Premier Danii: Prezydent Donald Trump chce Grenlandii. Będziemy stawiać opór

USA wywierają „nieakceptowalną presję” na Grenlandię - tak premier Danii Mette Frederiksen skomentowała wizytę, jaką na Grenlandii ma złożyć amerykańska delegacja, w skład której wejdzie m.in. Usha Vance, żona wiceprezydenta USA.

Publikacja: 25.03.2025 13:39

Donald Trump i Mette Frederiksen

Donald Trump i Mette Frederiksen

Foto: REUTERS/Yves Herman, REUTERS/Nathan Howard

arb

USA wywierają „nieakceptowalną presję” na Grenlandię – tak premier Danii Mette Frederiksen skomentowała wizytę, jaką na Grenlandii ma złożyć amerykańska delegacja, w skład której wejdzie m.in. Usha Vance, żona wiceprezydenta USA.

Donald Trump jest zainteresowany Grenlandią od 2019 roku

Grenlandia jest od kilkuset lat związana z Danią. Od 1979 roku jest terytorium autonomicznym w granicach Królestwa Danii. Wyspa posiada szeroką autonomię – m.in. ma własny parlament i premiera. Na wyspie silne są tendencje proniepodległościowe, choć przed oderwaniem się od Danii powstrzymuje władze wyspy pomoc finansowa, jaką przekazuje im Kopenhaga (duńskie subsydia stanowią 60 proc. budżetu Grenlandii).

Główne szlaki handlowe w Arktyce i najcenniejsze surowce na Grenlandii

Główne szlaki handlowe w Arktyce i najcenniejsze surowce na Grenlandii

Foto: PAP

Zainteresowanie włączeniem Grenlandii w skład terytorium USA Donald Trump wyraża od czasu swojej pierwszej kadencji na stanowisku prezydenta. W 2019 roku pojawiły się sygnały, iż chciał kupić Grenlandię od Danii, ale propozycja ta została odrzucona. W ostatnich miesiącach Trump wielokrotnie deklarował, że chciałby włączyć Grenlandię w skład USA, powołując się przy tym na względy bezpieczeństwa narodowego. W jednej z wypowiedzi Trump nie chciał nawet wykluczyć użycia siły do przejęcia kontroli nad wyspą – chociaż zarówno USA, jak i Dania są częścią jednego sojuszu wojskowego (NATO).

Zbliżająca się wizyta amerykańskiej delegacji na wyspie (Usha Vance, której będzie towarzyszył m.in. Mike Waltz, doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego, oraz Chris Wright, sekretarz ds. energii) ma rozpocząć się w czwartek i potrwać do soboty. Postrzegana jest jako element rosnącej presji Stanów Zjednoczonych zarówno na Danię, jak i na Grenlandię. W styczniu wyspę odwiedził syn Trumpa, Donald Trump Jr.

Brian Hughes, rzecznik Rady Bezpieczeństwa przy Białym Domu, powiedział, że delegacja ma pozwolić jej uczestnikom „zapoznać się z Grenlandią, jej kulturą, historią i mieszkańcami”.

Czytaj więcej

Żona J.D. Vance'a leci na Grenlandię. Premier wyspy: Nie można tego uznać za nieszkodliwą wizytę żony polityka

Premier Danii przypomina USA, że jej kraj jest sojusznikiem Stanów Zjednoczonych

Trump w poniedziałek powtórzył, że USA powinny przejąć Grenlandię, czemu premier Frederiksen stanowczo się sprzeciwia. – Muszę powiedzieć, że na Grenlandię i Danię wywierana jest nieakceptowalna presja w tej sprawie. I tej presji będziemy się opierać – podkreśliła w rozmowie z duńskimi nadawcami DR i TV2.

Premier Grenlandii Mute Egede określił wizytę mianem „prowokacji” w związku z tym, że zbiega się ona z formowaniem nowego grenlandzkiego rządu, który powstaje po niedawnych wyborach do parlamentu wyspy.

– Ta wizyta nie jest w oczywisty sposób czymś, czego Grenlandia chce albo potrzebuje – oceniła premier Danii. – Prezydent Trump mówi poważnie. Chce Grenlandii. Dlatego (ta wizyta) nie może być postrzegana niezależnie od wszystkiego – dodała.

Frederiksen przypomniała jednocześnie, że Dania i USA są sojusznikami. – Nic nie wskazuje, by Dania czy Grenlandia nie chciały współpracować z Amerykanami – podkreśliła. Przypomniała przy tym o umowie z 1951 roku, która daje USA prawo do budowania baz wojskowych na Grenlandii.

Jednocześnie premier Danii mówiła o poparciu, na jakie jej kraj może liczyć ze strony państw nordyckich i UE. – Nasi sojusznicy i bliscy partnerzy są z nami – zauważyła.

USA wywierają „nieakceptowalną presję” na Grenlandię – tak premier Danii Mette Frederiksen skomentowała wizytę, jaką na Grenlandii ma złożyć amerykańska delegacja, w skład której wejdzie m.in. Usha Vance, żona wiceprezydenta USA.

Donald Trump jest zainteresowany Grenlandią od 2019 roku

Pozostało jeszcze 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
USA zamkną niemal 30 placówek dyplomatycznych? Część z nich znajduje się w Europie
Dyplomacja
Biały Dom: Donald Trump zorganizował spotkanie ws. Iranu w pokoju dowodzenia
Dyplomacja
Donald Trump z ostrzeżeniem dla Iranu. Nie wyklucza ataku
Dyplomacja
Algieria wyrzuca z kraju 12 francuskich dyplomatów. W tle porwanie w Paryżu
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Dyplomacja
Reza Nasri: Oczekiwanie Ameryki, że Iran się rozbroi, jest nierealne i głupie