Najnowsze informacje z 53. dnia inwazji można przeczytać tutaj
Czytaj więcej
24 lutego rozpoczęła się pełnowymiarowa wojna Rosji z Ukrainą. Sytuacja w Mariupolu bardzo ciężka.
Koniec sobotniej relacji
Na kolejne doniesienia z Ukrainy zapraszamy w niedzielę od wczesnego poranka.
Wicemarszałek Senatu: Putin fałszuje wybory, ale ma poparcie większości Rosjan
- Moje całe życie, pięćdziesięcioletnie, nie przygotowało mnie na otwarty grób masowy - mówił w sobotę w TVN24 Michał Kamiński, relacjonując wizytę delegacji Senatu RP na Ukrainie.
Czytaj więcej
- Tej władzy Rosji nikt nie narzucił. Putin fałszuje wybory, ale ma poparcie większości Rosjan - zauważył Michał Kamiński, wicemarszałek Senatu z Koalicji Polskiej-PSL.
Zełenski: Każdy na Ukrainie ma prawo do własnego mieszkania, własnego domu lub własnej kwatery
- Nie może już być tak, że człowiek całe życie poświęca służbie wojskowej, a przechodzi na emeryturę bez własnego mieszkania. Nie może już być tak, że syn lub córka broni Ukrainy na wojnie, a ojciec i matka nie mają własnego mieszkania i są zmuszeni mieszkać w wynajętym mieszkaniu lub szukać innych opcji. Nie może już być tak, że lekarz lub pielęgniarka, nauczyciel lub funkcjonariusz organów ścigania pracuje całe życie uczciwie i przebywa w akademiku przez dziesięciolecia, jeśli nie przez całe życie - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, zapowiadając wielki program budowy mieszkań.
Czytaj więcej
- Każdy na Ukrainie ma prawo do własnego mieszkania, własnego domu lub własnej kwatery - powiedział w sobotę prezydent Wołodymyr Zełenski, zapowiadając zakrojony na szeroką skalę program budowy mieszkań.
Ukraina zaprzecza rosyjskim rewelacjom o „oczyszczeniu” Mariupolu z pułku „Azow”
Ukraińskie Centrum Zwalczania Dezinformacji przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony zaprzeczyło twierdzeniom rzecznika rosyjskiego MON w opublikowanym wieczorem komunikacie. „Ukraińscy obrońcy nadal bronią Mariupola, choć rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało już, że całe miasto Mariupol jest całkowicie oczyszczone z bojowników Azowa, zagranicznych najemników i sił zbrojnych. Ostrzegamy: to nieprawda!” - czytamy na telegramie Centrum.
Nieoficjalnie: Roman Abramowicz z wizytą w Kijowie
Rosyjski oligarcha Roman Abramowicz odwiedził Kijów, aby omówić możliwość wznowienia negocjacji między Rosją a Ukrainą - twierdzi agencja Bloomberg, powołując się na swoje źródła.
Najeźdźcy ponownie ostrzelali Charków. Jedna osoba zginęła, dwie zostały ranne
- Jedna dzielnica Charkowa została właśnie ostrzelana, zginęła jedna osoba i ranne zostały dwie inne. Są teraz w szpitalu, a nasi lekarze ratują im życie na stole operacyjnym. Te ostrzały mają na celu sianie chaosu i zastraszanie ludzi - poinformował w rozmowie z Ukrinform mer Charkowa Ihor Terechow.
Władze Czech nazwały „nonsensem” żądania Rosji ws. zakazu przekazywania broni Ukrainie
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji wysłało do Pragi notę ostrzegającą Czechy, że nie mogą one bez zgody Moskwy dostarczać byłego sowieckiego sprzętu krajom trzecim. Czeski szef MSZ Jan Lipavský nazwał żądanie Rosji „nonsensem”, ponieważ nie ma zakazu reeksportu i zapowiedział, że jego resort nie zareaguje na notę.
Z kolei minister obrony Jana Černochová powiedziała, że Czechy będą nadal pomagać walczącej o wolność Ukrainie.
