Z naszych nieoficjalnych ustaleń wynika, że nowe kierownictwo Instytutu Pileckiego zastanawia się, co zrobić z badaniami dotyczącymi zrabowanych przez Niemców w czasie wojny dzieł sztuk, których poszukuje polski resort kultury. – Odwołana została planowana na marzec w Berlinie konferencja na temat proweniencji dzieł sztuki. W tym samym czasie planowana była też wystawa o polskich dziełach sztuki, które zostały zrabowane w czasie okupacji niemieckiej – mówi nam jeden z pracowników naukowych zajmujący się badaniem losów utraconych artefaktów.
Odwołana konferencja w Berlinie o zrabowanych dziełach sztuki
Z naszych ustaleń wynika, że decyzję podjął krótko po objęciu stanowiska szefa Instytutu Pileckiego prof. Krzysztof Ruchniewicz. Miał argumentować – jak ustaliliśmy w kilku źródłach – że czas polskiej prezydencji w UE nie jest dobry na organizowanie konferencji o tematyce, która może być niewygodna dla Niemców. W konferencji mieli wziąć niemieccy naukowcy oraz polscy muzealnicy. Inicjatorem wydarzenia był berliński oddział Instytutu Pileckiego. W planach było też utworzenie programu stypendialnego dla badaczy proweniencji. Idea ta spotkała się z przychylnym przyjęciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które zajmuje się poszukiwaniem i restytucją dzieł utraconych w czasie wojny.
Ustaliliśmy też, że w Instytucie Pileckiego był realizowany projekt badawczy dotyczący losów kolekcji Sierakowskich z Waplewa. Nie wiadomo, czy będzie on kontynuowany, bo przedstawiciele oddziału berlińskiego Instytutu mają zakaz rozmów z mediami.
Czytaj więcej
Resort kultury podważa sens przyznawania stypendiów m.in. na badanie zbrodni rosyjskich w Ukraini...
Na tropie skarbów z kolekcji Sierakowskich
O kolekcji Sierakowskich pisaliśmy w „Rzeczpospolitej” już w 2007 r. Od 1759 roku właścicielami dóbr waplewskich była hrabiowska rodzina Ogończyk-Sierakowskich. Ich dwór nazywano Pomorskim Soplicowem. Gościli tam choćby Fryderyk Chopin‚ Jan Matejko‚ Ignacy Jan Kraszewski‚ Oskar Kolberg. Rodzina zgromadziła imponującą kolekcję - m.in. meble‚ ceramikę‚ rzeźby‚ numizmaty, broń, a ściany dworu zdobiło ok. 500 obrazów. Wśród nich m.in. dzieła Dürera‚ Tycjana‚ Tintoretta‚ Rubensa‚ Bruegla‚ Rafaela. Część galerii malarstwa polskiego pochodziła z kolekcji ostatniego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Biblioteka liczyła 11 tysięcy woluminów.