Marcin Piasecki: Śrubki do patriotów

Wbrew zapewnieniom Ministerstwa Obrony i rządu droga do pozyskania systemu obrony, zwanego potocznie kontraktem na patrioty, pozostała taka, jaka była wcześniej – trudna i kręta. Ogłoszenie podpisania memorandum z Amerykanami akurat podczas wizyty Donalda Trumpa w Warszawie było zręcznym chwytem propagandowym, w sferze faktów zmienia jednak niewiele.

Publikacja: 09.07.2017 20:48

Marcin Piasecki: Śrubki do patriotów

Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompala

Konkretnych ustaleń dotyczących systemu i umowy na jego zakup jak nie było, tak nie ma. Aktualne pozostają natomiast znaki zapytania, wraz z kwestią nieco zapomnianą: czy taki system rzeczywiście jest Polsce potrzebny? Przypomnę tylko, że po latach żmudnych negocjacji, za cenę kilkudziesięciu miliardów złotych mamy szanse pozyskać broń zdolną skutecznie bronić zaledwie skrawek terytorium naszego kraju.

Wiąże się z tym drugi znak zapytania. Przyjmijmy, że patrioty w naszym kraju są koniecznością, trzeba wydać te ciężkie pieniądze. Ale co otrzymamy w zamian? System najprawdopodobniej będzie nowoczesny, wymagania strony polskiej przewidują bowiem rozwiązania, których nie mają jeszcze sami Amerykanie. Tylko jaki w tym wszystkim będzie udział naszych firm? Przedstawiciele producenta patriotów, koncernu Raytheon, twierdzą, że polskie zaangażowanie będzie dotyczyło co najmniej połowy kontraktu, mówią nawet o produkcji „polskiego patriota". Nie ma powodu, by im nie wierzyć, aczkolwiek trudno w tej chwili określić, jaki naprawdę będzie nasz wkład – czy będziemy produkować śrubki i blachy do pojazdów transportujących system, czy jakąś część rozwiązań opartych na najnowocześniejszych technologiach.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Opinie Ekonomiczne
Stanisław Stasiura: Kanada – wybory w czasach wojny celnej
Opinie Ekonomiczne
Adam Roguski: Polscy milionerzy wolą luksusowe samochody i spa niż nieruchomości
Opinie Ekonomiczne
Grzegorz W. Kołodko: Szeroki świat czy narodowy zaścianek?
Opinie Ekonomiczne
Leszek Pacholski: Interesy ludzi nauki nie uwzględniają potrzeb polskiej gospodarki
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Opinie Ekonomiczne
Damian Guzman: Czy polskie firmy będą przenosić się do Rumunii?