Jeżeli uczestnik PPK pozostaje w związku małżeńskim i łączy go z małżonkiem wspólność majątkowa, to w przypadku rozwodu albo unieważnienia małżeństwa część środków zgromadzonych na rachunku PPK uczestnika może trafić do jego byłego małżonka – chodzi tu o środki przypadające byłemu małżonkowi uczestnika w wyniku podziału majątku wspólnego małżonków. Środki te są przekazywane byłemu małżonkowi w formie wypłaty transferowej na jego rachunek PPK.
przykład
Wypłata na rachunek PPK byłego małżonka
Po rozwodzie, były małżonek uczestnika PPK ma otrzymać środki z rachunku PPK uczestnika, przypadające temu małżonkowi w wyniku podziału majątku wspólnego. Były małżonek uczestnika ma rachunek PPK. W takim przypadku nie może on skorzystać z innego sposobu przekazania mu wskazanych wyżej środków niż wypłata transferowa na jego rachunek PPK. Wypłata transferowa na rachunek PPK byłego małżonka zostanie dokonana przez instytucję finansową w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia przez niego wniosku w tej sprawie oraz przedstawienia dowodu, że ma prawo do środków zgromadzonych na rachunku PPK uczestnika.
Pracownicze Plany Kapitałowe. Tryb postępowania w razie braku rachunku PPK
Jeżeli były małżonek uczestnika PPK nie jest stroną umowy o prowadzenie PPK, środki zgromadzone na rachunku PPK uczestnika, przypadające temu byłemu małżonkowi w wyniku podziału majątku wspólnego, mogą zostać przekazane – w formie wypłaty transferowej – na wskazany przez niego rachunek terminowej lokaty oszczędnościowej (albo rachunek lokaty terminowej w SKOK), pod warunkiem ich wypłaty po osiągnięciu przez byłego małżonka 60. roku życia. Środki te mogą także podlegać zwrotowi w formie pieniężnej (na rachunek bankowy albo rachunek w SKOK), ale – jeżeli były małżonek uczestnika nie ma jeszcze 60 lat – wiąże się to z pomniejszeniami określonymi w ustawie o PPK (chyba, że były małżonek uczestnika, uprawniony do otrzymania zwrotu, nabył już prawo do emerytury).
przykład
Gdy były małżonek nie ma rachunku PPK
Były małżonek uczestnika PPK (w wieku 40 lat) prowadzi własną działalność gospodarczą i nie ma rachunku PPK. Były małżonek uczestnika chce, aby środki z rachunku PPK uczestnika, przypadające temu małżonkowi po rozwodzie, w wyniku podziału majątku wspólnego, zostały przekazane na jego rachunek bankowy. Taki zwrot środków zostanie dokonany w terminie 3 miesięcy od dnia przedstawienia instytucji finansowej przez byłego małżonka uczestnika PPK dowodu, że środki zgromadzone na rachunku PPK uczestnika przypadły byłemu małżonkowi. Należy jednak pamiętać, że przed dokonaniem zwrotu:
• instytucja finansowa przekaże ze środków uczestnika PPK, na rachunek bankowy wskazany przez ZUS, 30% środków pochodzących z wpłat sfinansowanych przez podmiot zatrudniający uczestnika PPK, w części przypadającej w wyniku podziału majątku wspólnego na byłego małżonka, a informacja o tej kwocie zostanie zaewidencjonowana na koncie ubezpieczonego (byłego małżonka) jako składka na ubezpieczenie emerytalne,
• instytucja finansowa przekaże, ze środków uczestnika PPK (za pośrednictwem PFR), na rachunek bankowy wskazany przez ministra właściwego do spraw pracy, środki pochodzące z wpłaty powitalnej i dopłat rocznych do państwa, w części przypadającej w wyniku podziału majątku wspólnego na byłego małżonka.
Oznacza to, że instytucja finansowa przekaże na wskazany przez byłego małżonka rachunek bankowy:
• 70% środków pochodzących z wpłat sfinansowanych przez podmiot zatrudniający uczestnika PPK, w części przypadającej w wyniku podziału majątku wspólnego na byłego małżonka, oraz
• 100% środków pochodzących z wpłat sfinansowanych przez uczestnika PPK, w części przypadającej w wyniku podziału majątku wspólnego na byłego małżonka
- po uprzednim pomniejszeniu o 19% podatek od zysków kapitałowych).