Oszczędzanie w PPK jest dla osoby zatrudnionej dobrowolne. Oznacza to, że pracownik lub inna osoba zatrudniona w rozumieniu ustawy o PPK może decydować, czy chce zostać „zapisana” do programu. Ze względu na obowiązujący w PPK tzw. autozapis – to, w jaki sposób pracownik „informuje” pracodawcę o swojej decyzji – zależy od jego wieku.
Pracownik, który nie ukończył 55 lat, jeśli chce oszczędzać w PPK, nie musi podejmować żadnych działań - po osiągnieciu wskazanego w ustawie o PPK okresu zatrudnienia pracodawca sam „zapisze” go do programu. Nie zrobi tego, jeśli pracownik wcześniej złoży deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK - „informując” w ten sposób pracodawcę, że nie jest zainteresowany uczestnictwem w programie. Pracownik, który osiągnął wskazany wyżej wiek, zostaje zapisany do PPK tylko na swój wniosek. Jeśli nie złoży pracodawcy wniosku o zawarcie umowy o prowadzenie PPK, pracodawca nie zawrze w jego imieniu tej umowy.
Ważne
Deklaracja o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK obowiązuje od momentu jej złożenia. Oznacza to, że jeśli złożył ją pracownik, który nie chce zostać uczestnikiem PPK, pracodawca – po otrzymaniu takiej deklaracji – nie może już zawrzeć w jego imieniu i na jego rzecz umowy o prowadzenie PPK.