Morawiecki: Ludziom niegodnym podania ręki nie wciska się w tę rękę banknotów.
- Prowadzenie business as usual z partnerem, który dopuszcza się w tym samym czasie ludobójstwa, nie jest pierwszym szaleństwem tego świata w pogoni za pieniądzem. Nie bądźmy naiwni. Ale są granice, których przekraczać nie wolno - zwrócił uwagę szef rządu w swoim podkaście.
Czytaj więcej
- Musimy używać wszystkich dostępnych form wywierania nacisku na Rosję - zaapelował w swoim podkaście premier Mateusz Morawiecki.
341 rannych dzieci na Ukrainie
W wyniku zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej 341 dzieci odniosło obrażenia i trafiło na leczenie w zakładach opieki zdrowotnej - poinformowała Ludmyła Denisowa, ukraińska RPO. Spośród nich 174 kontynuuje leczenie, 150 zostało wypisanych, a 5 dzieci zmarło.
Denisowa podkreśliła, że 93 proc. hospitalizowanych dzieci odniosło rany postrzałowe lub w wyniku eksplozji.
Ruiny i ciała na ulicach. Reuters opublikował film z Mariupola
Dziennikarze agencji Reutera byli w Mariupolu w pobliżu Mariupolskiego Kombinatu Metalurgicznego im. Iljicza, jednego z dwóch zakładów, w których walczyli ukraińscy obrońcy, ukrywając się w podziemnych tunelach i bunkrach.
Indyjskie Siły Powietrzne rezygnują z zakupu rosyjskich śmigłowców Mi-17V-5
Decyzja o rezygnacji z 48 maszyn zapadła w związku z zamiarem wsparcia przez indyjskie Siły Powietrzne programu produkcji lokalnych śmigłowców średniej wielkości - podaje agencja ANI. Według jej źródeł decyzja o anulowaniu transakcji została podjęta na długo przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Zełenski rozmawiał z premierem Szwecji
Tematem rozmowy była sytuacja w Mariupolu i sankcje wobec Rosji - poinformowano na twitterowym koncie prezydenta Ukrainy.
Trzech kolejnych gruzińskich ochotników zginęło na Ukrainie
O śmierci trzech Gruzinów, walczących z Rosją, poinformował na Facebooku Wano Nadiradze, który już w 2014 roku bronił Ukrainy w ramach batalionu „Donbas”.
Tym samym na Ukrainie zginęło dotąd - według dostępnych danych - dziewięciu gruzińskich ochotników.
Abp Budzik: Módlmy się o sprawiedliwy pokój dla udręczonego narodu
- Niech światło zmartwychwstania dotrze także do Ukrainy, zmagającej się z brutalną przemocą rosyjskiej agresji. Módlmy się o sprawiedliwy pokój dla udręczonego narodu – powiedział w orędziu wielkanocnym, wyemitowanym w TVP, arcybiskup Stanisław Budzik, metropolita lubelski.
Na Cyprze zatrzymano Rosjanina podejrzanego o popełnienie przestępstw związanych z rasizmem
„Szef grupy »Nasz Cypr« w mediach społecznościowych, Igor Malo, został zatrzymany na cztery dni za podżeganie do nienawiści rasowej" - poinformowała rosyjska ambasada w Nikozji.
Kolejni wysłannicy Rosatomu w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej
Do Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej dotarli kolejni członkowie rosyjskiego Rosatomu - informuje strona Napromieniowani.pl, podkreślając, że nowej grupie ma dowodzić główny inżynier Rostowskiej Elektrowni Jądrowej, zaś Ukraińcy muszą wszelkie działania uzgadniać z okupacyjnymi dowódcami rosyjskimi.
Rosyjskie MON publikuje film ze spotkania dowódcy marynarki z ocalałymi z „Moskwy”
Część ukraińskich komentatorów podkreśla, że na filmie ze spotkania admirała Jewmienowa z załogą widać maksymalnie 100 marynarzy. Załoga krążownika Moskwa liczyła 510 osób.
