W piątek zacznie obowiązywać podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, wprowadzającą wakacje kredytowe. Założenia ustawy przewidują zawieszenie spłaty kredytu łącznie do ośmiu miesięcy.
Wakacje kredytowe to „urlop” od kredytu hipotecznego, czyli możliwość zawieszenia jego spłaty. Jest to rozwiązanie dla osób posiadających kredyty hipoteczne w złotych polskich, które zaciągnęły kredyt na własny cel mieszkaniowy.
Co ważne, wakacje kredytowe dotyczą zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek. Jedyne opłaty, jakie mogą się czasie wakacji kredytowych pojawić to opłaty ubezpieczeniowe.
Wniosek o wakacje kredytowe składa się do banku, który udzielił kredytu hipotecznego. Rzecznik Finansowy zwraca uwagę, że zgodnie z ustawą spłata kredytu zostaje zawieszona na okres lub okresy wskazane we wniosku z dniem doręczenia wniosku do kredytodawcy. Kluczowy dla możliwości skorzystania z wakacji kredytowych jest więc moment doręczenie wniosku.
W związku z tym Rzecznik Finansowy radzi, żeby zachowywać potwierdzenie nadania lub osobistego złożenia wniosku w oddziale banku.