Kiedy przejść na emeryturę w 2025 roku? Te kwestie warto wziąć pod uwagę

Ukończenie wieku emerytalnego nie jest jedyną kwestią, którą pod uwagę powinni brać przyszłoroczni emeryci. Kiedy najlepiej złożyć wniosek o emeryturę w 2025 roku?

Publikacja: 22.12.2024 07:07

Kiedy złożyć wniosek o emeryturę?

Kiedy złożyć wniosek o emeryturę?

Foto: Adobe Stock

Główną przesłanką umożliwiającą przejście na emeryturę jest osiągnięcie wieku emerytalnego. Nie musi się to jednak odbywać dokładnie w miesiącu urodzin. Przyszli emeryci powinni przemyśleć, który moment 2025 roku będzie dla nich najkorzystniejszy pod względem wysokości świadczenia. Wybierając bowiem odpowiedni czas, można na tym sporo zyskać.

Emerytura w 2025: Wniosek złożony w lutym a waloryzacja

Dla osób do tego uprawnionych dobrym miesiącem na złożenie wniosku o emeryturę jest luty. Dzięki temu, że 1 marca ma miejsce coroczna waloryzacja tego świadczenia, świeżo upieczeni emeryci mogą od razu liczyć na podwyżkę. Ponadto osoby, które mają przyznane prawo do emerytury na 31 marca, otrzymają również trzynastą emeryturę, czyli dodatkowy zastrzyk gotówki.

Czytaj więcej

Ulga podatkowa dla pracujących seniorów. Czym jest i kto może z niej skorzystać?

Czerwcowa waloryzacja składek – kiedy złożyć wniosek o emeryturę?

Ważne jest to, aby pieniądze zgromadzone na koncie emerytalnym nie straciły na wartości w czasie. Dlatego w czerwcu każdego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych podwyższa wartość składek emerytalnych, które są zgromadzone na indywidualnych kontach płatników, ze względu na waloryzację składek i kapitału początkowego. Jest to jednoznaczne z tym, że oszczędności zgromadzone na przyszłą emeryturę rosną. Tym samym złożenie wniosku o emeryturę na przykład w lipcu może łączyć się z podwyżką świadczenia.

Trzynastki i czternastki dla nowych emerytów?

Wnioskując o emeryturę warto wziąć pod uwagę także wypłaty dodatkowych świadczeń, czyli trzynastej i czternastej emerytury. Nie jest jeszcze jasne, kiedy dokładnie zostaną wypłacone w 2025 roku, jednak w przypadku przyznania prawa do emerytury w odpowiednim momencie roku, można je otrzymać także w pierwszym roku pobierania tego świadczenia.

W przypadku „trzynastki” konieczne jest posiadanie prawa do emerytury na dzień 31 marca. Co do „czternastki” – wypłacana jest w drugiej połowie roku. W poprzednim roku wypłacona została we wrześniu, konieczne do jej otrzymania było więc posiadanie prawa do emerytury na 31 sierpnia.

Tabele dalszego trwania życia a wysokość emerytury

Do obliczenia wysokości emerytury ZUS korzysta nie nie tylko z zebranego przez wnioskodawcę kapitału i składek, lecz także długości dalszego prognozowanego trwania życia w miesiącach. Tabela tego dotycząca jest udostępniana przez Główny Urząd Statystyczny każdego roku. Po 1 kwietnia ZUS używa do obliczeń nowych tablic, które często są mniej korzystne, ponieważ średnia prognozowana długość życia wydłuża się. Osoby urodzone przed 1 kwietnia, które chciały zwlekać ze składaniem wniosku o emeryturę, powinny wziąć pod uwagę również to, że kwota świadczenia po 1 kwietnia może być niższa.

Kiedy złożyć wniosek o emeryturę?

W Polsce jednym z głównych warunków do przyznania emerytury jest ukończenie wieku emerytalnego, który wynosi 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Zdarza się przykładowo, że osoba, która ma urodziny w czerwcu, chce złożyć wniosek o emeryturę już z początkiem roku. Jest to jednak błędne, ponieważ nie spełnia ona warunku do otrzymania tego świadczenia. Najwcześniej wniosek złożyć można miesiąc przed datą urodzenia. W innym przypadku wnioskodawca uzyskać może decyzję odmowną i przechodzić cały proces ponownie. Co istotne, nie ma wpływu na wysokość emerytury to, czy złoży się wniosek miesiąc wcześniej, czy w miesiącu, w którym rzeczywiście osiąga się wiek emerytalny, ponieważ w tym przypadku brane jest pod uwagę dalsze trwanie życia dla kobiety w wieku 60 lat oraz mężczyzny w wieku 65 lat.

Czytaj więcej

Ile zapłacimy za abonament RTV w 2025? Oto stawki od 1 stycznia i lista zwolnionych z opłaty

Aby otrzymać emeryturę, trzeba złożyć wniosek o rozwiązanie umowy o pracę. Jeśli przyszły emeryt zrobi to ostatniego dnia miesiąca i zdąży tego samego dnia złożyć wniosek o emeryturę wraz ze świadectwem pracy, to i tak emerytura zostanie przyznana dopiero od następnego dnia po złożeniu wypowiedzenia i wypłacona będzie od kolejnego miesiąca. W związku z tym najlepiej wniosek o rozwiązanie umowy złożyć kilka dni wcześniej, a w miesiącu rozwiązania umowy zgłosić wniosek o emeryturę, wtedy zachowa się ciągłość świadczeń.

Główną przesłanką umożliwiającą przejście na emeryturę jest osiągnięcie wieku emerytalnego. Nie musi się to jednak odbywać dokładnie w miesiącu urodzin. Przyszli emeryci powinni przemyśleć, który moment 2025 roku będzie dla nich najkorzystniejszy pod względem wysokości świadczenia. Wybierając bowiem odpowiedni czas, można na tym sporo zyskać.

Emerytura w 2025: Wniosek złożony w lutym a waloryzacja

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Konsumenci
To koniec "ekogroszku". Prawnicy dla Ziemi: przełom w walce z ekościemą
Edukacja i wychowanie
Nie zdał egzaminu, wygrał w sądzie. Wykładowcy muszą przestrzegać zasad
Sądy i trybunały
Pomysł Szymona Hołowni nie uratuje wyborów prezydenckich
Edukacja i wychowanie
Uczelnia ojca Rydzyka przegrywa w sądzie. Poszło o "zaświadczenie od proboszcza"
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10