Czytaj więcej
Dowódca rosyjskiej marynarki wojennej, admirał Nikołaj Jewmienow spotkał się w Sewastopolu z załogą zatopionego krążownika rakietowego Moskwa - poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony.
Sąd zdecydował o areszcie Medwedczuka bez możliwości wyjścia za kaucją
Łyczakowski Sąd Rejonowy we Lwowie uwzględnił wniosek śledczych i zdecydował o areszcie Wiktora Medwedczuka. „Najlepszy przyjaciel Putina na Ukrainie” usłyszał zarzuty i nie może wyjść z aresztu za kaucją.
Zełenski: Zagłada obrońców Mariupola może położyć kres każdemu formatowi negocjacji
Prezydent Ukrainy w rozmowie z ukraińskimi mediami stwierdził, że gdyby Rosjanie doprowadzili do zagłady ukraińskich obrońców w Mariupolu, jakikolwiek format negocjacji mógłby zostać zakończony.
- Myślę, że to ich (rosyjski – przyp. red.) wielki błąd, jeśli naprawdę mówią, że chcą to zakończyć - powiedział Zełenski. Zapewnił, że ukraińskie władze nie prowadzą targu w kwestii terytoriów i ich mieszkańców, ale rozumie, że negocjacje są potrzebne, aby chronić państwo i zakończyć wojnę.
Wołodymyr Zełenski rozmawiał z Borisem Johnsonem
O telefonicznej rozmowie poinformował prezydent Ukrainy. Według jego relacji rozmawiano m.in. o sytuacji na froncie, w szczególności w Mariupolu. „Pracujemy nad gwarancjami bezpieczeństwa dla Ukrainy” - podkreślił Zełenski.
Prasa o „wyproszeniu” Steinmeiera: Niestosowne oburzenie w Berlinie
Prezydent Niemiec zawsze kierował się w polityce maksymą „Po pierwsze Rosja” (Russland first) – pisze Thomas Schmid z „Die Welt”, dodając, że polityk SPD nigdy nie traktował poważnie Ukrainy jako państwa.
Czytaj więcej
Prezydent RFN nie pojechał do Kijowa z powodu zastrzeżeń władz Ukrainy. Niemieccy politycy krytykują postawę Wołodymyra Zełenskiego, natomiast niemiecka prasa wykazuje dużo zrozumienia.
Żona „najlepszego przyjaciela Putina na Ukrainie” śle apele o uwolnienie
W sobotę celebrytka Oksana Marczenko wystosowała prośbę do saudyjskiego następcy tronu o pomoc w wymianie Wiktora Medwedczuka na brytyjskich jeńców, zatrzymanych przez siły rosyjskie.
Czytaj więcej
Po tym, jak ukraińskie służby zatrzymały w tym tygodniu Wiktora Medwedczuka, „najlepszego przyjaciela Putina na Ukrainie”, jego żona publikuje kolejne apele z prośbami o pomoc w jego uwolnieniu.
Słynny brytyjski architekt chce pomóc w odbudowie Ukrainy po wojnie
Norman Foster, jeden z najsłynniejszych współczesnych architektów, zadeklarował pomoc w podniesieniu Charkowa ze zniszczeń wojennych.
Czytaj więcej
Norman Foster, wybitny brytyjski architekt, zdobywca Pritzker Prize, nagrody nazywanej architektonicznym Noblem, ma na koncie wiele słynnych budynków. W obliczu wojny w Ukrainie zadeklarował pomoc w powojennej odbudowie Charkowa.
Najbogatszy Ukrainiec: Dla mnie Mariupol był i zawsze będzie ukraińskim miastem
Według magazynu Forbes majątek netto Rinata Achmetowa w 2013 roku wynosił 15,4 miliarda dolarów. Obecnie ma „zaledwie” 3,9 miliarda dolarów.
Czytaj więcej
Rinat Achmetow obiecał pomoc w odbudowie zniszczonego Mariupola. Biznesmen jest właścicielem dwóch olbrzymich hut w tym mieście. Zapowiedział, że po zakończeniu wojny ponownie będą one konkurować na całym świecie.
