Osoby owdowiałe będą mogły składać wnioski o rentę wdowią już od 1 stycznia 2025 roku. Otrzymanie prawa do niej będzie jednak wymagało spełnienia kilku warunków. O zmianę jednego z nich zaapelowała niedawno wdowa w swojej petycji, która wpłynęła do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Treść dokumentu udostępniona została na stronie internetowej ministerstwa.
Renta wdowia: Co to za świadczenie?
1 stycznia 2025 roku wejdą w życie przepisy dotyczące tzw. renty wdowiej, a dokładniej Ustawy z dnia 26 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Na ich podstawie wdowiec lub wdowa będą mogli pobierać łącznie swoje świadczenie emerytalno-rentowe oraz rentę rodzinną po zmarłym małżonku. Jedno świadczenie będzie mogło być pobierane w wysokości 100 proc., natomiast drugie ograniczone będzie do wysokości 15 proc. Ograniczenie to będzie obowiązywać w latach 2025-26. Od 2027 roku drugie świadczenie będzie mogło być pobierane w wysokości 25 proc.
Renta wdowia będzie wypłacana od 1 lipca 2025 roku, ale wnioski o nią można będzie składać już od początku nowego roku.
Czytaj więcej
Przepisy o rencie wdowiej mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku. W związku z tym ZUS opublikował wyjaśnienia związane ze zbiegiem świadczeń z rentą rodzinną. Kto może liczyć na nowe świadczenie i ile ono wyniesie?
Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać rentę wdowią?
Do tej pory w przypadku zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych osoba owdowiała mogła pobierać tylko jedno z nich. Mogła więc zachować swoje świadczenie lub zrezygnować z niego i wówczas wybrać rentę rodzinną po zmarłym małżonku. Rentę tę mogła jednak otrzymywać w wysokości maksymalnie 85 proc. świadczenia zmarłego.