Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 17 na 18 listopada rosyjska obrona przeciwlotnicza strącała drony lecące w stronę Moskwy.
W niedzielę wieczorem media poinformowały o zgodzie administracji Joe Bidena na stosowanie przez Ukrainę dostarczanej przez USA broni do ataków na cele w Rosji. Decyzja zapadła na dwa miesiące przed objęciem urzędu przez prezydenta-elekta Donalda Trumpa 20 stycznia i nastąpiła po miesiącach próśb Zełenskiego o zezwolenie ukraińskiej armii na użycie amerykańskiej broni do uderzenia w cele wojskowe Rosji daleko od jej granicy.
Amerykańscy dziennikarze powoływali się tylko na anonimowych urzędników administracji, którzy sami nie byli pewni, co teraz wolno Ukraińcom: atakować gdzie chcą, czy tylko w obwodzie kurskim. Część mediów tłumaczy, że decyzja ma na celu tylko „wysłanie sygnału” Korei Północnej, której żołnierze są w obwodzie kurskim.
Czytaj więcej
Kijów nie informuje, jaki obecnie jest zakres jego swobody w doborze celów. Gdyby był pełny, jednym z pierwszych zniszczonych obiektów zostałby bez wątpienia Most Krymski. Wraz z uruchamianiem kolejnych odcinków linii kolejowej z okupowanego Mariupola na zachód, utracił on część swej wartości jako droga zaopatrzeniowa rosyjskiej armii. Ale pozostała jego znaczna wartość propagandowa, symbolizująca największe osiągnięcie Władimira Putina: podbój terytorium sąsiedniego kraju.
Josep Borrell potwierdza zgodę USA
W poniedziałek wieczorem szef unijnej dyplomacji Josep Borell powiedział, że administracja Joe Bidena zdecydowała się teraz zezwolić na użycie pocisków ATACMS do 300 kilometrów wewnątrz terytorium Rosji.