Małgorzata Jankowska

Małgorzata Jankowska

Jak zmienić instytucję finansową zarządzającą PPK?

Pracodawca może wypowiedzieć umowę o zarządzanie PPK dopiero wtedy, gdy zawarł taką umowę z inną instytucją finansową. Z umów łączących go z instytucjami finansowymi powinno wynikać, do której z nich trafią dane wpłaty do PPK.

Kiedy mikroprzedsiębiorca powinien wdrożyć PPK?

Wyłączenie obowiązku stosowania do mikroprzedsiębiorcy ustawy o PPK obowiązuje tak długo, jak długo spełnia on ustawowo wskazane przesłanki. Kiedy przestaje ono działać?

Od dodatku motywacyjnego też trzeba naliczyć wpłaty do PPK

Od dodatku motywacyjnego przysługującego pracownikom m.in. pomocy społecznej odprowadzane są składki ZUS i podatek dochodowy. Należy od niego także naliczać i odprowadzać wpłaty do PPK. Tak jak od każdego innego składnika wynagrodzenia, od którego naliczane są składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Obowiązkiem pracodawcy jest prowadzenie dokumentacji związanej z PPK

Obowiązki związane z PPK wdrożonym w konkretnej firmie czy instytucji, w większości spoczywają na podmiotach zatrudniających (m.in. pracodawcach czy zleceniodawcach).

PPK. Pracodawca nie pomoże w transferze z urzędu

Bez inicjatywy pracownika nowy pracodawca nie podejmie się pośrednictwa w transferze jego oszczędności zgromadzonych w PPK. Na złożenie oświadczenia pracownik ma tylko 7 dni od zapisania go do PPK.

Pracownicze Plany Kapitałowe: środki na wkład własny trzeba zwrócić

Uczestnik PPK, który skorzystał z wypłaty na wkład własny, ma obowiązek zwrotu otrzymanych środków, w wartości nominalnej, czyli w praktyce tyle, ile wypłacił z rachunku PPK. Jeśli tego nie zrobi, od niezwróconej kwoty będzie musiał zapłacić podatek od zysków kapitałowych.

Uczestnik PPK powinien sam aktualizować swoje dane w instytucji finansowej

„Zapisując” pracownika do PPK, pracodawca podaje instytucji finansowej jego dane identyfikacyjne. Ich aktualizacja jest już jednak obowiązkiem pracownika. Warto o tym pamiętać, aby nie mieć kłopotów z dostępem do swojego rachunku PPK.

Zatrudnienie na krótkich umowach należy sumować w ramach PPK

Osoby zatrudnione na krótkich umowach terminowych również mogą oszczędzać w PPK. Zwłaszcza gdy są zatrudniane w tym samym podmiocie - cyklicznie, w niewielkich odstępach czasu, na podstawie terminowych umów o pracę czy na umowach zlecenia.

Czy pracujący studenci mogą oszczędzać w PPK?

Nie każdy zatrudniony student może zostać uczestnikiem PPK. Wszystko zależy od tego, na jakiej podstawie jest zatrudniony, a przy pracy na umowie zlecenia znaczenie ma także jego wiek.

PPK: To pracodawca decyduje o wysokości swojej wpłaty dodatkowej

Brak regulaminu wynagradzania i układu zbiorowego pracy nie pozwala różnicować wysokości wpłaty dodatkowej finansowanej przez pracodawcę w oparciu o inne kryterium niż staż pracy.