Ukraińcy wykorzystywali nawet „tysiące” pocisków artyleryjskich w ciągu jednego dnia
Przedstawiciel amerykańskiej administracji w rozmowie z CNN wyraził obawy dotyczące ukraińskich zapasów amunicji.
Czytaj więcej
Coraz większe obawy budzi potrzeba szybszego dostarczenia Ukrainie większej ilości amunicji, w szczególności artyleryjskiej - powiedział przedstawiciel amerykańskiej administracji, cytowany przez telewizję CNN.
10 tysięcy tirów z Rosji i Białorusi utknęło na granicy unijnej
Według Krajowej Administracji Skarbowej oczekiwanie na przejściu granicznym Koroszczyn w piątek wyniosło do 33 godzin, a na przejściu granicznym północne Bobrowniki 56 godzin.
Czytaj więcej
10 tysięcy tirów z Rosji i Białorusi utknęło na granicy unijnej - w Polsce, na Litwie i Łotwie. Kolejka w Koroszczynie sięgała 80 km.
Płonie rafineria w Lisiczańsku
W rafinerii ropy naftowej w Lisiczańsku wybuchł poważny pożar, wywołany - jak twierdzi strona ukraińska - kolejnym bombardowaniem Rosjan. Na zdjęciach z okolicy miejsca zdarzenia widać słup czarnego dymu, unoszący się nad zakładem.
Ponad 10 tys. wolontariuszy zarejestrowało się, aby pomóc w odbudowie Ukrainy
Wolontariusze pracują obecnie przy rozminowywaniu terenów obwodu kijowskiego - podaje „Kyiv Independent”. Według Państwowego Pogotowia Ratunkowego sprzątają ulice, zbierając pozostawiony gruz i uczestnicząc w akcjach poszukiwawczych.
W Borodziance pojawili się ratownicy ze Stanów Zjednoczonych, Australii, Niemiec i Polski, którzy mają pomóc w usuwaniu skutków wojny
Dowództwo ukraińskiej Grupy Operacyjnej Południe poinformowało, że Rosjanie „będą próbowali wznowić ofensywę, aby dotrzeć do granic administracyjnych obwodu chersońskiego”.
„Nasze siły przygotowują się do odpowiedniej reakcji” - zaznaczono.
Szef administracji obwodu ługańskiego powiedział natomiast, że spodziewa się naporu Rosjan na dużą skalę, gdy zmieni się pogoda. Według przewidywań, miałoby do tego dojść 24 kwietnia.
Ukraina o zabitych podczas wojny dzieciach
Jak poinformowała ukraińska Prokuratura Generalna, od początku inwazji rosyjskiej na Ukrainie zginęło 200 dzieci, a ponad 360 zostało rannych
Czytaj więcej
Jak poinformowała ukraińska Prokuratura Generalna, od początku inwazji rosyjskiej na Ukrainie zginęło 200 dzieci, a ponad 360 zostało rannych.
Czy nowe przepisy wystarczą, by pomóc dzieciom z Ukrainy
Czytaj więcej
Zapewne ta funkcja już pozostanie w polskim prawie.
Morawiecki: to już trzecia Wielkanoc "w trudnych i niespokojnych czasach"
Patrząc na rosyjskie bestialstwo w Buczy, Kramatorsku, Mariupolu, Hostomelu, Irpieniu, trzeba sobie powiedzieć wprost, że Europa nie robi wszystkiego, co powinna - powiedział premier Mateusz Morawiecki w nagraniu opublikowanym na Facebooku
Czytaj więcej
Patrząc na rosyjskie bestialstwo w Buczy, Kramatorsku, Mariupolu, Hostomelu, Irpieniu, trzeba sobie powiedzieć wprost, że Europa nie robi wszystkiego, co powinna - powiedział premier Mateusz Morawiecki w nagraniu opublikowanym na Facebooku. Szef rządu stwierdził także, że wzrost cen energii jest konsekwencją błędów, jakie zachodni świat popełniał w relacjach z Rosją Putina i zapowiedział tzw. „Tarczę Antyputinowską".
