Według danych uzyskanych przez PAP z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), w okresie od 3 do 9 kwietnia wartość aktywów wszystkich PPK zmalała z 34,59 mld zł do 33,66 mld zł. Oznacza to spadek o 2,7 proc. PFR uspokaja jednak, że z długoterminowej perspektywy stopy zwrotów z wszystkich funduszy PPK są nadal bardzo wysokie. W przypadku PFR TFI sięgają od 31 proc. nawet do 100 proc.
PFR podkreślił także, że aktualne spadki na giełdzie to nie pierwsza tego typu sytuacja. Podobna miała miejsce np. po wybuchu pandemii czy wojny w Ukrainie. W jednym i drugim przypadku instytucje zarządzające PPK szybko odrobiły straty.
Dlaczego sytuacja na giełdzie ma wpływ na PPK?
Środki gromadzone przez Polaków w ramach PPK (jak również w ramach OFE) przekazywane są instytucjom finansowym, które inwestują je w róże instrumenty finansowe, w tym w akcje spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW). Spadki wartości akcji pociągają za sobą zmniejszenie oszczędności gromadzonych przez Polaków w ramach PPK.
Czytaj więcej
Jeśli w chwili śmierci uczestnik PPK pozostawał w związku małżeńskim, połowa oszczędności zgromad...
Eksperci uspokajają jednak, że w dłuższej perspektywie obecny spadek nie powinien być odczuwalny. Zwłaszcza że im bliżej do emerytury, tym coraz mniejszy procent oszczędności inwestowany jest w akcje. Dodatkowo, z punktu widzenia zwykłego Kowalskiego, opłacalność PPK nie opiera się tylko na stopie zwrotu, ale też na tym, że do jego składki odprowadzanej na PPK prawie drugie tyle dokłada pracodawca oraz państwo.