Ulga podatkowa dla pracujących seniorów obowiązuje od 1 stycznia 2022 r. Została wprowadzona w ramach Polskiego Ładu. Polega na zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych przychodów osiąganych np. z umów o pracę czy umów zlecenia. Dotyczy podatników, którzy mimo osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego nie przechodzą na emeryturę i pozostają aktywni zawodowo. Przepis wprowadzający ulgę dla pracujących seniorów to art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawy PIT).
Ulga dla seniorów bywa porównywana z wprowadzoną kilka lat wcześniej ulgą dla młodych (przeznaczoną dla osób do 26. roku życia). W jednym i drugim przypadku warunkiem przyznania jest odpowiedni wiek podatnika. W obu przypadkach również zwolnieniem objęte są przychody do wysokości 85 528 zł w skali roku.
Ulga podatkowa dla pracujących seniorów. Kto może z niej skorzystać?
Z ulgi dla pracujących seniorów mogą skorzystać kobiety powyżej 60. roku życia i mężczyźni powyżej 65. roku życia, którzy mimo nabycia uprawnień nie pobierają:
- emerytury lub renty rodzinnej z KRUS;
- emerytury lub renty rodzinnej z ZUS;
- emerytury lub renty rodzinnej z mundurowych systemów ubezpieczeń;
- świadczeń pieniężnych w związku ze zwolnieniem ze służby stałej funkcjonariusza służby mundurowej,
- uposażenia przysługującego sędziemu w stanie spoczynku lub uposażenia rodzinnego,
- świadczenia pieniężnego przysługującego członkom rodziny funkcjonariuszy lub żołnierzy zawodowych.
Czytaj więcej
Część emerytów, która otrzymała w tym roku 13. i 14. emeryturę, może liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki w ciągu najbliższych miesięcy. Od 15 lutego ruszą wypłaty zwrotu podatku od tych świadczeń. Kto otrzyma środki?