Rosnące zapotrzebowanie na krew na całym świecie ma związek z rozwojem medycyny, w tym zwłaszcza transplantologii, onkologii, hematologii i chirurgii sercowo-naczyniowej. Jest to substancja, która ratuje życie i zdrowie. Krew można pozyskać tylko od drugiego człowieka. Mimo intensywnych badań poświęconych wytwarzaniu syntetycznego odpowiednika, do tej pory nie udało się opracować metody umożliwiającej produkcję tej substancji w warunkach laboratoryjnych. Oddawanie krwi jest czynem bezinteresownym. Krwiodawcy mogą jednak liczyć na wiele różnych przywilejów.
Przywileje dla honorowych dawców krwi. Ile dni wolnego?
Oddawanie krwi jest regulowane przez ustawę z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi. Krwiodawstwo w Polsce jest dobrowolne i bezpłatne. Oznacza to, że krwiodawca nie otrzymuje za oddaną krew żadnego wynagrodzenia. Może jednak skorzystać z określonych uprawnień i przywilejów. Rodzaj tych uprawnień zależy od posiadanego tytułu - „Honorowego Dawcy Krwi” lub „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi”.
Tytuł „Honorowego Dawcy Krwi” oraz specjalną legitymację otrzymuje każdy, które zarejestruje się w jednostce organizacyjnej Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, oddziale terenowym lub na akcji wyjazdowej oraz odda krew lub jej składniki. W dniu oddania krwi oraz w następnym dniu takiej osobie przysługuje zwolnienie od pracy i nauki. Za ten czas pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Pracodawca ma obowiązek udzielić zwolnienia, jednak powinien zostać wcześniej poinformowany o nieobecności. Jeśli okazałoby się, że dawca jest zdyskwalifikowany, przysługuje mu usprawiedliwienie na czas okresowego badania lekarskiego. Pracownik może uzyskać zaświadczenie dla pracodawcy o oddaniu krwi. Będzie ono dostępne na Indywidualnym Koncie Pacjenta.
Drugim przywilejem, z którego może skorzystać krwiodawca w dniu, w którym odda krew, jest posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4,5 tys. kalorii. Jest on przekazywany w formie 9 czekolad. Poza tym dawca może ubiegać się o zwrot kosztów dojazdu do najbliższego punktu poboru krwi, o ile podróżował autobusem, tramwajem lub pociągiem i okaże bilet.
Ulga podatkowa i darmowe badania krwi
Osoby, które w danym roku podatkowym oddały krew, mają prawo skorzystać ze specjalnej ulgi podatkowej z tytułu darowizn przekazanych na cele krwiodawstwa. Wysokość tej ulgi zależy od ilości oddanej krwi, a odliczenia dokonuje się od dochodu (przychodu). W praktyce, wysokość ulgi oblicza się w następujący sposób - należy pomnożyć ilość faktycznie oddanej krwi (lub osocza) w danym roku przez 130 zł (ekwiwalent pieniężny za 1 litr pobranej krwi). Odliczenie nie może przekroczyć kwoty stanowiącej 6 proc. dochodu, a w przypadku osób będących na ryczałcie, 6 proc. przychodu z zeznania podatkowego.