Aż 48 na 57 kancelarii doradztwa podatkowego osiągnęło w ubiegłym roku wzrost przychodów. Spośród nich 42 wykazały wzrost ponad stopę ubiegłorocznej inflacji (3,6 proc. według GUS). I choć w poszczególnych kancelariach ta sytuacja może różnie wyglądać, to wyraźnie widać, że doradztwo podatkowe daje zarobić coraz więcej. Dość powiedzieć, że w latach 2022–2023 tylko połowa uczestników naszego rankingu wykazała wzrost przychodów ponad stopę inflacji (wtedy sięgającej kilkunastu procent). Teraz wynik ponad 3,6 proc. wzrostu wykazało niemal trzy czwarte uczestników rankingu.
Jak już bywało w poprzednich edycjach, zdarzyły się wzrosty przychodów o kilkadziesiąt procent, a nawet ich podwojenie. To zwykle przypadki kancelarii mniejszych, którym trafiają się „złote strzały” w postaci bardzo lukratywnych zleceń albo powiększenia zespołu wraz z portfolio klientów.
KLIKNIJ W TABELĘ, ŻEBY ZOBACZYĆ PEŁNE WYNIKI
Kilkunastoprocentowe wzrosty przychodów największych graczy na tym rynku
Tak właśnie było u rekordzisty – kancelarii Litigato Pławiak Prokurat Karcz, która odnotowała ponad 118-proc. wzrost. Jak wyjaśnia jej partner zarządzający Wojciech Pławiak, był to efekt powiększenia grona wspólników, którzy wnieśli do niej swoje portfolio klientów i obszary specjalizacji w zakresie m.in. podatków bezpośrednich oraz obsługi fuzji i przejęć. – Drugą przyczyną było zakończenie z sukcesem kilku sporów z fikusem, ciągnących się od lat, oraz całkowicie nowe sprawy, dotyczące np. influencerów i loterii promocyjnych w zakresie VAT – dodaje Pławiak.