Gospodarka na hamulcu

Spowolnienie staje się faktem. Sęk w tym, by nie dopuścić do spowolnienia silnego, z dynamiką PKB poniżej 3 proc., i relatywnie długiego, czyli trwającego ponad osiem kwartałów.

Aktualizacja: 22.01.2019 21:04 Publikacja: 22.01.2019 20:00

Gospodarka na hamulcu

Foto: Adobe Stock

Zaczęło się przewidywane w naszych prognozach kilka kwartałów temu wyhamowanie wysokiej dynamiki polskiej gospodarki. Wskazuje na to coraz więcej sygnałów, począwszy od bardzo szybkiego obniżania się wyprzedzającego wskaźnika koniunktury PMI. Wczesnym symptomem była stabilizacja zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw (nie rośnie od połowy 2018 r.). Do tego doszło wyraźne spowolnienie dynamiki produkcji przemysłowej (w grudniu tylko 2,8 proc.).

Nie wolno też zlekceważyć obserwowanego spadku nastroju konsumentów. Nie jest to spadek wyraźny, ale pojawił się po długim okresie stabilnych i pozytywnych odczytów nastrojów. Zwracamy ponownie uwagę na relatywnie wysoki wkład przyrostu zapasów do PKB. Jeśli uznać, że w III kwartale mieliśmy do czynienia z przyrostem zapasów w przedsiębiorstwach, to można to potraktować jako kolejny symptom pogarszającej się koniunktury.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Opinie Ekonomiczne
Stanisław Stasiura: Wybory w Niemczech – kto naprawi niemiecką maszynę?
Opinie Ekonomiczne
Paweł Rożyński: Chiny wypychają polskie pralki i lodówki. I to nasza wina
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Powrót do dżungli
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Po Trumpie zostaną tylko plastikowe słomki
Opinie Ekonomiczne
Eksperci: Kujmy zieloną stal, póki gorąca