Anna Puszkarska

Nie można przekazać zaległych wpłat do PPK do instytucji finansowej

Jeżeli pracodawca nie obliczył i nie pobrał wpłat do PPK od wynagrodzenia uczestnika PPK w terminie wypłaty wynagrodzenia, szkoda wyrządzona uczestnikowi powinna zostać naprawiona zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego. Są jednak sytuacje, gdy pracodawca nie ponosi odpowiedzialności za brak wpłat.

Czy uczestnik PPK może zmieniać wysokość swoich wpłat?

Uczestnik PPK może obniżyć swoją wpłatę podstawową. Może też zmieniać wysokość albo zrezygnować z wpłaty dodatkowej. Jakie warunki musi spełnić? Od kiedy pracodawca ma uwzględnić deklarację o zmianie?

Pracownicze Plany Kapitałowe - czy trzeba podpisywać nowe umowy o zarządzanie?

Jak przedłużyć umowę o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi? Często wystarczy aneks.

Urlop bezpłatny może wpłynąć na termin „zapisania” pracownika do Pracowniczego Planu Kapitałowego

Jeżeli w dniu planowego zawarcia umowy o prowadzenie PPK pracownik przebywa na urlopie bezpłatnym, trzeba sprawdzić, czy w tym miesiącu uzyskał ze stosunku pracy przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. W przypadku gdy pracownik uzyskał taki przychód, termin „zapisania” go do PPK nie ulega przesunięciu.

Zarówno uczestnik PPK, jak i jego pracodawca mogą finansować dodatkowe wpłaty

Wpłata podstawowa, finansowana przez uczestnika Pracowniczych Planów Kapitałowych, wynosi 2% jego wynagrodzenia. Uczestnik PPK może finansować także wpłatę dodatkową.

Aby zostać uczestnikiem PPK, trzeba mieć wymagany okres zatrudnienia

W granicach czasowych określonych w ustawie o PPK, pracodawca sam decyduje, kiedy „zapisze” osoby zatrudnione do PPK. Powinien jednak pamiętać o obowiązku równego traktowania osób zatrudnionych.

Środki zgromadzone w PPK są własnością uczestnika tego programu

Ani likwidacja ani trudna sytuacja pracodawcy nie mają wpływu na prawo uczestnika do jego środków już zgromadzonych w PPK

Rezygnacja z PPK. Czy uczestnik może wrócić do gromadzenia środków?

Po złożeniu deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, uczestnik PPK może zmienić zdanie i złożyć wniosek o dokonywanie wpłat do programu. Wniosek jest skuteczny od momentu złożenia go pracodawcy.

PPK. Kiedy pracodawca ma na „zapis” tylko 7 dni?

To, że dana osoba była uczestnikiem PPK u poprzedniego pracodawcy, nie ma z reguły znaczenia przy „zapisywaniu” jej do PPK w nowym podmiocie. Od tej zasady występują jednak wyjątki.

Odsetki od spóźnionych wpłat do PPK nie są przekazywane na rachunek PPK

Wpłaty do PPK powinny zostać dokonane przez pracodawcę do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w których zostały obliczone i pobrane. Od wpłat do PPK przekazanych do instytucji finansowej po terminie uczestnikowi PPK należą się odsetki, zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego.