rosji przy użyciu amerykańskiej broni może być przełomowy dla przebiegu wojny.
Czytaj więcej
- To są rakiety, które mają zasięg do 300 km. To nie są rakiety, którymi można razić cele w Rosji, takie jak Petersburg czy Moskwa - mówił przed wylotem do Jordanii prezydent Andrzej Duda komentując
Rosjanie informują o zajęciu miejscowości Nowoaleksiejewka w obwodzie donieckim
Miejscowość miała zostać zajęta przez jednostki zgrupowania „Centrum” rosyjskich wojsk.
Prezydent Litwy: Decyzja Bidena to decydujący moment w walce z Rosją
"Ten dzień nadszedł!. To decydujący moment w walce z agresorem, jakim jest Rosja. Pokoju nie można osiągnąć poprzez słabość, pokój nagradza silnych” – napisał w serwisie X prezydent Litwy Gitanas Nauseda, odnosząc się do decyzji Joe Bidena o zniesieniu ograniczeń na użycie amerykańskiej broni dalekiego zasięgu do atakowania celów w głębi Rosji.
Kreml komentuje decyzję Bidena. Pieskow mówi o „nowym etapie napięcia”
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odniósł się do tego, że ustępująca administracja Joe Bidena zniosła zakaz używania przez Ukraińców amerykańskiej broni dalekiego zasięgu do atakowania celów w głębi Rosji. Jak stwierdził, podjęcie i przekazanie władzom w Kijowie takiej decyzji oznaczałoby "nowy etap napięcia" w konflikcie.
Jak zaznaczył Pieskow, „Rosja dokładnie monitoruje sytuację i będzie odpowiednio reagować na wszelkie zagrożenia wynikające z takiego scenariusza”.
Ostrzał rejonu nikopolskiego. Są ofiary
Jak poinformował szef wojskowych władz obwodu dniepropietrowskiego Serhij Łysak, dwie osoby zginęły w ostrzale rejonu nikopolskiego.
"W ciągu dnia okupanci zaatakowali rejon nikopolski ponad dwadzieścia razy. Użyli artylerii, dronów kamikaze, zrzucili amunicję z bezzałogowego statku powietrznego. Agresor zaatakował Nikopol, Marganiec, Pokrowsk, Czerwonohryhoriwśkę i Myriwśke. Infrastruktura w tym rejonie jest uszkodzona” – napisał na Telegramie. „Zniszczono wieżowiec, firmę transportową, sklep, ośrodek medyczny, osiem domów prywatnych, sześć budynków gospodarczych, dwa samochody i koparkę. Uszkodzono również linie energetyczne” – zaznaczył.
Elon Musk o decyzji Bidena: "To prawda", że liberałowie kochają wojnę
Elon Musk zgodził się z opinią republikańskiego senatora Mike'a Lee, który stwierdził, iż „liberałowie kochają wojnę”, gdyż „umożliwia im ona utrzymanie dużego państwa”. To komentarz do tego, że ustępująca administracja Joe Bidena zniosła zakaz używania przez Ukraińców amerykańskiej broni dalekiego zasięgu do atakowania celów w głębi Rosji.
Elon Musk ma znaleźć się w administracji Donalda Trumpa, stojąc na czele nowo powstałego Departamentu Wydajności Rządu, którego zadaniem ma być usprawnienie funkcjonowania administracji.
Miller: Polscy politycy entuzjastycznie reagują na decyzję Bidena. Sugerowałbym, żeby z tym poczekać
Były premier Leszek Miller zauważył, że na temat decyzji administracji Joe Bidena ws. ataków na cele w głębi Rosji przy użyciu broni dostarczanej przez USA wypowiedzieli się już rozmaici polscy politycy. - I to entuzjastycznie. Jeżeli ocena Trumpa będzie odwrotna, to polscy politycy znajdą się w kolizji z polityką przyszłego prezydenta USA. Ja bym sugerował, żeby chwilę poczekać i zobaczyć, co będzie dalej – powiedział Miller. - Pytanie, jak Putin zinterpretuje tę decyzję Bidena. Ale trzeba zwrócić też uwagę na reakcję Kim Dzong Una – on także musi zareagować, jeśli okaże się, że amerykańskie rakiety zaczną spadać na jego żołnierzy. Korea Północna to jest kraj, który posiada broń nuklearną i jest nieobliczalny. Możemy być przykro zaskoczeni tą reakcją. Robi się coraz bardziej gorąco i niebezpieczeństwo poważnego konfliktu narasta – zaznaczył.
