Wyścig Avannaata Qimussersua odbędzie się 29 marca. Pierwotnie gościć na nim miała Usha Vance, która 27 marca miała przybyć na Grenlandię w składzie amerykańskiej delegacji, m.in. wraz z doradcą prezydenta USA Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego, Mikiem Waltzem. Wyścig Avannaata Qimussersua uważany jest za element dziedzictwa kulturowego mieszkańców Grenlandii.
Donald Trump chce przyłączyć Grenlandię do Stanów Zjednoczonych. Dania przeciw, Grenlandia też
Wizytę żony wiceprezydenta USA na wyścigu Mette Frederiksen, premier Danii, do której Grenlandia należy, określiła mianem „nieakceptowalnej presji” w sprawie wyspy. W ostatnich miesiącach Donald Trump – zarówno jako prezydent-elekt, jak i po objęciu urzędu prezydenta – wielokrotnie deklarował, że Grenlandia powinna zostać częścią USA. Trump powoływał się przy tym na względy bezpieczeństwa narodowego. Jednak zarówno premier Frederiksen, jak i ustępujący premier Grenlandii Mute Egede odrzucają możliwość, by Grenlandia została kolejnym stanem USA.
Czytaj więcej
USA wywierają „nieakceptowalną presję” na Grenlandię - tak premier Danii Mette Frederiksen skomen...
Od 1979 roku Grenlandia cieszy się autonomią w ramach Królestwa Danii. Wyspa posiada własny parlament i premiera, ma też prawo do ogłoszenia niepodległości – w tym celu konieczne byłoby rozpisanie referendum.
J.D. Vance i Usha Vance odwiedzą na Grenlandii bazę wojskową USA. Premier Danii: Przeciwko temu nic nie mamy
Stany Zjednoczone ostatecznie zmieniły plany wizyty Ushy Vance na Grenlandii – żona wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych nie pojawi się na wyścigach psich zaprzęgów. Natomiast w skład amerykańskiej delegacji, która przyjedzie na wyspę, wejdzie wiceprezydent USA. Vance wraz z małżonką i innymi członkami delegacji odwiedzą amerykańską bazę wojskową Pituffik (na mocy umowy z 1951 roku USA mogą tworzyć bazy wojskowe na Grenlandii).