Orzecznictwo TSUE podkreśla znaczenie odpowiedzialności odszkodowawczej państw członkowskich UE. Jej celem jest ochrona uprawnień przyznanych jednostkom (osobom fizycznym lub prawnym) przez unijne prawo. Należy ją też odróżnić od zagadnienia kar nakładanych przez TSUE na podstawie art. 260 traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Dochodzenie odszkodowania od odpowiedniej jednostki Skarbu Państwa przed polskim sądem powszechnym uchodzi za trudne zadanie. Dotychczasowe orzecznictwo TSUE i możliwość kierowania pytań do Trybunału wspierają jednak poszkodowanych, formułując określone zasady i gwarancje. Ich charakter jest szczególny wobec krajowych regulacji kodeksowych, które w określonych sytuacjach muszą ustąpić regułom wynikającym z orzecznictwa TSUE.
Czytaj więcej
Trybunał Sprawiedliwości UE uwzględnił w czwartek skargę Komisji Europejskiej dotyczącą nieprzestrzegania przez Polskę dyrektywy dotyczącej hałasu.
Przesłanki w orzecznictwie TSUE
Zgodnie z orzecznictwem TSUE, aby skutecznie dochodzić od państwa członkowskiego odszkodowania za naruszenie prawa UE, muszą zostać spełnione trzy przesłanki (wyrok w sprawach połączonych C‑46/93 i C‑48/93, Brasserie du Pêcheur i Factortame).
Po pierwsze, należy wykazać, że naruszana norma prawa UE była dla skarżącej źródłem uprawnienia. Po drugie, musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy naruszeniem a szkodą. Po trzecie, należy udowodnić, że naruszenie prawa UE przez państwo członkowskie było „wystarczająco poważne”.