L'Occitane jednak opuszcza Rosję
Francuska firma kosmetyczna L'Occitane zapowiedziała, że jednak zamknie swoje sklepy i stronę internetową w Rosji.
Klienci zagrozili bojkotem marki, która jeszcze kilka dni temu chciała pozostać na rosyjskim rynku, "ponieważ chce chronić personel przed potencjalnym odwetem”.
W oświadczeniu wydanym w piątek firma poinformowała, że zamknie sklepy z powodu „ogromnego ludzkiego cierpienia i eskalacji działań militarnych na Ukrainie”.
Cień dawnej potęgi. Rosyjskie krążowniki
Zaprojektowane w latach 70. minionego stulecia i obarczone ciężarem co najmniej trzydziestoletniej służby w trudnym dla Wojenno-Morskowo Fłota okresie transformacji ustrojowej od Związku Sowieckiego do Federacji Rosyjskiej.
Czytaj więcej
Zaprojektowane w latach 70. minionego stulecia i obarczone ciężarem co najmniej trzydziestoletniej służby w trudnym dla Wojenno-Morskowo Fłota okresie transformacji ustrojowej od Związku Sowieckiego do Federacji Rosyjskiej.
Witalij Kliczko: Uderzenie rakietowe w Kijowie zabiło jedną osobę
- Pomimo, że nasza obrona przeciwlotnicza działa, a nasze wojsko skutecznie broni Kijowa, w obwodzie darnickim doszło do uderzeń rakietowych. Jedna osoba zmarła, 18 osób jest teraz w szpitalu, lekarze walczą o ich życie - powiedział Kliczko. Mer zaznaczył także, że Kijów „był i pozostaje celem ataku agresora, więc nie można wykluczyć, że ostrzał stolicy będzie kontynuowany”. Kliczko po raz kolejny zaapelował również do mieszkańców Kijowa, którzy opuścili miasto, aby nie wracali do swoich domów. - Nie możemy zabronić powrotu, możemy tylko coś sugerować. Ale na podstawie zaleceń wojskowych radzimy: jeśli masz okazję zostać trochę dłużej w miastach, w których jest to bezpieczniejsze, zrób to - powiedział.
Rosyjskie statki nie wpłyną do rumuńskich portów?
Rumunia od 17 kwietnia ma wprowadzić zakaz wpływania statków pod banderą rosyjską do swoich portów - informuje TASS. Wyjątkiem mają być jedynie przypadki, w których załogi statków będą potrzebowały pomocy, schronienia lub awaryjnego zatrzymania się w porcie ze względów bezpieczeństwa.
Boris Johnson, Liz Truss i Ben Wallace z zakazem wjazdu do Rosji
Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych zabroniło premierowi Borisowi Johnsonowi, minister spraw zagranicznych Liz Truss, sekretarzowi obrony Benowi Wallace’owi i 10 innym członkom brytyjskiego rządu wjazdu do Rosji. Jak poinformowano w oświadczeniu rosyjskie ministerstwo, „decyzja ta została podjęta w związku z bezprecedensowymi wrogimi działaniami rządu brytyjskiego wobec Rosji, w szczególności w związku z nałożeniem sankcji na wysokich rangą rosyjskich urzędników”.
Rosjanie podkreślają także, w kolejnych krokach zakazem wjazdu na swoje terytorium mogą objąć parlamentarzystów z Wielkiej Brytanii, którzy, “popierają neonazistowski reżim w Kijowie”.
Czytaj więcej
Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych zabroniło premierowi Borisowi Johnsonowi, minister spraw zagranicznych Liz Truss, sekretarzowi obrony Benowi Wallace’owi i 10 innym członkom brytyjskiego rządu wjazdu do Rosji.
Brytyjczycy aktualizują informacje ws. postępów rosyjskich wojsk w Ukrainie
Brytyjskie Ministerstwo Obrony opublikowało zaktualizowaną mapę, przedstawiającą ruchy wojsk rosyjskich w Ukrainie. Według brytyjskiego wywiadu, wojska Kremla prawdopodobnie wkroczą na wschód Ukrainy od granicy z Rosją. Przewiduje się także ruchy z Krymu w kierunku Zaporoża, Melitopola, Berdiańska i Chersonia.