Czytaj więcej
Dziwne wydaje mi się, że o niezależności mówi szef partii politycznej, przecież on stoi na czele Polski 2050. Pierwszy raz widzę polityka, który jest szefem partii i mówi, że będzie startował jako kandydat niezależny. To próba wmówienia elektoratowi, że można robić politykę bez polityki - stwierdził w programie Joanny Ćwiek-Śwideckiej były premier Leszek Miller, mówiąc o Szymonie Hołowni, który ogłosił decyzję o starcie w wyborach prezydenckich w 2025 roku.
SBU zneutralizowała siatkę agentów GRU w Charkowie
Jak czytamy w komunikacie członkowie siatki wysadzili w powietrze samochód, którym jechał żołnierz sił zbrojnych Ukrainy. Siatka miała planować kolejne ataki terrorystyczne.
Dwie dzielnice w Odessie są nadal częściowo pozbawione prądu
Informacje takie przekazuje Ołeh Kiper, gubernator obwodu odeskiego.
W ciągu doby Rosjanie ostrzelali 13 miejscowości w obwodzie zaporoskim
W ostrzale ranne zostały cztery osoby – trzy kobiety w wieku 52, 55 i 61 lat oraz 59-letni mężczyzna.
W nocy rosyjskie drony zaatakowały placówkę medyczną w obwodzie chersońskim
W ataku zniszczone zostały dwie karetki pogotowia – informuje chersońska administracja obwodowa.
Liczba ofiar śmiertelnych niedzielnego ataku na blok mieszkalny w Sumach wzrosła do 11
W ataku rannych zostało 89 osób – podaje Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy.
Aleksander Kwaśniewski wskazał „jedyne sprawiedliwe rozwiązanie” wojny
Były prezydent RP w rozmowie z i.pl zwrócił uwagę na ryzyko zamrożenia konfliktu na Ukrainie po wygranej Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA.
Czytaj więcej
Wybranie przez Amerykanów Donalda Trumpa na prezydenta będzie miało wpływ na wybory prezydenckie w Polsce – uważa Aleksander Kwaśniewski. W rozmowie z i.pl były prezydent RP wskazał kilka powodów.
Przewodniczący komisji obrony Dumy wątpi, by doszło do bezpośredniego starcia NATO z Rosją
Andriej Kartapołow spodziewa się eskalacji po zgodzie administracji Joe Bidena na atakowanie celów w głębi Rosji przy użyciu amerykańskiej broni, ale wątpi, by doprowadziło to do bezpośredniego starcia NATO z Rosją. - Najprawdopodobniej nie będzie bezpośredniej wojny z NATO, ale konfrontacja będzie bardziej zacięta, będzie coraz trudniej rozmawiać - powiedział Kartapołow w rozmowie z agencją Interfax.
Rankiem Rosjanie ostrzelali obwód chersoński
W wyniku ostrzału wsi w pobliżu Chersonia zginął 46-letni mężczyzna – informuje gubernator obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin.
W nocy Rosjanie atakowali Ukrainę przy użyciu dwóch rakiet balistycznych, pocisku manewrującego i 11 dronów-kamikadze
Na Ukrainę spadły dwa pociski Iskander-M i rakieta manewrująca Ch-59. Z 11 dronów-kamikadze Ukraińcom udało się strącić osiem.
W obwodzie chersońskim w wyniku rosyjskiego ostrzału w ciągu doby zginęły cztery osoby
Z kolei 10 osób zostało rannych – poinformował Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego. Rosjanie ostrzelali 19 miejscowości, w tym stolicę obwodu, Chersoń.
Sześć osób w szpitalu po ataku rosyjskich dronów na obwód mikołajowski
Wśród hospitalizowanych po ataku jest jedno dziecko – podaje mikołajowska administracja obwodowa.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 722 440 żołnierzy, 9 365 czołgów, 19 059 pojazdów opancerzonych, 20 586 zestawów artyleryjskich, 1 252 wyrzutnie rakiet, 999 zestawów przeciwlotniczych, 369 samolotów, 329 śmigłowców, 19 073 bezzałogowych statków powietrznych, 2 753 pocisków manewrujących, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 29 428 pojazdów (w tym cystern) i 3 655 jednostek sprzętu specjalnego.
Straż graniczna Ukrainy publikuje nagrania z udanych ataków na Rosjan w rejonie Kramatorska (WIDEO)
Na Morzu Czarnym są obecnie dwa rosyjskie okręty
Oba okręty są uzbrojone w pociski Kalibr – na ich pokładach jest łącznie osiem pocisków tego typu.
