Borrell potwierdza zgodę USA. Departament Stanu "nie ma nic nowego do powiedzenia"

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell poinformował, że Stany Zjednoczone potwierdziły zgodę na użycie swojej broni do ataków Ukrainy na cele w Rosji. Matthew Miller, rzecznik Departamentu Stanu USA, odmówił komentarza.

Publikacja: 18.11.2024 23:41

MGM-140 ATACMS

MGM-140 ATACMS

Foto: Wikimedia Commons, domena publiczna

amk

W niedzielę wieczorem media poinformowały o zgodzie administracji Joe Bidena na stosowanie przez Ukrainę dostarczanej przez USA broni do ataków na cele w Rosji. Decyzja zapadła na dwa miesiące przed objęciem urzędu przez prezydenta-elekta Donalda Trumpa 20 stycznia i nastąpiła po miesiącach próśb Zełenskiego o zezwolenie ukraińskiej armii na użycie amerykańskiej broni do uderzenia w cele wojskowe Rosji daleko od jej granicy.

Amerykańscy dziennikarze powoływali się tylko na anonimowych urzędników administracji, którzy sami nie byli pewni, co teraz wolno Ukraińcom: atakować gdzie chcą, czy tylko w obwodzie kurskim. Część mediów tłumaczy, że decyzja ma na celu tylko „wysłanie sygnału” Korei Północnej, której żołnierze są w obwodzie kurskim.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1095
Konflikty zbrojne
Rezolucja ONZ w trzecią rocznicę wybuchu wojny. USA naciskają na "prorosyjski" język
Konflikty zbrojne
Trump nie ustaje w naciskach, ale Zełenski „nie jest obecnie gotowy” do podpisania umowy o surowcach z USA
Konflikty zbrojne
Hamas przekazał Izraelowi kolejnych zakładników, jeden z nich spędził w Strefie Gazy 10 lat
Konflikty zbrojne
Reuters: Amerykanie zagrozili Ukrainie odcięciem dostępu do sieci Starlink