39 rosyjskich łodzi i okrętów w pobliżu Sewastopola
W pobliżu okupowanego Sewastopola zgromadziło się 39 okrętów wojennych i łodzi Federacji Rosyjskiej - poinformowała na Twitterze „Ukraińska Prawda”.
Rosyjskie piekarnie mają problemy z częściami zamiennymi
Ponad 90 proc. wszystkich piekarni w Rosji działa na europejskim sprzęcie, którego import został zakazany przez UE w zeszłym tygodniu. Zapasy komponentów i materiałów eksploatacyjnych do urządzeń od dużych producentów wystarczą na kilka miesięcy.
Czytaj więcej
Piekarnictwo to kolejny sektor rosyjskiej gospodarki niemal całkowicie zależny od importu urządzeń z Zachodu. Najnowsze sankcje uniemożliwiają zakup części zamiennych i wymianę starych urządzeń. Zapasów starczy na kilka miesięcy. Potem piekarnie staną.
Ukraina o stratach sił rosyjskich
Sztab armii ukraińskiej poinformował za pośrednictwem Twittera, że Rosjanie stracili dotychczas między innymi 20,1 tys. żołnierzy i 762 czołgi.
Znikają pomniki Armii Czerwonej
W przyszłym tygodniu IPN rozbierze trzy monumenty poświęcone Armii Czerwonej, w ten sposób realizuje akcję dekomunizacji przestrzeni publicznej.
Czytaj więcej
W przyszłym tygodniu IPN rozbierze trzy monumenty poświęcone Armii Czerwonej, w ten sposób realizuje akcję dekomunizacji przestrzeni publicznej.
Kardynał Krajewski spędza Wielkanoc w Ukrainie
Jak informuje Vatican News, papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski, który przebywa obecnie w Ukrainie, w Wielki Piątek był w Borodziance w obwodzie kijowskim, aby ”modlić się przed mogiłami i odnalezionymi ciałami, jak na Drodze Krzyżowej”.
Czytaj więcej
Jak informuje Vatican News, papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski, który przebywa obecnie w Ukrainie, w Wielki Piątek był w Borodziance w obwodzie kijowskim, aby ”modlić się przed mogiłami i odnalezionymi ciałami, jak na Drodze Krzyżowej”.
Ukraiński deputowany Światosław Jurasz: walczymy o nasze istnienie i naszą przyszłość jako niepodległego kraju
Musimy walczyć i musimy się opierać - powiedział ukraiński deputowany Światosław Jurasz. Jak dodał, siły rosyjskie nadal przeprowadzają ataki rakietowe na Kijów, mimo że zostały zepchnięte na dalsze tereny. - Stolica zawsze jest zagrożona powrotem Rosjan - przyznał. Jurasz powiedział również, że rosyjscy żołnierze byli gotowi użyć „wszystkiego” w celu „ujarzmienia” Ukrainy, a teraz „przygotowują coś ogromnego na wschodzie”, aby „pokazać, że ich działania nie były porażką“. - Okropności w Buczy i wyzwolonych przez nas terytoriach wokół Kijowa to dopiero początek. To, co zobaczycie, gdy będziemy coraz bardziej wyzwalać nasz kraj, to horror, jaki Rosja zgotowała wszystkim, którzy tu mieszkają - podkreślił Jurasz.
Białoruś wprowadza zakaz przemieszczania się na transport z Unii Europejskiej
Ministerstwo Infrastruktury odradza polskim obywatelom i przewoźnikom drogowym wykonywanie podróży do Białorusi, a tym którzy posiadają pojazdy na terytorium Białorusi zaleca natychmiastowy powrót do Polski.
Czytaj więcej
Ministerstwo Infrastruktury apeluje do przewoźników o pilny powrót z Białorusi i Rosji.
