Koniec z ukrywaniem zarobków w ofertach pracy? Polacy chcą jawności wynagrodzeń

Aż 77 proc. osób, które wzięły udział w konsultacjach społecznych projektu ustawy o jawności wynagrodzeń uważa, że jest on potrzebny.

Publikacja: 20.01.2025 04:39

Koniec z ukrywaniem zarobków w ofertach pracy? Polacy chcą jawności wynagrodzeń

Foto: Adobe Stock

Konsultacje dotyczyły projektu nowelizacji kodeksu pracy, który został niedawno wniesiony do Sejmu przez grupę posłów Koalicji Obywatelskiej.

Czytaj więcej

Wysokość pensji obowiązkowo w ofertach pracy. Jest projekt

„Widełki płac”. Wysokość pensji będzie wskazywana w ofertach pracy

Przypomnijmy, że zgodnie z zaproponowanymi przepisami informacja na temat oferowanych na danym stanowisku zarobków będzie mogła ograniczać się do podania widełek (najniższej i najwyższej możliwej do otrzymania kwoty).

Za naruszenie obowiązku zamieszczania informacji o proponowanym przedziale wynagrodzeń oraz za nawiązanie stosunku pracy za pensję mniejszą niż wynikająca z oferty będzie groziła kara grzywny. Tym samym projekt zakłada wprowadzenie nowego wykroczenia przeciwko prawom pracowniczym.

Znalazły się w nim też inne regulacje. Zgodnie z projektowanymi przepisami pracownicy zyskają prawo do informacji na temat swojego indywidualnego poziomu wynagrodzenia oraz średnich poziomów pensji (w podziale na płeć) w grupie osób wykonujących taką samą pracę lub pracę tej samej wartości. Pracodawcy nie będą również mogli zakazać pracownikowi ujawniania wysokości jego płacy.

Czytaj więcej

Dowiemy się, jakie są zarobki w państwowych spółkach, ale bez nazwisk

Projekt o jawności wynagrodzeń w ofertach pracy. Co to są konsultacje społeczne?

Projekt został poddany konsultacjom społecznym. Od niedawna w takim trybie procedowane są wszystkie poselskie oraz obywatelskie projekty ustaw. Mogą też być nim poddane propozycje wniesione przez prezydenta i Senat. Konsultacje przeprowadzane są przed skierowaniem projektu do pierwszego czytania. Obywatele na wyrażenie uwag mają 30 dni (od dnia udostępnienia projektu ustawy) za pośrednictwem profilu zaufanego. Analizy zgłoszeń dokonują m.in. wnioskodawcy, posłowie oraz eksperci Kancelarii Sejmu, którzy mogą je uwzględnić w sporządzanych dla poszczególnych projektów ocenach skutków regulacji. To inicjatywa marszałka Sejmu Szymona Hołowni, poprzez którą rząd realizuje obietnicę współtworzenia prawa z obywatelami.

Większość popiera projekt o jawności wynagrodzeń

W konsultacjach wspomnianego projektu nowelizacji kodeksu pracy wzięło udział 195 osób, z czego 77 proc. stwierdziło, że przyjęcie ustawy jest potrzebne. Z kolei 67 proc. akceptuje rozwiązania w nim zawarte.

Jeden z ankietowanych uważa, że projekt ustawy jest ciekawy, wart uwagi i dostosowany do wymogów aktualnych czasów. Jednak powinien zostać odrobinę poszerzony. W jego opinii, pracodawca oprócz informacji o wynagrodzeniu powinien wskazywać wszystkie benefity, które ma do zaoferowania np. premie i dodatki do pensji, „wczasy pod gruszą”, prywatne ubezpieczenie zdrowotne itp.

Inny ankietowany wskazuje, że informacja o proponowanej wysokości wynagrodzenia za pracę na określonym stanowisku ułatwi potencjalnemu kandydatowi podjęcie decyzji o aplikacji na dane stanowisko. Jak bowiem podkreśla, specjalista w swojej dziedzinie chcący zmienić pracodawcę doskonale się orientuje, jaka wysokość wynagrodzenia w jego „fachu” jest obecnie na rynku adekwatna i nie chce zejść poniżej tego poziomu. Jednak dopiero w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej bądź po niej dowiaduje się o zarobkach. Często zdarza się, że jest nie to czego oczekiwał i czuje, że stracił niepotrzebnie czas, a niekiedy nawet pieniądze na dojazd na rozmowę kwalifikacyjną.

Chociaż pojawiały się też głosy, że taka propozycja uregulowań to zbytnia ingerencja w swobodę gospodarczą.

Etap legislacyjny: Projekt przed I czytaniem w Sejmie

Konsultacje dotyczyły projektu nowelizacji kodeksu pracy, który został niedawno wniesiony do Sejmu przez grupę posłów Koalicji Obywatelskiej.

„Widełki płac”. Wysokość pensji będzie wskazywana w ofertach pracy

Pozostało jeszcze 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
Mateusz Morawiecki straci immunitet? Jest wniosek prokuratury
Administracja rządowa
Losy budżetu w rękach prezydenta. Co z wynagrodzeniami dla urzędników i nauczycieli?
Prawo drogowe
Przekroczenie prędkości zaboli nie tylko w mieście. Projekt wreszcie gotowy
Praca, Emerytury i renty
Waloryzacja emerytur 2025. Jedna grupa seniorów dostanie wyższe przelewy już w lutym
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego