Marek Isański: Sprawa Tomasza Komendy a kondycja polskiego sądownictwa

W ostatnim czasie na łamy mediów wróciła sprawa niesłusznego skazania Tomasza Komendy, ponieważ sąd prawomocnie uznał za winne inne osoby. Mam nadzieję, że za 18 lat nie dowiemy się o „kolejnych mordercach” nastolatki z Mirosławic, a ci obecnie skazani zostaną też uniewinnieni.

Publikacja: 20.12.2021 09:06

Marek Isański: Sprawa Tomasza Komendy a kondycja  polskiego sądownictwa

Foto: Fotorzepa, Jacek Domiński

O krzywdzie Pana Tomasza napisano wiele. Ale (!) do dziś tematem tabu jest rola sądów. Czy to był „wypadek przy pracy” czy obnażony został prawdziwy obraz stanu wymiaru sprawiedliwości jaki jest on od lat?   

Bez żadnego uzasadnienia, jako absolutny wyjątek od reguły, przedstawia się opinii publicznej sprawę wyroków skazujących Pana Tomasza Komendę za niepopełnione przestępstwo gwałtu i morderstwa. Sprawę uważa się za zamkniętą, bo sąd prawomocnym wyrokiem go uniewinnił. Pomija się, że 18 lat wcześniej równie prawomocnym wyrokiem został skazany. Wiele napisano o słusznym – wysokim jak na polskie standardy - odszkodowaniu za zniszczone niewinnemu człowiekowi życie. Napisano też dużo o złej sąsiadce, która Pana Tomasza rozpoznała na jakimś zdjęciu. 

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Opinie Prawne
Piotr Szymaniak: PKW, czyli prawo kreatywnie wykładane
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Opinie Prawne
Piotr Szymaniak: Lex Obajtek już nie śmierdzi
Opinie Prawne
Prof. Michał Romanowski: Rząd kapituluje w sprawie neosędziów
Opinie Prawne
Jan Skoumal: Neosędziowskie Termopile
Opinie Prawne
Ewa Szadkowska: Czy neosędziowie zawładną kampanią prezydencką?