Zełenski: Musimy odbudować gospodarkę tam, gdzie nie ma walk
Wszędzie tam, gdzie nie ma okupantów ani walk, konieczne jest maksymalnie skuteczne odbudowanie gospodarki – powiedział Wołodymyr Zełenski
Czytaj więcej
- Konieczne jest odbudowanie gospodarki w miastach i społecznościach, w których nie ma działań wojennych - zaznaczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Kilkaset nowych grobów w Chersoniu
Jak poinformowało brytyjskie Center for Information Resilience (CIR), zajmujące się zwalczaniem dezinformacji i ujawnianiem naruszeń praw człowieka, od 28 lutego do 15 kwietnia na cmentarzu w Chersoniu – mieście będącym pod okupacją rosyjską od 3 marca – pojawiło się co najmniej 824 nowych grobów.
Po utracie okrętu wojennego "Moskwa" na Morzu Czarnym Rosja uderzyła w ukraińską fabrykę rakiet Neptun
Czytaj więcej
Po utracie okrętu wojennego "Moskwa" na Morzu Czarnym Rosja uderzyła w ukraińską fabrykę rakiet Neptun.
Otwarcie dziewięciu korytarzy humanitarnych
Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk poinformowała, że w sobotę uzgodniono otwarcie dziewięciu korytarzy humanitarnych. Mają one m.in. umożliwić ewakuację ludności cywilnej z oblężonego miasta Mariupol, które od początku wojny w Ukrainie nieustannie jest atakowane przez rosyjskie wojsko. Pięć z dziewięciu korytarzy ewakuacyjnych zostanie poprowadzonych także z obwodu ługańskiego na wschodzie kraju.
Volvo traci z powodu wojny w Ukrainie
W lutym 2022 szwedzka firma, jako jedna z pierwszych firm motoryzacyjnych, zawiesiła wszelką sprzedaż, serwisowanie i produkcję w Rosji.
Czytaj więcej
Szwedzki producent ciężarówek i autokarów odpisze w bilansie I kwartału 4 mld koron (ok. 423,2 mln dolarów). Takiej właśnie straty operacyjnej spodziewa się z powodu niepewnego rynku w konsekwencji rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Tomasz Terlikowski: Czy może dialog z Cyrylem i Rosją zagłusza już nawet zwyczajną ludzką uczciwość?
I czy przypadkiem łączenie słusznej pomocy zaatakowanemu ze strasznym aktem eskalacji nie jest intelektualnym i moralnym nadużyciem, które przypisuje odpowiedzialność za zbrodnie nie zbrodniarzowi, ale temu, kto pomaga skrzywdzonemu.
Czytaj więcej
Od kilku tygodni ostro krytykuje politykę, dyplomację, ale i działania symboliczne Stolicy Apostolskiej w sprawie wojny w Ukrainie. I gdy wydaje mi się, że już nie może być gorzej, że sytuacja osiągnęła dno, ktoś – zazwyczaj jest to kardynał Pietro Parolin – puka od spodu.
Od 24.02 do Polski wjechało z Ukrainy 2,781 mln os.
W piątek 15.04 funkcjonariusze SG odprawili 24,4 tys. podróżnych.
"Europa będzie musiała się odciąć od rosyjskich surowców"
Opór przed embargiem budzi myśl, że może wrócimy do świata sprzed sankcji, do „business as usual". Ale to jest niemożliwe - uważa dr Łukasz Rachel, ekonomista z Uniwersytetu Princeton i grupy Dobrobyt na Pokolenia.
Czytaj więcej
Nie ma powrotu do świata sprzed ataku Rosji na Ukrainę. Europa będzie musiała się odciąć od rosyjskich surowców i lepiej, żeby zrobiła to na własnych warunkach – mówi dr Łukasz Rachel, ekonomista z Uniwersytetu Princeton i grupy Dobrobyt na Pokolenia.
Sondaż dla rp.pl: 74 proc. Polaków uważa, że NATO powinno poszerzyć się o kolejne kraje
Przeciwnego zdania jest 9,4 proc. ankietowanych.
