W biurze jest zbyt zimno? Możesz odmówić pracy, a wynagrodzenie i tak się należy

Jednym z obowiązków pracodawcy jest utrzymywanie w pomieszczeniach temperatury odpowiedniej do rodzaju wykonywanej pracy. Jeśli warunki pracy nie są zgodne z przepisami BHP, pracownik ma prawo odmówić wykonywania obowiązków.

Publikacja: 10.11.2024 07:25

Jeśli w biurze panuje zbyt niska temperatura, pracownik ma prawo odmówić wykonywania pracy

Jeśli w biurze panuje zbyt niska temperatura, pracownik ma prawo odmówić wykonywania pracy

Foto: Adobe Stock

Przepisy zawarte w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy mówią nie tylko o minimalnej temperaturze, jaka powinna panować w pomieszczeniach, gdzie wykonywana jest praca. Dotyczą także obowiązków pracodawcy względem pracowników wykonujących pracę na otwartej przestrzeni.

Jaką temperaturę należy utrzymywać w pomieszczeniach, gdzie wykonywana jest praca?

W dziale III, rozdziale 3, §30 rozporządzenia czytamy, że: „w pomieszczeniach pracy należy zapewnić temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanej pracy (metod pracy i wysiłku fizycznego niezbędnego do jej wykonania) nie niższą niż 14°C (287 K), chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają. W pomieszczeniach pracy, w których jest wykonywana lekka praca fizyczna, i w pomieszczeniach biurowych temperatura nie może być niższa niż 18°C (291 K).”

Jeśli praca jest wykonywana na otwartej przestrzeni lub w nieogrzewanych pomieszczeniach, obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom pomieszczenia do ogrzewania się, zmiany odzieży oraz zapewniającego schronienie przed deszczem i śniegiem. To pomieszczenie powinno być również zaopatrzone w sprzęt pozwalający na podgrzewanie posiłków. Jakie warunki powinny tam panować? W załączniku nr 3 do rozporządzenia, w rozdziale 9, §44, ustęp 2 i 3 czytamy, że: „w pomieszczeniach do ogrzewania się pracowników powinna być zapewniona temperatura co najmniej 16°C (289 K), a na każdego pracownika najliczniejszej zmiany powinno przypadać co najmniej 0,1 m2 powierzchni, przy czym całkowita powierzchnia pomieszczenia nie może być mniejsza niż 8 m2.”

Czytaj więcej

Niepokojące dane KNF. Kredyty mieszkaniowe będziemy spłacać na emeryturze

„W razie, gdy ze względu na rodzaje prac wykonywanych na otwartej przestrzeni w okresie zimowym, nie jest możliwe zapewnienie pomieszczeń, o których mowa w ust. 1, należy zapewnić pracownikom w pobliżu miejsca ich pracy odpowiednio urządzone źródła ciepła, przy zachowaniu wymagań ochrony przeciwpożarowej.”

Z kolei w pomieszczeniach przeznaczonych do rozbierania i na pobyt ludzi bez odzieży (np. szatnie, łazienki) minimalna temperatura powinna wynosić 24°C.

Temperatura w miejscu pracy. Dodatkowe obowiązki pracodawcy

W przypadku prac, których wykonywanie wiąże się z narażeniem na niską temperaturę, pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikom środków ochrony indywidualnej. Zgodnie z przepisami BHP są to rękawice ochronne, obuwie chroniące przed niską temperaturą oraz odzież ochronna.

Czytaj więcej

To L4 lekarz wystawi na wiele dni wstecz. Jednak nie każdy pacjent je otrzyma

W niektórych przypadkach pracodawca ma również obowiązek zapewnić gorący posiłek oraz napoje, których rodzaj i temperatura powinny być dostosowane do warunków wykonywanej pracy. Zostało to dokładnie opisane w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów. Zgodnie z przepisami pracodawca musi zapewnić posiłek w następujących przypadkach.

  • Gdy pracownicy wykonują prace związane z wysiłkiem fizycznym, który wiąże się z wydatkiem energetycznym powyżej 2000 kcal dla mężczyzn i powyżej 1100 kcal dla kobiet.
  • Gdy pracownicy wykonują prace związane z wysiłkiem fizycznym, który wiąże się z wydatkiem energetycznym powyżej 1500 kcal dla mężczyzn i powyżej 1000 kcal dla kobiet, a prace te są wykonywane w zamkniętych pomieszczeniach, w których ze względów technologicznych utrzymywana jest stała temperatura poniżej 10°C lub wskaźnik obciążenia termicznego wynosi powyżej 25°C.
  • Gdy pracownicy wykonują prace związane z wysiłkiem fizycznym, który wiąże się z wydatkiem energetycznym powyżej 1500 kcal dla mężczyzn i powyżej 1000 kcal dla kobiet, a prace te są wykonywane na otwartej przestrzeni w okresie zimowym (od 1 listopada do 31 marca).

Napoje powinny być z kolei zapewnione pracownikom, którzy wykonują prace na otwartej przestrzeni przy temperaturze poniżej 10°C.

Czytaj więcej

Czterodniowy tydzień pracy: Ruszył eksperyment z udziałem ponad 1000 pracowników

Kiedy pracownik ma prawo odmówić wykonywania pracy?

W sytuacji, gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom BHP, pracownik ma prawo odmówić wykonywania obowiązków. W tym przypadku należy odwołać się do art. 210 Kodeksu pracy. W §1 czytamy, że:

„w razie gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego.”

Jeśli zaprzestanie wykonywania pracy nie usuwa zagrożenia, pracownik może oddalić się z miejsca występowania tego zagrożenia. Musi jednak niezwłocznie zawiadomić o tym przełożonego. Zaprzestanie pracy oraz oddalenie się z miejsca zagrożenia nie może mieć żadnych negatywnych konsekwencji dla pracownika. Za ten czas zachowuje on również prawo do wynagrodzenia. Pracodawcy, który łamie przepisy BHP, grozi kara grzywny w wysokości od 1 tys. zł do 30 tys. zł.

Przepisy zawarte w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy mówią nie tylko o minimalnej temperaturze, jaka powinna panować w pomieszczeniach, gdzie wykonywana jest praca. Dotyczą także obowiązków pracodawcy względem pracowników wykonujących pracę na otwartej przestrzeni.

Jaką temperaturę należy utrzymywać w pomieszczeniach, gdzie wykonywana jest praca?

Pozostało 93% artykułu
W sądzie i w urzędzie
Wezwanie otrzyma 230 tys. Polaków. Za niestawienie się grozi nie tylko grzywna
Podatki
Będzie nowy sposób rozliczenia PIT. Ważne zmiany od 2025 roku
Praca, Emerytury i renty
„Czy jestem inną wdową?” Do ministerstwa wpłynęła petycja w sprawie renty wdowiej
Sądy i trybunały
Po co psuć świeżą krew, czyli ostatni tegoroczni absolwenci KSSiP wciąż na lodzie
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Nieruchomości
Uchwała wspólnoty musi mieć poparcie większości. Ważne rozstrzygnięcie SN