W naszym kraju marnuje się około 5 mln ton żywności rocznie. Ministerstwo chce ograniczyć te liczby, a jednym ze sposobów ma być zmiana regulacji dotyczących handlu grzybami. Resort chce, aby nowe zasady były zbliżone do tych, jakie dotyczą warzyw i owoców.
Branża grzybiarska narzeka na obecne przepisy
Według przedstawicieli branży grzybiarskiej przepisy dotyczące sprzedaży grzybów nie odpowiadają realiom rynku. Obecnie sprzedawcy muszą posiadać atest potwierdzający bezpieczeństwo, wystawiany przez uprawnionych grzybiarzy lub klasyfikatorów. Zadaniem ekspertów jest potwierdzenie, że w dniu wydawania atestu grzyby pochodziły z konkretnego gatunku, nie budziły zastrzeżeń i nadawały się do obrotu oraz przetwórstwa. Jednocześnie atest wymaga, aby grzyby były przechowywane w temperaturze do 10 stopni Celsjusza, maksymalnie przez 48 godzin. Po upływie tego czasu muszą zostać wycofane ze sprzedaży.
Sprzedawcy podkreślają, że wyżej opisane zasady nie odpowiadają nowoczesnym metodom pakowania, transportu i składowania. Od czasu wprowadzenia wzoru atestu do użytku doszło w tym zakresie do wielu zmian. Aktualnie wszystko odbywa się w warunkach chłodniczych w taki sposób, aby jakość i trwałość produktów zostały zachowane. Grzyby mogą być zatem z powodzeniem przechowywane dłużej niż 48 godzin.
Czytaj więcej
Już nie tylko grzyby i owoce, także na kasztanach oraz żołędziach można w Polsce dobrze zarobić. A sezon na kasztany w pełni. Ceny w zależności od regionu wahają się od 50 groszy do 1,3 zł za kilogram. Trzeba jednak koniecznie pamiętać, że kasztany nie mogą mieć pleśni, a przed sprzedażą w skupie trzeba je obrać z łupin.
Nowe przepisy dotyczące handlu grzybami. Co się zmieni?
Ministerstwo Zdrowia, w odpowiedzi na postulaty branży grzybiarskiej, chce zreformować przepisy i wzór atestu, przenosząc odpowiedzialność za jakość grzybów na sprzedawców. Choć zgodność gatunkowa i cechy organoleptyczne byłyby nadal oceniane przez ekspertów, sprzedawcy mają odpowiadać za właściwe przechowywanie i sprzedaż. Resort chce zatem wycofać się z wymogów dotyczących okresu i warunków przechowywania, które obowiązują w tym momencie. Jakie korzyści wynikałyby z tych zmian? Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, pozwoliłoby to na ograniczenie marnotrawstwa żywności, bowiem sprzedawcy nie musieliby wyrzucać grzybów, gdy minie termin ważności atestu. To handlarze podejmowaliby decyzję o tym, czy przysmaki nadają się na sprzedaż.