W nocy nad Rosją strąconych zostało 59 dronów
Informacje takie przekazuje rosyjskie Ministerstwo Obrony. Drony były strącane nad obwodami moskiewskim, briańskim, kurskim, biełgorodzkim i tulskim. Najwięcej dronów (45) strącono nad obwodem briańskim.
Rzecznik Donalda Trumpa odmawia komentarza ws. zgody na atakowanie celów w głębi Rosji bronią z USA
Steve Cheung, przyszły dyrektor ds. komunikacji Białego Domu, w odpowiedzi na pytanie CNN o zgodę administracji Joe Bidena na użycie amerykańskiej broni do atakowania celów w głębi Rosji, odpowiedział jedynie, że Donald Trump podkreślał w czasie kampanii wyborczej, iż „jest jedyną osobą, która może skłonić obie strony do negocjacji pokojowych i działania na rzecz zakończenia wojny". Cheung nie odpowiedział na pytanie czy Trump albo członkowie jego przyszłej administracji odpowiedzialni za sprawy bezpieczeństwa, zostali z wyprzedzeniem poinformowani o decyzji administracji Bidena.
Axios: Zgoda administracji Bidena na atakowanie celów w głębi Rosji bronią z USA dotyczy tylko obwodu kurskiego
Z informacji podawanych przez serwis Axios wynika, że USA liczą, iż udane ataki na zgrupowania żołnierzy z Korei Północnej pociskami ATACMS skłonią Pjongjang do ponownego przemyślenia decyzji ws. wysłania do Rosji tysięcy północnokoreańskich żołnierzy.
Czytaj więcej
Zgoda administracji Joe Bidena na atakowanie celów w głębi Rosji przez Ukrainę, przy użyciu broni dalekiego zasięgu dostarczanej Kijowowi przez Waszyngton, nie dotyczy całego terytorium Rosji - wynika z informacji podawanych przez serwis Axios.
Syn Donalda Trumpa skrytykował decyzję administracji Bidena ws. umożliwienia Ukrainie atakowania celów w głębi Rosji bronią z USA
„Kompleks militarno-przemysłowy chce upewnić się, że wywoła III wojnę światową, zanim mój ojciec będzie miał szansę doprowadzić do pokoju i ratować życia” - napisał w serwisie X Donald Trump Junior. „Imbecyle” - dodał.
W Sumach nie ma prądu po rosyjskim ataku rakietowym
Po północy Sumy były celem ataku rakietowego (prawdopodobnie użyto do niego pocisku balistycznego). Celem ataku był obiekt infrastruktury krytycznej. W wyniku ataku mieszkańcy stolicy obwodu sumskiego zostali pozbawieni prądu – informuje sumska administracja obwodowa.
W nocy Charków był celem ataku rosyjskiego lotnictwa
Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy poinformowało, że Charków był celem ataku przy użyciu bomb szybujących.
18 listopada w Odessie nie będą kursować trolejbusy
Mer miasta Gennadij Truchanow zapowiedział uruchomienie autobusowych linii zastępczych. Zapewnił też, że władze stopniowo przywracają zasilanie w obiektach infrastruktury krytycznej dodając jednocześnie, że w niedzielę wieczorem nadal nie wszyscy mieszkańcy miasta mieli dostęp do prądu i wody – to następstwo zmasowanego ataku powietrznego Rosji na Ukrainę przeprowadzonego w nocy z 16 na 17 listopada.
Żołnierze ukraińskiej Gwardii Narodowej strącili drona przy użyciu karabinu maszynowego Browning (WIDEO)
Dron został strącony przez żołnierzy mobilnej jednostki obrony przeciwlotniczej nad obwodem winnickim.
Rosyjska obrona przeciwlotnicza strąciła drony lecące w stronę Moskwy
Drony zostały strącone w rejonie miasta Pawłowskij Posad i Ramenskoje – poinformował mer Moskwy Siergiej Sobianin.
W nocy nad obwodem briańskim strącono 26 ukraińskich dronów
Informacje takie przekazuje gubernator obwodu, Aleksandr Bohomaz.
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 998 dniu wojny
Tak wyglądała sytuacja na forncie w 998 dniu wojny
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 16 na 17 listopada Rosja przeprowadziła jeden z największych od początku wojny ataków powietrznych na Ukrainę. Celem ataku były przede wszystkim obiekty infrastruktury energetycznej.