Czytaj więcej
"Czy NATO powinno poszerzać się o kolejne kraje?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Eksplozje w Kijowie i Lwowie
W rejonie darnyckim w lewobrzeżnym Kijowie dało się słyszeć głośne eksplozje - poinformował mer Witalij Kliczko.
Z kolei gubernator obwodu lwowskiego Maksym Kozicki poinformował o porannym nalocie na Lwów.
Nie ma danych o ofiarach,
Wojna w Ukrainie. Angela Merkel milczy
Niemcy coraz gorzej oceniają politykę wschodnią byłej kanclerz. Jednocześnie specjalna komisja ma wyjaśnić powiązania władz Meklemburgii z rosyjskimi firmami.
Czytaj więcej
Niemcy coraz gorzej oceniają politykę wschodnią byłej kanclerz. Jednocześnie specjalna komisja ma wyjaśnić powiązania władz Meklemburgii z rosyjskimi firmami.
Bociany z wiosną powracają do Ukrainy
Sztab Ukrainy podał najnowsze dane z frontu
W ciągu ostatniej doby siły powietrzne armii ukraińskiej trafiły siedem celów powietrznych: jeden samolot, jeden śmigłowiec, trzy drony i dwa pociski manewrujące - podaje ukraińska armia.
- Na terenie obwodów donieckiego i ługańskiego w ciągu ostatniego dnia odparto dziesięć ataków rosyjskiego wroga, zniszczono trzy czołgi, jeden transporter opancerzony, jedną jednostkę sprzętu specjalnego, dwa samochody i trzy systemy artyleryjskie przeciwnika. Zdobyto jeden transporter opancerzony najeźdźców - kontynuuje.
- Wróg koncentruje się na przegrupowaniu i wzmocnieniu wojsk, kontynuuje również częściową blokadę Charkowa i jego ostrzał artyleryjski - podają Ukraińcy. - Najbardziej aktywni Rosjanie są na kierunkach słobozańskim i donieckim.
Prawie połowa Białorusinów popiera działania Kremla
Większość Białorusinów jest przeciwko wysłaniu białoruskich wojsk do Ukrainy, choć prawie połowa popiera działania Kremla nad Dnieprem
Czytaj więcej
Większość jest przeciwko wysłaniu białoruskich wojsk do Ukrainy, choć prawie połowa popiera działania Kremla nad Dnieprem.
Siewierodonieck pod ciężkim ostrzałem. Miasto w 70 proc. zniszczone
Szef cywilno-wojskowej administracji Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim Ołeksandr Striuk powiedział, że miasto jest pod ciężkim ostrzałem wojsk rosyjskich i że pozostaje w nim tylko około 20 tys. mieszkańców. Przed wojną miasto liczyło 135 tys. osób.
Premier Ukrainy uda się do USA
Reuters: Premier Ukrainy Denys Szmyhal, minister finansów Serhij Marczenko i prezes Narodowego Banku Ukrainy Kyryło Szewczenko pojadą w przyszłym tygodniu do Waszyngtonu.
Prezydent Zełenski: trudno powiedzieć, jak długo potrwa wojna
- Oczywiście słyszę też różne przepowiednie. Mam znacznie więcej informacji niż niektóre media o zamiarach i możliwościach armii rosyjskiej – powiedział. - O potencjale rosyjskiej gospodarki. O emocjonalnym stanie społeczeństwa w Rosji.
Czytaj więcej
W ostatnim wieczornym przemówieniu do narodu prezydent Wołodymyr Zełenski mówi, że trudno przewidzieć, jak długo potrwa wojna.
Brytyjscy komandosi szkolą Ukraińców w Kijowie
SAS, słynny brytyjski korpus sił specjalnych, szkoli ukraińskich żołnierzy na miejscu w rejonie Kijowa - podaje The Times of London.
Żołnierze SAS prowadzili sesje szkoleniowe w zeszłym tygodniu i tydzień wcześniej.
Jeden z dowódców powiedział, że trenerzy uczyli, jak używać NLAW, brytyjskiego pocisku przeciwpancernego.
Wiadomości te nie zostały potwierdzone przez brytyjskie Ministerstwo Obrony.