Aktualizacja: 28.04.2021 17:23 Publikacja: 28.04.2021 16:38
Foto: Bloomberg
Z wyników głosowania podczas piątkowego nadzwyczajnego walnego zgromadzenia PKO BP i struktury akcjonariatu wynika, że Aviva Santander OFE wstrzymał się od głosowania nad uchwałą dającą zarządowi możliwość oferowania ugód frankowiczom. Aviva OFE ma łącznie 93,61 mln akcji (dających tyle samo głosów), co stanowi prawie 7,5 proc. ogólnej liczby i 10,85 proc. podczas piątkowych obrad.
Za uchwałą dotyczącą przyjęcia programu ugód PKO BP oddano 768,9 tys. głosów, czyli 89,1 proc. spośród oddanych tego dnia (do uchwalenia potrzebna była większość bezwzględna, czyli co najmniej 50 proc. + jeden głos). Przeciw było tylko 18,6 tys. głosów. Wstrzymało się od głosowania, co można potraktować jako faktyczny głos przeciw, 93,61 mln głosów. Wcześniej podczas piątkowego walnego zgromadzenia PKO BP głosowano nad propozycją przerwy i przesunięcia decyzji o ugodach z frankowiczami o kolejny miesiąc (powód: chęć poznania zaplanowanych na najbliższe dni uchwał TSUE i Sądu Najwyższego). Prawdopodobnie Aviva OFE była zwolennikiem tego projektu, ale zdobył poparcie tylko 514,5 mln głosów (59,6 proc. wobec wymaganej większości ponad 66,6 proc.). Skarb państwa ma 367,9 mln i głosował „za", więc razem z nim za ogłoszeniem przerwy oddano jeszcze prawie 147 mln głosów, w tym prawdopodobnie 93,6 mln Avivy OFE. Istotne jednak jest to, że pozostali niezdecydowani akcjonariusze (przy głosowaniu o ogłoszeniu przerwy wstrzymało się 323,5 mln, czyli 37,5 proc.), gdy przyszło jednak decydować o uruchomieniu ugód, wyrazili na to zgodę.
Commerzbank zapowiedział drastyczne oszczędności. Pracę ma stracić 3900 osób – z czego ogromna większość w Niemczech. W Polsce pracownicy mBanku nie muszą obawiać się o swoje miejsca pracy.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda w czwartek pierwszy werdykt w sprawie ewentualnego unieważnienia kosztów polskiego kredytu konsumenckiego. Na wyrok z zapartym tchem czekają kredytobiorcy i banki. Pierwszy wyrok mają już Słowacy.
Rezerwy złota w rosyjskich bankach są najniższe od czterech lat. Gwałtownie spadły pod koniec ubiegłego roku do 38,1 tony. Tymczasem obywatele Rosji kupili w minionym roku 25 razy więcej złota aniżeli bank centralny.
Jest miejsce i potrzeba, a nawet konieczność, stopniowego dostosowania nominalnych stóp procentowych NBP, w skali do 100 pb w trakcie roku – mówi Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.
Zwiększyliśmy transparentność związaną z planowaniem i wykorzystaniem środków z funduszy. Być może dojdzie do pewnej konsolidacji – mówi Mirosław Czekaj, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego.
Commerzbank zapowiedział drastyczne oszczędności. Pracę ma stracić 3900 osób – z czego ogromna większość w Niemczech. W Polsce pracownicy mBanku nie muszą obawiać się o swoje miejsca pracy.
Istotny krok w kierunku poprawy ochrony praw konsumentów. Przecięcie wątpliwości, że błędy wynikające z umowy skutkujące pozbawianiem banku prawa do odsetek i prowizji są sankcją proporcjonalną - tak prawnicy komentują czwartkowy wyrok TSUE dotyczący sankcji kredytu darmowego.
W razie niewykonania obowiązku informacyjnego bank (lub pożyczkodawca) może zostać pozbawiony prawa do odsetek. Może tak być nawet wtedy, gdy indywidualna waga naruszenia tego obowiązku i jego konsekwencje dla konsumenta będą się różnić w zależności od przypadku - to sedno czwartkowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w pierwszej polskiej sprawie dotyczącej „darmowego” kredytu.
Skutki nadmiernej deregulacji finansów po 1979 r. poznaliśmy w czasie globalnego kryzysu finansowego z lat 2007–2008. Skutki deregulacji pozwalającej bankom na zwiększenie zaangażowania w kryptobiznes dopiero poznamy.
Nawet o 250 mld zł urosła łączna wartość nadwyżek gospodarstw domowych ulokowanych w bankach czy obligacjach skarbowych w minionym roku. To rekord. Jednak wiele wskazuje na to, że oszczędzanie zaczęło się nam trochę nudzić.
Zwiększyliśmy transparentność związaną z planowaniem i wykorzystaniem środków z funduszy. Być może dojdzie do pewnej konsolidacji – mówi Mirosław Czekaj, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego.
Niedawny wyrok Sądu Okręgowego w Suwałkach jest bodaj pierwszym, który podważa wskaźnik WIBOR. Pojawiły się głosy, że zapoczątkuje on falę pozwów „złotówkowiczów”. Jednak ze względu na merytoryczne słabości wątpliwe jest, aby utrzymał się w drugiej instancji - oceniają Bartłomiej Ślażyński i Bartłomiej Rybicki.
Sąd stwierdził, że decyzja Bankowego Funduszu Gwarancyjnego jest wadliwa. Dlaczego ws. Getin Noble Banku zapadł taki wyrok? Co oznacza i jakie może mieć konsekwencje dla frankowiczów - wyjaśnia mec. Damian Nartowski.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas