Aktualizacja: 15.01.2025 05:46 Publikacja: 29.03.2022 10:54
Foto: Adobe Stock
Media donoszą, że rzekomo potężna armia rosyjska ponosi ogromne straty podczas walk w Ukrainie. Wielu zastanawia się, dlaczego tak się dzieje. Pewną wskazówką może tu być ironiczny list szefa Narodowej Agencji Ukrainy ds. Zapobiegania Korupcji (NACP) Ołeksandra Nowikowa do ministra obrony Rosji, z podziękowaniami za jego wysiłki na rzecz wysokiego poziomu korupcji w rosyjskiej armii. Okazuje się na przykład, że zamiast reaktywnego pancerza na rosyjskich czołgach znajdują się torebki z wytłaczankami na jajka, a porcje żywnościowe są przeterminowane o, bagatela, siedem lat itp. To oczywiście budzi śmiech. Ale z drugiej strony u nas mówi się o ogromnym wzroście wydatków na zbrojenia i pojawia się pytanie: czy mamy pewność, że część z tych kwot nie zostanie zmarnotrawiona na skutek nadużyć? Odpowiedź jest absolutną racją stanu, mogącą w przyszłości (oby nie) decydować o naszym być albo nie.
Realne szanse na zaspokojenie wierzyciela są często bardzo małe.
Czy sędziowie powołani do Sądu Najwyższego przez nową KRS po 2018 r. są bardziej otwarci na strategiczną litygację prowadzoną przez Ordo Iuris? Analiza decyzji podejmowanych przez nowych i starych sędziów w sprawach z udziałem Ordo Iuris wskazuje, że obraz jest bardziej zniuansowany, niż wskazywałyby pozory.
Nie ma racjonalnych powodów, by o ważności wyborów prezydenckich nie orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN, jak to czyniła już kilkakrotnie.
To niepokojące, że głośno dyskutowana nowelizacja, zapowiadana jako przełom w podejściu do przestępczości seksualnej, spoczywa w spokoju i ciszy.
Rodzice, którzy wywierają presję na szkolnych pedagogów w obecności przyprowadzonego prawnika, to rosnący trend w Szwecji.
Jedną piątą wszystkich kontraktów w ramach rządowych programów budowy dróg realizują obecnie firmy z Azji. Polscy wykonawcy oskarżają je o nierówną konkurencję.
Długość okresów wykluczenia wskazuje art. 111 prawa zamówień publicznych. Kontrowersje budzi termin, od którego liczy się wykluczenie.
- Nasz potencjalny agresor ma w sobie wciąż bardzo duży pierwiastek nieprzewidywalności, na który również musimy być przygotowani – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” gen. Wiesław Kukuła, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
Policja dopytuje Interpol o tzw. Czerwoną notę dla Marcina Romanowskiego, podejrzanego w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości.
Plany amerykańskiego prezydenta elekta wobec NATO pozostają niepewne. Polska na wszelki wypadek rozwija więc współpracę wojskową z europejskimi sojusznikami, w szczególności z Francją.
Prokuratura w Berlinie przekazała do Polski akta śledztwa w sprawie próby sprzedaży na aukcji w Grisebach akwareli Wassilego Kandinskiego, która została skradziona z Muzeum Narodowego.
Szeregowy Daniel H., który pod wpływem alkoholu w Mielniku oddał strzały z karabinu, nie tylko został aresztowany, ale też usunięty z wojska. Być może to samo czeka żołnierza, z którym pił.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że w obwodzie kurskim wojska ukraińskie po raz pierwszy wzięły do niewoli żołnierzy z Korei Północnej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas