Jeśli do sądu wpłynie wniosek o dział spadku, to w tym samym postępowaniu sąd najpierw wyda postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, a po jego uprawomocnieniu się – przystąpi do rozpoznawania sprawy działowej.[/ramka]
[srodtytul]Często wystarczą zapewnienia[/srodtytul]
Wydanie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku musi poprzedzić rozprawa. Wezwania na rozprawę muszą być doręczone temu, kto zgłosił wniosek, oraz wszystkim osobom, które mogą wchodzić w rachubę jako spadkobiercy.
Jako wnioskodawcy czy uczestnicy takiej sprawy nie musimy zasadniczo się stawić na nią, chyba że chodzi także o złożenie oświadczenia przed sądem o przyjęciu lub odrzuceniu spadku albo o przyjęciu go z dobrodziejstwem inwentarza.
Co do zasady musi on sam zbadać, czy zmarły nie pozostawił ostatniej woli, czy wszystkich spadkobierców wskazano we wniosku, może poprzestać na ich zapewnieniu, że nie ma testamentu i wszyscy spadkobiercy zostali wskazani.
Jeśli jednak sąd ma co do tego wątpliwości, musi wezwać potencjalnych spadkobierców przez ogłoszenie w piśmie poczytnym na terenie całego kraju, a także wywiesić je w miejscu ostatniego zamieszkania spadkodawcy, np. na tablicy ogłoszeń w gminie czy w gmachu sądu. Tylko jeśli wartość spadku jest nieznaczna, sąd może takich ogłoszeń zaniechać.
Postanowienie o stwierdzeniu spadku może być w takim wypadku wydane nie wcześniej niż po upływie sześciu miesięcy od daty ogłoszenia.
W praktyce bardzo często wydawane jest już na pierwszej rozprawie.
[srodtytul]3. DZIAŁ SPADKU: DWIE DROGI [/srodtytul]
Gdy chodzi o samą drogę prowadzącą do ostatecznego uregulowania spraw spadkowych, czyli działu spadku, to spadkobiercy mają wybór: mogą udać się do notariusza albo wszcząć sprawę o dział spadku przed sądem. Pierwsza wchodzi w rachubę tylko wówczas, gdy spadkobiercy są zgodni. W razie sprzeczności interesów pozostaje wystąpienie do sądu.
Wniosek o dział spadku może być złożony jednocześnie z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku. Sąd najpierw wyda postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, a po jego uprawomocnieniu wyda postanowienie o dziale spadku.
Wniosek o dział spadku kierujemy do tego samego sądu, który jest właściwy do wydania postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. Sprawa można też trafić do sądu rejonowego, w którego okręgu znajduje się spadek albo jego znaczna część lub też mieszkają wszyscy współspadkobiercy, jeśli taki wniosek uczestnik działu zgłosi na pierwszej rozprawie.
Sąd wydaje postanowienie po przeprowadzeniu rozprawy. O terminie każdej muszą być zawiadomieni wnioskodawca i wszyscy jego uczestnicy albo ich pełnomocnicy. Prawomocne postanowienie sądu jest podstawą dokonania wpisów w księdze wieczystej oraz – po uzyskaniu w sądzie dodatkowo klauzuli wykonalności – podstawą egzekwowania tego, co ustalił w drodze egzekucji komorniczej.
Sąd ustala także spłaty i dopłaty, sposób i terminy ich uiszczania i wysokość odsetek oraz ewentualnie sposób zabezpieczenia ich spłaty, np. hipoteką na nieruchomości przyznanej na wyłączną własność jednemu ze spadkobierców.
[ramka]
[i][b]Podstawa prawna:[/b]
- [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=174592] Ustawa z 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenia prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki, m.in. w postępowaniu sądowym (DzU nr 179, poz. 1843 ze zm.)[/link]
- [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=167044]Rozporządzenia ministra sprawiedliwości z 28 września 2002 r. dotyczących opłat za czynności adwokatów i radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez adwokata lub radcę prawnego ustanowionego z urzędu (DzU nr 163, poz. 1348[/link] i poz. [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=167045]1349[/link] ze zmianami)
- [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521]Kodeks pracy[/link]
- [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=86F27ADE2102E1D67842E76D535F1BD1?id=70928]Kodeks cywilny[/link]
- [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=906021C3C4F8A71B08066CD633B6506B?id=70930]Kodeks postępowania cywilnego[/link][/i][/ramka]
[ramka][b]Zobacz cały poradnik [link=http://www.rp.pl/temat/564084.html]"Jak radzić sobie w sądzie"[/link][/b][/ramka]
[ramka] [b]Więcej o załatwianiu formalności spadkowych w sądzie i poza nim czytaj w poradniku [link=http://www.rp.pl/temat/447728.html]„Testamenty, spadki, darowizny”[/link][/b][/ramka]