Pracownicze Plany Kapitałowe: środki na wkład własny trzeba zwrócić

Uczestnik PPK, który skorzystał z wypłaty na wkład własny, ma obowiązek zwrotu otrzymanych środków, w wartości nominalnej, czyli w praktyce tyle, ile wypłacił z rachunku PPK. Jeśli tego nie zrobi, od niezwróconej kwoty będzie musiał zapłacić podatek od zysków kapitałowych.

Publikacja: 18.08.2024 13:35

Pracownicze Plany Kapitałowe: środki na wkład własny trzeba zwrócić

Foto: Adobe Stock

Uczestnik PPK, który nie ukończył jeszcze 45 lat, może wnioskować o wypłatę oszczędności z PPK w celu pokrycia wkładu własnego. Na ten cel uczestnik PPK może jednorazowo dokonać wypłaty do 100% wartości środków zgromadzonych na jego rachunku PPK, z obowiązkiem ich zwrotu, przy czym termin zwrotu:

  • nie może rozpocząć się później niż 5 lat od dnia wypłaty środków oraz
  • nie może trwać dłużej niż 15 lat od tego dnia.
ważne
Opłaty i prowizje

Instytucja finansowa nie może pobierać żadnych opłat czy prowizji w związku z wypłatą przez uczestnika PPK środków na wkład własny.

Czytaj więcej

Jak sprawdzić stan swoich środków w PPK? O Pracowniczych Planach Kapitałowych

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK): termin zwrotu określa umowa

Ustawa o PPK stanowi, że zasady i terminy zwrotu wypłaconych z PPK środków, w tym tzw. raty (jeśli na tego rodzaju spłatę strony się umówią), będzie określała umowa zawarta z instytucją finansową przed dokonaniem wypłaty tych środków. Umowa będzie określać też ramy czasowe, w których spłata powinna zostać zrealizowana. Przepisy nie regulują natomiast zasad, na jakich instytucja finansowa może „dbać” o terminowy zwrot środków wypłaconych uczestnikowi PPK.

Powstaje pytanie, co się dzieje, gdy uczestnik przestaje aktywnie oszczędzać w danej instytucji finansowej, np. w przypadku zmiany pracy przez uczestnika czy zmiany instytucji finansowej do prowadzenia PPK przez podmiot zatrudniający. W obu tych sytuacjach uczestnik PPK powinien zwrócić otrzymane środki na wkład własny na rachunek PPK w instytucji finansowej, która mu te środki wypłaciła. Innymi słowy, uczestnik PPK zwraca środki do tej instytucji finansowej, z którą ma podpisaną umowę, na podstawie której wypłacono mu środki na pokrycie wkładu własnego.

PPK. Obowiązek zapłaty podatku w przypadku nieterminowego zwrotu

W przypadku niedokonania zwrotu środków wypłaconych na pokrycie wkładu własnego w ustalonym w umowie terminie uczestnik PPK będzie zobowiązany zapłacić 19% zryczałtowany podatek dochodowy (podatek od zysków kapitałowych) od kwoty niedokonanego w terminie zwrotu (art. 30a ust. 1 pkt 11a ustawy o PIT).

Ustalenie tego dochodu następuje zgodnie z art. 30a ust. 12 ustawy PIT. Dochód ten stanowi kwota niedokonanego w terminie zwrotu wypłaconych środków pomniejszona o koszt nabycia odkupionych jednostek uczestnictwa lub umorzonych jednostek rozrachunkowych, przypadających na ten niedokonany zwrot. Za koszt nabycia takich jednostek uważa się sumę wydatków na nabycie odkupionych jednostek uczestnictwa albo sumę wpłat na umorzone jednostki rozrachunkowe, z których dokonano wypłaty w trybie art. 98 ustawy o PPK, ustaloną w takiej proporcji, jaką stanowiła kwota niedokonanego zwrotu do wartości wypłaconych uczestnikowi PPK środków. Dochód powstaje w dniu następującym po dniu, w którym upłynął termin zwrotu wypłaconych środków określony w umowie, o której mowa w art. 98 ust. 1 ustawy o PPK.

Czytaj więcej

Zatrudnienie na krótkich umowach należy sumować w ramach PPK

Pracownicze Plany Kapitałowe: wykazanie dochodu w PIT

Podatek ten nie jest pobierany przez płatnika, gdyż wykonanie tego obowiązku przez płatnika nie jest możliwe. Płatnik nie dysponuje wiedzą o środkach, które stanowią podstawę do opodatkowania. W konsekwencji, zgodnie z art. 45 ust. 3b ustawy PIT, obowiązek wykazania w jednym z zeznań rocznych: PIT-36, PIT-36L, PIT-38 lub PIT-39 zryczałtowanego podatku należnego za rok podatkowy od dochodów z tytułu niezwróconych wpłat otrzymanych przez uczestnika PPK na pokrycie wkładu własnego spoczywa na podatniku, czyli uczestniku PPK. Instytucja finansowa nie ma żadnych określonych przepisami prawa obowiązków informacyjnych o wysokości uzyskanego z tego tytułu dochodu przez uczestnika PPK. Podatnik nie powinien jednak mieć problemów z uzyskaniem danych potrzebnych do określenia tego dochodu, zgodnie z zasadami wynikającymi z art. 30a ust. 12 ustawy PIT. Dane dotyczące wielkości wypłaty i wielkości niezwróconej raty są w posiadaniu podatnika (wynikają z zawartej umowy). Natomiast informację o wydatkach na nabycie odkupionych jednostek uczestnictwa albo sumie wpłat na umarzane jednostki rozrachunkowe, z których została dokonana wypłata z PPK na pokrycie wkładu własnego, podatnik może uzyskać od instytucji prowadzącej PPK.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK.

Podstawa prawna:

  • ustawa z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 427);
  • ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz.226 ze zm.)

Autor: Małgorzata Jankowska, Ekspert, PFR Portal PPK

Czytaj więcej

W PPK można oszczędzać w każdym wieku. Ale czy na pewno?

Uczestnik PPK, który nie ukończył jeszcze 45 lat, może wnioskować o wypłatę oszczędności z PPK w celu pokrycia wkładu własnego. Na ten cel uczestnik PPK może jednorazowo dokonać wypłaty do 100% wartości środków zgromadzonych na jego rachunku PPK, z obowiązkiem ich zwrotu, przy czym termin zwrotu:

  • nie może rozpocząć się później niż 5 lat od dnia wypłaty środków oraz
  • nie może trwać dłużej niż 15 lat od tego dnia.
Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Absolwenci KSSiP w zawieszeniu, bo pominięto ich przy nominacjach
Nieruchomości
Ogródki działkowe nie zostaną zlikwidowane. Resort zmienia przepisy
W sądzie i w urzędzie
Pupil w KROPiK. Nowy obowiązek dla posiadaczy psów i kotów
Prawo karne
Jest kluczowa opinia ws. wypadku na S8, którą jechała sędzia Gersdorf
Prawo karne
"Frog", najbardziej znany polski pirat drogowy, ścigany listem gończym
Nieruchomości
Myśliwi kontra właściciele gruntów. Rząd chce chronić prawo własności