Skorzystanie z ulgi umożliwia zapłacenie mniejszego podatku. Oprócz rodziców odliczenie przysługuje również opiekunom i rodzicom zastępczym. Konieczne jest faktyczne wykonywanie władzy rodzicielskiej. Co za tym idzie rodzic, który rzadko utrzymuje kontakty z dzieckiem i jedynie płaci alimenty, nie może skorzystać z ulgi.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać ulgę na dziecko?
Prawo do ulgi przysługuje osobom, które uzyskały dochody opodatkowane według skali podatkowej. Z odliczenia nie można skorzystać w przypadku uzyskiwania wyłącznie dochodów opodatkowanych podatkiem liniowym, zryczałtowanym podatkiem dochodowym oraz w razie rozliczania się na podstawie karty podatkowej. Rodziców, którzy wychowują więcej niż jedno dziecko lub mają jedno dziecko z niepełnosprawnością, nie dotyczy limit dochodów, co oznacza, że wysokość zarobków nie wpływa na możliwość skorzystania z ulgi. W innej sytuacji są osoby, które wychowują tylko jedno dziecko. Aby móc skorzystać z odliczenia, ich dochody nie mogą przekroczyć w roku podatkowym następujących kwot.
- 112 tys. zł rocznie - dotyczy rodziców, którzy pozostają w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy. Konieczne jest zsumowanie dochodów małżonków.
Czytaj więcej
Aby skorzystać z ulgi na internet, należy spełnić pewne warunki. Ponadto odliczyć można tylko ściśle określone koszty związane z korzystaniem z sieci. Oto najważniejsze informacje dotyczące ulgi na internet 2024/2025 oraz obowiązujący limit.
- 112 tys. zł rocznie - dotyczy rodzica samotnie wychowującego dziecko.