Za nakłanianie do rezygnacji z oszczędzania w PPK grozi grzywna

Jeżeli pracodawca albo osoba upoważniona do działania w jego imieniu lub działająca z inicjatywy pracodawcy nakłania osobę zatrudnioną do rezygnacji z uczestnictwa w Pracowniczych Planach Kapitałowych, popełnia wykroczenie.

Publikacja: 21.12.2024 15:47

Za nakłanianie do rezygnacji z oszczędzania w PPK grozi grzywna

Foto: Adobe Stock

Wykroczeniem jest także nakłanianie uczestnika PPK do rezygnacji z gromadzenia nowych środków w tym programie.

Czytaj więcej

Do oszczędzania w PPK można łatwo wrócić

Pracownicze Plany Kapitałowe. Jak zapisać i wypisać się z PPK? Kto może uczestniczyć w PPK?

Uczestnictwo w PPK jest uprawnieniem „osób zatrudnionych” (zgodnie z definicją tego pojęcia zawartą w art. 2 ust. 1 pkt 18 ustawy o PPK). „Osobą zatrudnioną” jest np. pracownik (z wyjątkiem m.in. młodocianych) czy zleceniobiorca podlegający z tytułu tego zlecenia obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Osoba zatrudniona, która nie osiągnęła jeszcze 55. roku życia, zostaje „zapisana” do PPK, czyli zostaje zawarta – w jej imieniu i na jej rzecz – umowa o prowadzenie PPK, bez konieczności podejmowania przez nią żadnych czynności. Jeżeli taka osoba nie chce zostać uczestnikiem PPK, składa podmiotowi zatrudniającemu deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK (po złożeniu przez nią tej deklaracji, podmiot zatrudniający nie „zapisuje” jej do PPK). Osoba zatrudniona, która osiągnęła 55. rok życia, ale nie ma jeszcze 70 lat, zostaje „zapisana” do PPK tylko na swój wniosek. Nie można „zapisać” do PPK osoby, która osiągnęła już 70. rok życia.

Czytaj więcej

Jak sprawdzić stan swoich środków w PPK? O Pracowniczych Planach Kapitałowych

Natomiast uczestnik PPK, czyli osoba „zapisana” już do PPK, może podjąć decyzję, że nie chce już, aby były za niego dokonywane wpłaty do PPK. W takim przypadku uczestnik PPK składa podmiotowi zatrudnionemu deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, co powoduje, że podmiot zatrudniający zaprzestaje obliczania, pobierania i dokonywania wpłat do PPK za tego uczestnika. Złożenie deklaracji o rezygnacji przez uczestnika PPK nie powoduje, że osoba ta przestaje być uczestnikiem PPK – w jej przypadku skutkiem złożenia deklaracji o rezygnacji jest brak nowych wpłat do PPK. Zarówno osoba zatrudniona, jak i uczestnik PPK, powinni sami podjąć decyzję w sprawie oszczędzania w PPK.

Pracodawca przekonuje do rezygnacji z Pracowniczego Planu Kapitałowego? Ustawa o PPK: odpowiedzialność wykroczeniowa

W art. 108 ustawy o PPK przewidziano, że w przypadku, gdy podmiot zatrudniający albo osoba upoważniona do działania w imieniu tego podmiotu lub działająca z inicjatywy tego podmiotu nakłania osobę zatrudnioną lub uczestnika PPK do rezygnacji z oszczędzania w PPK, popełnia wykroczenie. Grozi za to kara grzywny w wysokości do 1,5% funduszu wynagrodzeń u danego podmiotu zatrudniającego w roku obrotowym poprzedzającym popełnienie tego czynu zabronionego.

Czytaj więcej

Aby zostać uczestnikiem PPK, trzeba mieć wymagany okres zatrudnienia

W ustawie o PPK nie zawarto definicji pojęcia „fundusz wynagrodzeń”. Z uwagi na definicję „wynagrodzenia”, zawartą z art. 2 ust. 1 pkt 40 ustawy o PPK, należy przyjąć, że przez ten fundusz rozumie się sumę (w danym roku obrotowym) podstaw wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób zatrudnionych, bez stosowania ograniczenia, o którym mowa w art. 19 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, oraz z wyłączeniem podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym oraz pobierających zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

przykład
Informowanie o warunkach uczestnictwa w PPK

Przed zawarciem umowy o prowadzenie PPK, podmiot zatrudniający poinformował osoby zatrudnione m.in. o warunkach uczestnictwa w PPK. W art. 14 ust. 4 ustawy o PPK przewidziano możliwość przekazania takich informacji przez podmiot zatrudniający. Podmiot zatrudniający popełniłby wykroczenie, gdyby nakłaniał osoby zatrudnione do rezygnacji z uczestnictwa w PPK.

Wykroczenie pracodawcy według ustawy o PPK: kompetencje Państwowej Inspekcji Pracy

Ściganie wykroczeń, o których mowa w art. 108 ustawy o PPK, oraz udział w postępowaniu w sprawach dotyczących tych wykroczeń w charakterze oskarżyciela publicznego należy do zadań Państwowej Inspekcji Pracy. Kontroli PIP podlegają wszystkie podmioty zatrudniające w rozumieniu ustawy o PPK w zakresie obowiązków wynikających z tej ustawy. W postępowaniu mandatowym PIP może nałożyć grzywnę w wysokości do 2000 zł (art. 96 par. 1a pkt 1 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia). Grzywna wyższa niż 2000 zł może zostać orzeczona przez sąd.

Czytaj więcej

W PPK można oszczędzać w każdym wieku. Ale czy na pewno?
ważne
Wykroczeniem, ściganym przez PIP, jest także:

• niedopełnienie obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK w terminie,
• niedopełnienie obowiązku zawarcia umowy o prowadzenie PPK w terminie,
• niedopełnienie obowiązku dokonywania wpłat do PPK w terminie,
• niezgłoszenie wymaganych ustawą danych lub zgłoszenie nieprawdziwych danych albo udzielenie w tych sprawach nieprawdziwych wyjaśnień lub odmowa ich udzielenia,
• nieprowadzenie dokumentacji związanej z obliczaniem wpłat do PPK. 
Sprawcą wskazanych wyżej wykroczeń może być podmiot zatrudniający albo osoba zobowiązana do działania w imieniu tego podmiotu (art. 106-107 ustawy o PPK).

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Podstawa prawna

ustawa z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 427),
ustawa z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1712),
ustawa z 24 sierpnia 2001 r. – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 977 ze zm.).

Autor:

Anna Puszkarska, Ekspert PFR Portal PPK

Wykroczeniem jest także nakłanianie uczestnika PPK do rezygnacji z gromadzenia nowych środków w tym programie.

Pracownicze Plany Kapitałowe. Jak zapisać i wypisać się z PPK? Kto może uczestniczyć w PPK?

Pozostało jeszcze 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Praca, Emerytury i renty
Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych? Wysokość świadczenia w 2025 r.
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Prawo w Polsce
Myśliwi nie będą mogli polować na siedem gatunków ptaków
Konsumenci
Kolejny cios rządu w palaczy. Tym razem wbrew sztuce legislacyjnej
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego