Widać, że nikt bardzo nie rozpacza po decyzji Klausa Schwaba o rezygnacji z funkcji szefa Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, które on sam stworzył ponad 50 lat temu. Być może niektórzy odetchnęli nawet z ulgą. 88-letni Schwab, człowiek, który przez dziesięciolecia odgrywał rolę jednego z głównych europejskich moderatorów debaty o zachodniej globalizacji, odchodzi bowiem w atmosferze skandali i zarzutów o brak przejrzystości i manipulacje.
Klaus Schwab jest symbolem upadku liberalizmu. Kim są tzw. ludzie z Davos?
Korzystając z magnesu, jakim stały się spotkania w Davos, przyciągające wpływowe postacie zachodniego biznesu, mediów i polityki, rozpowszechniał niczym prorok swoje nowe, coraz bardziej niepokojące idee przyszłości: czwarta technologiczna rewolucja prowadząca do transhumanizmu, potrzeba wielkiego resetu współczesnego świata, nowy kapitalizm interesariuszy. W istocie Schwab stawał się coraz bardziej eksponowanym przykładem tego, co przez ostatnie pół wieku bezprecedensowego w historii rozwoju globalizacji stało się z zachodnim liberalizmem i kapitalizmem.
Czytaj więcej
Światowe Forum Ekonomiczne w szwajcarskim kurorcie Davos słynęło jako miejsce spotkań najważniejs...
Hybris i manipulacja, przekonanie o swej nieomylności, wręcz boskości, chciwość i pragnienie nieograniczonej władzy, pozbawiona refleksji wiara w naukę i technologię jako instrumenty totalnej zmiany rzeczywistości, całkowity elitaryzm, uprzywilejowanie i pogarda dla demokracji. Jeżeli istniała jakaś potężna siła zdolna napędzać populistyczne ruchy w wielu społeczeństwach Europy i w Stanach Zjednoczonych, to był to właśnie ten obraz współczesnego liberalnego, globalnego świata, który reprezentowali tak zwani ludzie z Davos.
Kolejny już rozpad zachodniego, liberalnego świata. I znowu w Davos
Trudno wyrokować z pewnością, czy Światowe Forum Ekonomiczne przetrwa w ogóle upadek swojego twórcy. Historia Schwaba to jeszcze jedna opowieść, znana od wieków, o tym, jak pycha kroczy przed upadkiem. Ale ta historia upadku jest również wpisana w obecną dynamikę rozpadu całego zachodniego, liberalnego porządku świata. Losy Davos są jeszcze jedną ilustracją tej zachodzącej fundamentalnej zmiany, ale także jej przyczyn.