Chodzi o nieprawomocny wyrok Sądu Okręgowego w Suwałkach z 4 października 2024 r. w sprawie I C 217/24. Jego uzasadnienie jest nieprzekonujące, a w wielu miejscach zawiera podstawowe błędy i przekłamania. Sąd przyznaje, że sam informację na temat wskaźnika WIBOR posiadł dopiero kilka miesięcy wcześniej i ten brak podstawowej wiedzy ekonomicznej niestety się przebija. Zważywszy, że iura novit curia (sąd zna prawo), a wzmianki i odwołania do WIBOR w różnych aktach prawnym pojawiają się już od 20 lat, taka ignorancja w zakresie kluczowego dla polskiego rynku finansowego wskaźnika referencyjnego może co najwyżej dziwić.
Pierwszy wyrok podważający WIBOR. Co orzekł sąd w Suwałkach?
Sąd przywołuje w treści uzasadnienia (jako niemal rzekomo koronny argument na poparcie tezy o nieuczciwości WIBOR), że stawka LIBOR (London Interbank Offer Rate – stawka w przeszłości stosowana do rozliczeń transakcji w walutach USD, EUR, CHF, GBP, JPY) była historycznie podatna na manipulacje. Sąd jednak pominął, że w przypadku stawki WIBOR takich manipulacji nigdy nie stwierdzono, a sama stawka od zawsze była wyznaczana w skrajnie odmienny sposób niż stawka LIBOR.
Czytaj więcej
Niektóre tezy stawiane przez suwalski sąd, który jako pierwszy unieważnił kredyt złotowy, są kompromitujące i kuriozalne – wynika z wypowiedzi Tadeusza Białka, prezesa Związku Banków Polskich.
WIBOR to nie LIBOR
O ile ustalanie LIBOR-u w czasie, w którym miały miejsce manipulacje, odbywało się w oparciu o oceny eksperckie i niewiążące kwotowania, o tyle WIBOR ustalany jest (i był) w oparciu o rzeczywiste transakcje i kwotowania wiążące dla banków, które te kwotowania zgłaszają. Oznacza to, że bank, który zgłosił dane kwotowanie, zobowiązany jest zawrzeć transakcje po cenie odpowiadającej kwotowaniu. Co za tym idzie, bank zgłaszający kwotowanie (uczestnik panelu fixingowego) nie może podawać kwotowań oderwanych od realiów rynkowych.
Z treści uzasadnienia wyroku wybrzmiewa „zdziwienie” sądu faktem mającej miejsce w latach 2016-2018 r. reformy wskaźników referencyjnych w całej Unii Europejskiej, w związku z wejściem w życie Rozporządzenia BMR. Faktem jest, że przyczyną reformy były w szczególności manipulacje wskaźnikiem LIBOR, jakie zostały stwierdzone w przeszłości, to jednak reforma nie była związana z nieprawidłowościami stawki WIBOR. Co więcej, w tym czasie zmiany podmiotów administrujących najistotniejszymi wskaźnikami referencyjnym dla Państw Unii Europejskiej (w tym WIBOR) były powszechne, wynikające z konieczności dostosowania dotychczasowej praktyki do nowych regulacji prawnych.