Wezwanie na kwalifikację wojskową otrzyma 230 tys. Polaków. Za niestawienie się grozi nie tylko grzywna

W przyszłym roku około 230 tys. Polaków otrzyma wezwanie na kwalifikację wojskową. Potrwa ona od 3 lutego do 30 kwietnia. Obecność jest obowiązkowa. Wyjaśniamy, co grozi za niestawienie się na kwalifikacji wojskowej.

Publikacja: 08.11.2024 07:02

Co grozi za niestawienie się na kwalifikacji wojskowej?

Kwalifikacja wojskowa w 2025 roku

Co grozi za niestawienie się na kwalifikacji wojskowej?

Foto: fizkes / Adobe Stock

W Rządowym Centrum Legislacji znajduje się projekt rozporządzenia dotyczącego kwalifikacji wojskowej w 2025 roku. Określa on m.in. jej termin oraz osoby, które w przyszłym roku zobowiązane będzie zgłosić się na nią. Za niestawienie się na kwalifikacji wojskowej – zgodnie z ustawą o obronie Ojczyzny – grożą kary.

Kwalifikacja wojskowa: Co to jest?

Kwalifikacja wojskowa nie jest równoznaczna z wezwaniem do wojska. Jest obowiązkowym badaniem, w trakcie którego sprawdzany jest stan zdrowia fizycznego i psychicznego. Kwalifikacji wojskowej w danym roku podlegają mężczyźni z konkretnego rocznika oraz kobiety spełniające określone kryteria. W trakcie jej trwania przyznawana jest im jedna z czterech kategorii wojskowych (A, B, D lub E). Kwalifikacja wojskowa ma na celu wprowadzenie danych badanych osób do ewidencji wojskowej oraz określenie ich zdolności fizycznej i psychicznej do ewentualnego pełnienia służby wojskowej.

Czytaj więcej

Niemiecki instytut Ifo: 2 proc. PKB na obronność nie wystarczy

Kwalifikacja wojskowa 2025: Kto jej podlega?

Kwalifikacja wojskowa, jak wynika z projektu Rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2025 roku, ogłoszona zostanie 20 stycznia 2025 roku. Potrwa od 3 lutego do 30 kwietnia 2025 roku, czyli 62 dni robocze.

Jak wynika z uzasadnienia do wspomnianego rozporządzenia „Proponowany przedział czasowy wynika z przewidywanej liczby ok. 230 tys. osób, podlegających w 2025 roku, obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej, przy założeniu funkcjonowania około 391 powiatowych komisji lekarskich orzekających do 35 osób dziennie, z uwzględnieniem jednoczesnej pracy nie więcej niż 2-3 komisji realizujących zadania na terenie administrowanym przez jedno wojskowe centrum rekrutacji”.

Zgodnie z projektem rozporządzenia do stawienia się na kwalifikacji wojskowej zobowiązani będą:

  • mężczyźni, którzy urodzili się w 2006 roku;
  • mężczyźni, którzy urodzili się w latach 2001–2005 i którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
  • osoby, które w latach 2023 i 2024 zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia – jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej;
  • osoby, które w latach 2023 i 2024 zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia – jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności (o którym mowa w art. 64 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, przed dniem zakończenia kwalifikacji wojskowej);
  • kobiety urodzone w latach 1998–2006, które posiadają kwalifikacje przydatne do służby wojskowej i które nie stawały jeszcze do kwalifikacji wojskowej, a także kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2024/2025 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w zawodach (o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 60 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny);
  • osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej, a także osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia – jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłoszą się do kwalifikacji wojskowej.

Czytaj więcej

Badanie: Polacy najbardziej boją się wojny we własnym kraju

Co grozi za niestawienie się na kwalifikacji wojskowej?

Wezwanie do stawienia się na kwalifikacji wojskowej powinno zostać dostarczone do zainteresowanego najpóźniej na 7 dni przed terminem kwalifikacji.

Jeżeli z ważnych przyczyn dana osoba nie może zgłosić się na kwalifikację wojskową w wyznaczonym dla niej terminie, ma obowiązek – jak można przeczytać na stronie internetowej Wojska Polskiego – powiadomić o tym właściwego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Powinna zrobić to najpóźniej w dniu, na który wyznaczona była kwalifikacja. Zobowiązana jest również do podania przyczyny nieobecności. W takiej sytuacji wójt, burmistrz lub prezydent miasta wyznaczy dla niej nowy termin.  

Zgodnie z art. 59 ust. 8 ustawy o obronie Ojczyzny, za niestawienie się na kwalifikację wojskową bez uzasadnionej przyczyny grozi „grzywna w celu przymuszenia”. Może ją nałożyć „[…] właściwy wójt (burmistrz, prezydent miasta) z urzędu albo na wniosek przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej lub szefa wojskowego centrum rekrutacji”. Ponadto może zarządzić przymusowe doprowadzenie przez policję osoby, która nie stawiła się na kwalifikację wojskową.

Natomiast zgodnie z art. 681 pkt. 1, karze ograniczenia wolności lub grzywny podlega osoba, która nie stawia się na kwalifikację wojskową lub odmawia przedstawienia wymaganych dokumentów.

W Rządowym Centrum Legislacji znajduje się projekt rozporządzenia dotyczącego kwalifikacji wojskowej w 2025 roku. Określa on m.in. jej termin oraz osoby, które w przyszłym roku zobowiązane będzie zgłosić się na nią. Za niestawienie się na kwalifikacji wojskowej – zgodnie z ustawą o obronie Ojczyzny – grożą kary.

Kwalifikacja wojskowa: Co to jest?

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Praca, Emerytury i renty
Jest decyzja o zmianach w funduszu alimentacyjnym. Wzrost nawet o 100 procent
Styl życia
Pokolenie Z ma gorzej niż starsze generacje. Eksperci tłumaczą, dlaczego
Podatki
Będzie nowy sposób rozliczenia PIT. Ważne zmiany od 2025 roku
Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Podział mieszkania ze spadku. Czy można uniknąć podatku?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku